Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Odcinek 2. CICHOCKI // GAWIN // Kościuszko. Ile rewolucjonisty w Kościuszce?

Odcinek 2. CICHOCKI // GAWIN // Kościuszko. Ile rewolucjonisty w Kościuszce?

Ile rewolucjonisty było w Kościuszce? Marek Cichocki rozmawia z Dariuszem Gawinem o tym, dlaczego w obrazie insurekcji Jarosława Marka Rymkiewicza w „Wieszaniu" tak mało jest Kościuszki. Czy dlatego, że Kościuszko wcale nie był radykałem i nie chciał, by aktem założycielskim nowej wspólnoty było wieszanie zdrajców?

Marek Cichocki i Dariusz Gawin rozmawiają też o tym, dlaczego Kościuszko i Józef Poniatowski to dwaj kompletnie różni bohaterowie, dwie radykalnie różne polskości zamknięte w historii jednego narodu.

Mija 230 rocznica wydarzeń z 16-18 kwietnia 1794 roku, które były pierwszym, wielkim powstaniem warszawskim. Na wieść o proklamowaniu insurekcji w Krakowie i zwycięstwie pod Racławicami ludność miasta i wojsko polskie w ciężkich miejskich walkach, trwających w dniach Wielkiego Tygodnia, wypędzają ze stolicy rosyjskie oddziały i faktycznego namiestnika carycy generała Osipa Igelströma.

Zostań współproducentem podcastów Teologii Politycznej!

Marek Cichocki i Dariusz Gawin rozmawiają o historycznym i politycznym znaczeniu tych wydarzeń. Czy insurekcja była powstaniem czy rewolucją? Czy faktycznie wraz z nią rozpoczyna się formowanie nowoczesnego polskiego narodu? Czy zdecydowała ona o naturze relacji między Polakami i Rosjanami, aż do dzisiejszych czasów?

fot. Julia Marconi


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.