Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Dzieje Apostolskie. Katolicki Komentarz do Pisma Świętego – William S. Kurz SJ

Dzieje Apostolskie. Katolicki Komentarz do Pisma Świętego – William S. Kurz SJ

W ramach „Katolickiego Komentarza do Pisma Świętego” do rąk polskich czytelników trafił w styczniu tom poświęcony księdze Dziejów Apostolskich. To już piąta pozycja serii przygotowanej przez Wydawnictwo „W drodze”, w której ukazały się do tej pory komentarze do wszystkich Ewangelii.

Tytuł: „Dzieje Apostolskie. Katolicki Komentarz do Pisma Świętego”
Autor: William S. Kurz SJ
Tłumacz: Dominika Krupińska
Wydawca: Wydawnictwo W drodze
ISBN: 978-83-7906-274-4
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 480

Dzieje Apostolskie spełniają w Nowym Testamencie niepowtarzalną rolę. Dlaczego? Ponieważ zostały napisane przez autora Ewangelii według św. Łukasza, jako jej dalszy ciąg, stanowią więc jej kontynuację. Dają obraz tego, jak uczniowie Jezusa Chrystusa kontynuowali Jego misję. Umiejscowienie Dziejów Apostolskich między ewangeliami, a listami św. Pawła, stanowi swoiste wprowadzenie do listów i naświetlaj ich kontekst. Zamysłem autora tej księgi jest świadczenie o Jezusie w Jerozolimie, Judei i Samarii, i aż po krańce ziemi.

W 5. tomie serii Katolickiego Komentarza do Pisma Świętego czytamy: „Dzieje Apostolskie ukazują Kościół napełniony misjonarskim dynamizmem. Duch w potężny sposób za pośrednictwem apostołów, diakonów, proroków i zwykłych wiernych, pociąga innych ludzi do Chrystusa (...). Łukasz przedstawia cechy charakteru, mające zasadnicze znaczenie dla uczestniczenia w misji Chrystusa: miłość do Boga i innych ludzi, pragnienie cierpienia dla Ewangelii, posłuszeństwo Duchowi Świętemu, odwagę, wierność, wytrwałość, śmiałość (...). Dzieje Apostolskie mogą zatem odnowić nasz sposób pojmowania powołania Kościoła do ewangelizacji, a także naszego powołania ewangelizacyjnego, jako pojedynczych osób wierzących w Chrystusa.”

O autorze:
William S. Kurz SJ – dr teologii (Yale, 1976), przez ponad trzydzieści pięć lat związany z jezuicką uczelnią Marquette University w Milwaukee w stanie Wisconsin. Profesor Kurz SJ specjalizuje się w egzegezie Nowego Testamentu, zwłaszcza Dziejów Apostolskich, św. Łukasza i pism św. Jana. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych i wielu książek na ten temat, w tym Reading Luke-Acts: Dynamics of Biblical Narrative.

O serii:
Przystępna, praktyczna, rzetelna seria Katolicki Komentarz do Pisma Świętego obejmuje 17 tomów komentarzy do każdego zdania Nowego Testamentu. Jej adresatami są zarówno duszpasterze, jak również osoby szukające pomocy w osobistej lekturze Słowa. 
O unikalności serii stanowi po pierwsze fakt przytaczania przez autorów osiągnięć biblistów. Nie zagłębiają się oni w dyskusję, ale prezentują wnioski, które są najbardziej uzasadnione i dość powszechnie akceptowane przez biblistów. Po drugie, wskazują na użycie tekstu w tradycji Kościoła. Obficie odwołują się do Ojców Kościoła, Katechizmu i dogmatów. Po trzecie, wyjaśniają tekst tak, by łatwo można było przełożyć go na praktykę życia i modlitwy. Dzięki temu czytelnik nie musi być studentem biblistyki ani teologiem, księdzem czy katechetą, żeby oprzeć się na przystępnej i rzetelnej interpretacji Biblii przeprowadzonej zgodnie z wytycznymi Soboru Watykańskiego II.

Przeczytaj informację o komentarzu do Ewangelii Św. Jana

Przeczytaj informację o komentarzu do Ewangelii św. Łukasza

Zobacz informację na temat komentarza do Ewangelii św. Marka i św. Mateusza


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.