Polskość bierze się z południa i z kultury klasycznej. Jeśli o tym zapomnimy, zatracimy najważniejszy dla nas punkt odniesienia
Już jest do pobrania najnowszy - 12. numer Teologii Politycznej Co Miesiąc pt. Romantyzm!
Do ściągnięcia na nowej stronie TPCM!
Przeczytaj wstęp do numeru:
Myślenie o Polsce jako kraju zawieszonym między Wschodem i Zachodem jest smutnym dziedzictwem XIX wieku. Zmaganie się elit Królestwa z zaborcą, ale i chłonię - ciem przez twórców kultury tego, co pisano w języku rosyjskim, zostało ostatecznie utrwalone i przyswojone w dziedzictwie romantycznym. Ale romantyzm ma też drugie oblicze. Jego twórcy posiedli znakomite wykształcenie klasyczne i byli w takiej samej mierze śródziemnomorscy, jak ich przodkowie. W kulturze polskiej istnieje bowiem druga - poza Wschodem i Zachodem - oś tożsamościowa. To Północ i Południe. Polskość bierze się z południa i z kultury klasycznej. Jeśli o tym zapomnimy, zatracimy najważniejszy dla nas punkt odniesienia. W naszych czasach przypominał o tym Zygmunt Kubiak, który czuł się w równej mierze chrześcijaninem, co wierzącym Grekiem.
Mateusz Matyszkowicz
Redaktor naczelny Teologii Politycznej Co Miesiąc
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!