Ewangelia według św. Łukasza. Katolicki Komentarz do Pisma Świętego – Pablo T. Gadenz

Ewangelia według św. Łukasza. Katolicki Komentarz do Pisma Świętego – Pablo T. Gadenz

Wydawnictwo „W drodze” wydało III tom z monumentalnej serii „Katolicki Komentarz do Pisma Świętego”. Teologia Polityczna objęła patronatem medialnym. Tym razem tom – którego patronem medialnym jest m.in. Teologia Polityczna – poświęcony jest Ewangelii św. Łukasza.

Tytuł: „Ewangelia według św. Łukasza. Katolicki Komentarz do Pisma Świętego”
Autor: Pablo T. Gadenz
Tłumacz: Grażyna Gomola, Aleksander Gomola
Wydawca: W drodze
Rok wydania: 2020
ISBN 978-83-7906-275-1
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 528

W III tomie serii Katolicki Komentarz do Pisma Świętego czytamy: „Ewangelia Łukasza to wielkie dzieło sztuki, gdyż jej ludzki autor wykorzystał wszystkie swoje umiejętności literackie i narracyjne, tworząc najdłuższą z czterech ewangelii, liczącą ponad dziewiętnaście tysięcy słów (około tysiąc sto więcej niż tekst Mateusza). Przedstawiając życie i nauczanie Jezusa Chrystusa, Ewangelia Łukasza jest także tekstem historycznym poprzedzonym starannymi badaniami i opartym na relacjach naocznych świadków oraz na innych wiarygodnych źródłach. To również dzieło teologiczne mające pokazać czytelnikom, że orędzie chrześcijańskie jest prawdą i Jezus Chrystus jest rzeczywiście Zbawicielem, Mesjaszem, Panem i Synem Bożym. Ewangelia Łukasza posiada wszystkie wspomniane cechy, a ponadto jest tekstem natchnionym, komunikując nam to, co Bóg chciał, by zostało spisane dla naszego zbawienia.”

Od niemal dwóch tysięcy lat Ewangelia Łukasza w szczególny sposób inspiruje chrześcijan. To Świętemu Łukaszowi zawdzięczamy takie hymny uwielbienia wykorzystywane w liturgii jak Gloria in excelsis Deo i Magnificat; tekst Ewangelisty był także podstawą modlitwy Zdrowaś, Maryjo. Zainspirowany Święty Franciszek z Asyżu zapoczątkował tradycję stajenki bożonarodzeniowej, a niektóre z najwspanialszych dzieł Rembrandta i Caravaggia to sceny przedstawiające wydarzenia właśnie z tej Ewangelii.

O Autorze:
Pablo T. Gadenz – (ur. 1967) doktor teologii, wykładowca, kapłan diecezjalny w Trenton w stanie New Jersey. Na swoim koncie ma wiele cennych publikacji. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół analizy narracyjnej Ewangelii, retoryki Listów św. Pawła i interpretacji teologicznej Pisma Świętego.

*

Seria Katolicki Komentarz do Pisma Świętego adresowana jest zarówno do duszpasterzy, jak i osób szukających pomocy w osobistej lekturze Nowego Testamentu. Tomy zostały opracowane przez teologów i biblistów łączących wiedzę z umiejętnością przystępnego przekazu. Wychodząc od współczesnych badań biblijnych i Tradycji, seria pozwala zgłębiać Pismo Święte w kontekście życia codziennego i jego związków z liturgią oraz nauczaniem Kościoła.

Spis treści

Przeczytaj fragment książki

O. Tomasz Grabowski OP, prezes wydawnictwa W drodze, o „Ewangelii według św. Łukasza. Katolickim Komentarzu do Pisma Świętego” – KLIKNIJ I POSŁUCHAJ


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy rzeczy ostatecznych. Aby, prowadzić nasze działania potrzebujemy pieniędzy. Prosimy o hojność! (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.