W trzecim odcinku podcastu Marek Cichocki i Dariusz Gawin rozmawiają o rzezi Pragi i upadku insurekcji. Wyjaśniają także, na czym polega doświadczenie „ontologicznego prześwitu” Polaków, i że walka na linii Wisły symbolizuje ich być albo nie być?
Mija 230 rocznica wydarzeń z 16-18 kwietnia 1794 roku, które były pierwszym, wielkim powstaniem warszawskim. Na wieść o proklamowaniu insurekcji w Krakowie i zwycięstwie pod Racławicami ludność miasta i wojsko polskie w ciężkich miejskich walkach, trwających w dniach Wielkiego Tygodnia, wypędzają ze stolicy rosyjskie oddziały i faktycznego namiestnika carycy generała Osipa Igelströma. Marek Cichocki i Dariusz Gawin rozmawiają o historycznym i politycznym znaczeniu tych wydarzeń. Czy insurekcja była powstaniem czy rewolucją? Czy faktycznie wraz z nią rozpoczyna się formowanie nowoczesnego polskiego narodu? Czy zdecydowała ona o naturze relacji między Polakami i Rosjanami, aż do dzisiejszych czasów?
Zaciekawiły Cię nasze podcasty? Wesprzyj ich produkcję, uczestnicząc w zbiórce.
Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.
Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?