Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

PREMIERA podcastów Teologii Politycznej. Do usłyszenia!

PREMIERA podcastów Teologii Politycznej. Do usłyszenia!

Wprawdzie trwa jeszcze zbiórka, ale już możemy zapowiedzieć pierwsze serie podcastów, jakie mamy w planach. W czwartek, 18 kwietnia o 18:00 premiera w najważniejszych serwisach streamingowych. Do usłyszenia!

Zostań współproducentem podcastów Teologii Politycznej!

Na początek mamy w planach cztery serie. Premiery nowych odcinków co czwartek o 18:00

1. Kościuszko. Powstanie narodu polskiego

Mija 230 rocznica wydarzeń z 16-18 kwietnia 1794 roku, które były pierwszym, wielkim powstaniem warszawskim. Marek Cichocki i Dariusz Gawin rozmawiają o historycznym i politycznym znaczeniu tych wydarzeń. Czy insurekcja była powstaniem czy rewolucją? Czy faktycznie wraz z nią rozpoczyna się formowanie nowoczesnego polskiego narodu? Czy zdecydowała ona o naturze relacji między Polakami i Rosjanami, aż do dzisiejszych czasów?

Marek Cichocki i Dariusz Gawin rozmawiają o historycznym i politycznym znaczeniu tych wydarzeń. Czy insurekcja była powstaniem czy rewolucją? Czy faktycznie wraz z nią rozpoczyna się formowanie nowoczesnego polskiego narodu? Czy zdecydowała ona o naturze relacji między Polakami i Rosjanami, aż do dzisiejszych czasów?

Do usłyszenia! Odcinek 1 dostępny od godziny 18:00 

2. Pojednanie – czy narody mogą się pojednać?

W listopadzie 1989 roku, w momencie schyłku zimnej wojny w Europie, w Krzyżowej na Śląsku, w dawnej posiadłości rodziny von Moltke, kanclerz Niemiec Helmut Kohl i polski premier Tadeusz Mazowiecki wymienili znak pojednania podczas celebrowanej mszy. Od tego czasu w stosunkach polsko-niemieckich trwa wciąż żywa debata o tym, czy narody mogą faktycznie się pojednać.

Problem jest jednak szerszy. Marek Cichocki i Dariusz Gawin rozmawiają o tym, czy kategoria pojednania ma w ogóle sens w polityce. Jaką rolę odegrała ona w latach 90. XX wieku, kiedy powszechnie przyjętym intelektualnym standardem było przekonanie o końcu historii? Jak z perspektywy trzech dekad ocenić tamte próby użycia chrześcijańskiej idei pojednania do realizowania konkretnych politycznych celów?

 

3. Filozofować po polsku

Aby być wolni, musimy mieć własne myśli. Samodzielna tradycja filozoficzna - jako jedna z kluczowych części polskiej kultury umysłowej – przyczynia się do ich kształtowania. W tym cyklu podcastów Tomasz Herbich wspólnie z zaproszonymi gośćmi będzie przyglądał się wybranym wątkom oraz postaciom tworzącym polską tradycję filozoficzną. Celem podcastu jest nie tylko udzielenie odpowiedzi na pytanie, co oryginalnego wniosła do historii myśli filozoficznej polska filozofia, lecz przede wszystkim zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób myśliciele polscy reagowali na wyzwania dziejowe, kulturowe i cywilizacyjne, przed którymi stali oni oraz ich ojczyzna.

Tomasz Herbich wraz z zaproszonymi gośćmi porozmawia o poglądach filozoficznych autorów z różnych epok rozwoju naszej kultury umysłowej. Pojawią się wśród tych filozofów między innymi Stanisław Orzechowski, Piotr Skarga, Jan Śniadecki, Stanisław Staszic, Maurycy Mochnacki, August Cieszkowski, Stanisław Brzozowski, Edward Abramowski, Kazimierz Twardowski, Jan Łukasiewicz, Roman Ingarden, ks. Józef Tischner, Karol Wojtyła, Leszek Kołakowski, Andrzej Walicki i wielu innych.

 

4. Bez strachu…

Chochoły, melancholicy i kawiarniane demony – te dobrze znane figury wyobraźni towarzyszą nam już od ponad stulecia. Gdzie się nie obejrzeć, tam można dostrzec ślady ich obecności, od filmu, aż po memy. Wiemy skąd przyszły, ale niekoniecznie znamy drogę, którą przebyły. Nie zawsze dostrzegamy też to, co chcą nam pokazać. Michał Strachowski w serii podcastów o sztuce około roku 1900, postara się przybliżyć ten niby znajomy, lecz wciąż skrywający wiele tajemnic okres w polskiej i europejskiej kulturze. Będzie mówić o tym, jak i dlaczego płynna secesyjna linia zmieniła się w nerwową ekspresjonistyczną kreskę.

Opowie o tym, skąd wzięły się popularne wtedy i do dziś kojarzone z przełomem wieków wyobrażenia, jak femme fatale czy mit powrotu do źródeł przez sztukę ludową i „prymitywną”. Przedstawi sylwetki twórców, nie zawsze tych najważniejszych, ale na pewno tych, których życie i sztuka dobrze obrazują zawiłości epoki. Będzie mówić także o zmiennych ocenach tej sztuki oraz o tym, w jaki sposób stała się trwałym elementem naszej tożsamości. Pojawią się zarówno Gustav Klimt, Koloman Moser, Stanisław Wyspiański, Wojciech Weiss, jak i Carl Moll czy Stanisław Czajkowski. Michał Strachowski zaprasza na podróż w czasie – do źródeł naszej współczesności! 

fot. Julia Marconi

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.