Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Nowy numer Teologii Politycznej Co Miesiąc - pt. Romantyzm - już do pobrania!

Nowy numer Teologii Politycznej Co Miesiąc - pt. Romantyzm - już do pobrania!

Polskość bierze się z południa i z kultury klasycznej. Jeśli o tym zapomnimy, zatracimy najważniejszy dla nas punkt odniesienia


Już jest do pobrania najnowszy - 12.  numer Teologii Politycznej Co Miesiąc pt. Romantyzm!

Do ściągnięcia na nowej stronie TPCM!

Przeczytaj wstęp do numeru:

Myślenie o Polsce jako kraju zawieszonym między Wschodem i Zachodem jest smutnym dziedzictwem XIX wieku. Zmaganie się elit Królestwa z zaborcą, ale i chłonię - ciem przez twórców kultury tego, co pisano w  języku rosyjskim, zostało ostatecznie utrwalone i  przyswojone w  dziedzictwie romantycznym. Ale romantyzm ma też drugie oblicze. Jego twórcy posiedli znakomite wykształcenie klasyczne i byli w takiej samej mierze śródziemnomorscy, jak ich przodkowie. W kulturze polskiej istnieje bowiem druga - poza Wschodem i  Zachodem - oś tożsamościowa. To Północ i Południe. Polskość bierze się z południa i z kultury klasycznej. Jeśli o tym zapomnimy, zatracimy najważniejszy dla nas punkt odniesienia. W  naszych czasach przypominał o  tym Zygmunt Kubiak, który czuł się w równej mierze chrześcijaninem, co wierzącym Grekiem.

Mateusz Matyszkowicz
Redaktor naczelny Teologii Politycznej Co Miesiąc

Nowa strona miesiącznika - przejdź


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.