Wyszyński. Narodziny nowego człowieka – o. Zdzisław Józef Kijas

Wyszyński. Narodziny nowego człowieka – o. Zdzisław Józef Kijas

28 maja, w 40. rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego nakładem Instytutu Wydawniczego PAX ukazała się książka „Wyszyński. Narodziny nowego człowieka” o. Zdzisława Józefa Kijasa OFMConv.

Wyszyński. Narodziny nowego człowieka
o. Zdzisław Józef Kijas
Instytut Wydawniczy PAX
ISBN: 978-83-211-2043-0
Oprawa: twarda
Liczba stron: 168 
Warszawa 2021

Jesteśmy w przededniu beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego, dlatego też naszą premierą wpisujemy się i w spontaniczną radość z nadchodzącego wyniesienia na ołtarze Prymasa Tysiąclecia, i w obowiązek pamięci o Jego zasługach – podkreślają wydawcy książki.

Jedną z koronnych zasług niewątpliwie była mądrość, ale nie jako obiektywne zjawisko, ale jako dar, którym kardynał Wyszyński potrafił i chciał się podzielić. Cóż mądrego wynika z Jego nauczania? – Na to pytanie świetnie odpowiada książka „Wyszyński. Narodziny nowego człowieka” autorstwa o. Zdzisława Kijasa.

Autor przygląda się kard. Stefanowi Wyszyńskiemu w czasie jego internowania: jaką drogę wewnętrzna przeszedł i jak udało mu się, dzięki wierze, „narodzić się” na nowo; z nową siłą i pomysłami. Kijas dotyka takich kwestii jak: modlitwa, obecność Chrystusa w cierpieniu, wolność i praca, czyli elementów, z których utkane są dni wierzącego człowieka. Czas uwięzienia, zaplanowany przez władze komunistyczne jako eliminacja Prymasa z życia Kościoła, obfituje w niezwykłą podróż duchową. Wyszyński zaczął wówczas inaczej postrzegać i rozumieć siebie samego, ale też Pana Boga. Spostrzegł, jak ważne jest czujne rozróżnianie rzeczy istotnych i nieważnych.

Ważnym zagadnieniem, poruszonym na łamach książki, jest czas ciemności i światła, czyli to, co autorzy mistyczni określają jako noc ducha. To ona stanowi punkt wyjścia do prawdziwej wolności, przemiany wewnętrznej. Szczerze zachęcamy czytelników do podjęcia wyzwania prześledzenia tej walki, z której Prymas Wyszyński wyszedł jako zwycięzca i to w mistrzowski sposób.  

O autorze:

O. Zdzisław Józef Kijas OFMConv — franciszkanin, profesor nauk teologicznych, autor wielu poczytnych publikacji. Wykładowca akademicki na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II. Były rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego św. Bonawentury Seraphicum w Rzymie i relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Aktualnie postulator generalny OFMConv.

Spis treści

Fragment książki


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wydaj z nami

„Od Salaminy do Radzymina” – wesprzyj wydanie nowego numeru rocznika „Teologia Polityczna”
Kim jesteśmy i kim chcielibyśmy być? Ile naprawdę warte jest dla nas to, co uważamy za swoją tożsamość?
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.