Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Pandemia i inne plagi – Jan Polkowski

Pandemia i inne plagi – Jan Polkowski

Nakładem Instytutu Literatury i Oficyny Wydawniczej Volumen ukazała się książka Jana Polkowskiego „Pandemia i inne plagi. Notatki marzec–lipiec 2020” – część trylogii „Dzienników pandemicznych”.

Tytuł: Pandemia i inne plagi
Autor: Jan Polkowski
Wydawca: Instytut Literatury i Oficyna Wydawnicza Volumen
ISBN 978-83-66765-27-6, ISBN 978-83-64708-89-3
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 272
Okładka: miękka ze skrzydełkami

Opis wydawcy:
Pandemia i inne plagi to dziennik Jana Polkowskiego, dzięki któremu zyskujemy sposobność, by zbliżyć się do poety, dla którego odosobnienie jest konsekwencją nie tylko pandemii koronawirusa, ale – przede wszystkim – życiowej strategii. W dzienniku autora Portiera wątki prywatne krzyżują się z politycznymi, a forma luźnych notatek splata się z kunsztownymi wierszami. Jan Polkowski po raz kolejny robi to, do czego czytelników niejako przyzwyczaił – w kontrze do świata pozornych wartości i ulotnych wzruszeń zaskakuje pieczołowitością przemyśleń i hardością humanistycznego ducha.

Fragment książki:
„Nigdy dotąd nie dotknęło mnie, tak dojmująco, przeczucie końca epoki, nawet więcej, końca kultury trwającej, mimo ciężkich zapaści, kilka tysięcy lat. Nigdy wcześniej nie obezwładniła mnie tak bezwzględnie nicość agresywnej ideologii, chaosu moralnego, deprawacji języka, barbarzyńskiego zaborczego antyczłowieczeństwa, moralnie podobnego do grozy transhumanizmu. Kon­tury nowego porządku widać wystarczająco wyraźnie, by stracić nadzieję, że moje dzieci, nie wspominając o wnukach, będą żyły w normalnym świecie. […]
Od dłuższego czasu obserwuję działalność dystrybutorów filmów zagranicznych, która niszczy język polski i dobre obyczaje. Czyni to, fałszując podczas tłumaczenia dialogi filmów. Nie sądzę, by rzecz opierała się na braku kompetencji i pomyłkach. W opowieści, której bohaterem jest Berni Madoff, jeden z największych prywatnych oszustów w historii, pewien z oszukanych przez niego ludzi, dowiedziawszy się, że stracił majątek, wykrzykuje do telefonu: Jezu Chryste! Wyprowadzony w pole jest starszym, eleganckim człowiekiem z wyższych sfer. I takim zdarza się szpetnie przekląć, ale tym razem to się nie dzieje. Zapewne tak został wychowany. Dystrybutor zatwierdził tłumaczenie brzmiące: Ja pierdolę!”
Jan Polkowski, Pandemia i inne plagi, 5 czerwca 2020 / 13 czerwca 2020

O autorze:
Jan Polkowski (ur.1953) – poeta, dziennikarz. W 1978 roku debiutował w kwartalniku „Zapis”. Założył i redagował nielegalne czasopismo studenckie „Sygnał”. W latach 1978–1980 był redaktorem publikującej poza cenzurą Krakowskiej Oficyny Studentów, następnie współzałożycielem i dyrektorem niezależnego wydawnictwa ABC. Działał w NSZZ Solidarność. W czasie stanu wojennego był internowany. Później był współzałożycielem i reaktorem naczelnym kwartalnika „Arka” ukazującego się w drugim obiegu. W 1990 roku został redaktorem naczelnym dziennika „Czas Krakowski”. Był rzecznikiem prasowym rządu Jana Olszewskiego. W 1983 roku został laureatem nagrody Fundacji im. Kościelskich.

Książka Pandemia i inne plagi Jana Polkowskiego jest częścią trylogii Dzienników pandemicznych wydanych przez Instytut Literatury i Oficynę Wydawniczą Volumen. Pozostałe części trylogii to Świat w grupie ryzyka Walerego Butewicza, Jacka Adamczyka i Miłosza Tomkowicza oraz Wiosnę odwołano dwudziestu czterech autorów, których prace zostały wyłonione w konkursie na dziennik pandemiczny.

Książka Jana Polkowskiego oraz pozostałe części trylogii Dzienników pandemicznych dostępne na stronie Wydawcy

 Pandemia i inne plagi GRUPARYZYKA druk wiosne odwolano


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.