Ewangelia według św. Łukasza. Katolicki Komentarz do Pisma Świętego – Pablo T. Gadenz

Ewangelia według św. Łukasza. Katolicki Komentarz do Pisma Świętego – Pablo T. Gadenz

Wydawnictwo „W drodze” wydało III tom z monumentalnej serii „Katolicki Komentarz do Pisma Świętego”. Teologia Polityczna objęła patronatem medialnym. Tym razem tom – którego patronem medialnym jest m.in. Teologia Polityczna – poświęcony jest Ewangelii św. Łukasza.

Tytuł: „Ewangelia według św. Łukasza. Katolicki Komentarz do Pisma Świętego”
Autor: Pablo T. Gadenz
Tłumacz: Grażyna Gomola, Aleksander Gomola
Wydawca: W drodze
Rok wydania: 2020
ISBN 978-83-7906-275-1
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 528

W III tomie serii Katolicki Komentarz do Pisma Świętego czytamy: „Ewangelia Łukasza to wielkie dzieło sztuki, gdyż jej ludzki autor wykorzystał wszystkie swoje umiejętności literackie i narracyjne, tworząc najdłuższą z czterech ewangelii, liczącą ponad dziewiętnaście tysięcy słów (około tysiąc sto więcej niż tekst Mateusza). Przedstawiając życie i nauczanie Jezusa Chrystusa, Ewangelia Łukasza jest także tekstem historycznym poprzedzonym starannymi badaniami i opartym na relacjach naocznych świadków oraz na innych wiarygodnych źródłach. To również dzieło teologiczne mające pokazać czytelnikom, że orędzie chrześcijańskie jest prawdą i Jezus Chrystus jest rzeczywiście Zbawicielem, Mesjaszem, Panem i Synem Bożym. Ewangelia Łukasza posiada wszystkie wspomniane cechy, a ponadto jest tekstem natchnionym, komunikując nam to, co Bóg chciał, by zostało spisane dla naszego zbawienia.”

Od niemal dwóch tysięcy lat Ewangelia Łukasza w szczególny sposób inspiruje chrześcijan. To Świętemu Łukaszowi zawdzięczamy takie hymny uwielbienia wykorzystywane w liturgii jak Gloria in excelsis Deo i Magnificat; tekst Ewangelisty był także podstawą modlitwy Zdrowaś, Maryjo. Zainspirowany Święty Franciszek z Asyżu zapoczątkował tradycję stajenki bożonarodzeniowej, a niektóre z najwspanialszych dzieł Rembrandta i Caravaggia to sceny przedstawiające wydarzenia właśnie z tej Ewangelii.

O Autorze:
Pablo T. Gadenz – (ur. 1967) doktor teologii, wykładowca, kapłan diecezjalny w Trenton w stanie New Jersey. Na swoim koncie ma wiele cennych publikacji. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół analizy narracyjnej Ewangelii, retoryki Listów św. Pawła i interpretacji teologicznej Pisma Świętego.

*

Seria Katolicki Komentarz do Pisma Świętego adresowana jest zarówno do duszpasterzy, jak i osób szukających pomocy w osobistej lekturze Nowego Testamentu. Tomy zostały opracowane przez teologów i biblistów łączących wiedzę z umiejętnością przystępnego przekazu. Wychodząc od współczesnych badań biblijnych i Tradycji, seria pozwala zgłębiać Pismo Święte w kontekście życia codziennego i jego związków z liturgią oraz nauczaniem Kościoła.

Spis treści

Przeczytaj fragment książki

O. Tomasz Grabowski OP, prezes wydawnictwa W drodze, o „Ewangelii według św. Łukasza. Katolickim Komentarzu do Pisma Świętego” – KLIKNIJ I POSŁUCHAJ


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.