27 września: Sympozjum. Puszka Pandory - Wojna w kulturze i inne wojny

27 września: Sympozjum. Puszka Pandory - Wojna w kulturze i inne wojny

Rozważania Kołakowskiej, której opis zjawisk opiera się na metodzie krytycznego racjonalizmu, są znakomitym pretekstem do dyskusji nad współczesną kulturą

Zarząd Główny Związku Polskich Artystów Plastyków

i kwartalnik „Arttak. Sztuki Piękne”

mają przyjemność zaprosić na IV Sympozjum z cyklu:

PUSZKA PANDORY: WOJNA W KULTURZE I INNE WOJNY

Miejsce: Galeria DAP, siedziba OW ZPAP, ul. Mazowiecka 11a, Warszawa

Data: 27 września 2014 r. (sobota)

Godz.: 12:00-15:00

 

Zakres tematyczny Sympozjum

Wojny kultur i inne wojny to tytuł wydanego w 2010 roku przez wydawnictwo Teologii Politycznej zbioru esejów Agnieszki Kołakowskiej, poświęconych głównym zagadnieniom społecznym, kulturalnym i politycznym naszych czasów. Książka otrzymała Nagrodę Literacką im. Andrzeja Kijowskiego w 2012 r., ale przeszła bez echa. Nieprzypadkowo zresztą, ponieważ jest znakomitą analizą zjawisk niszczących naszą kulturę, takich jak poprawność polityczna czy ideologie lewicowe, które udają, że nie są ideologiami. Te zjawiska mają gigantyczny wpływ na to, co dzieje się w kulturze, bo właśnie ona – a zwłaszcza sztuki wizualne – jest wehikułem podejrzanych idei, które niszczą opartą na duchu indywidualizmu kulturę Zachodu. Rozważania Kołakowskiej, której opis zjawisk opiera się na metodzie krytycznego racjonalizmu, są znakomitym pretekstem do dyskusji nad współczesną kulturą. Stąd idea, aby dyskusja o kulturowych wojnach odbyła się w Domu Artysty Plastyka w Warszawie, bo artyści to z natury indywidualiści. Rozpoznanie, co dzieje się w sferze metapolitycznej, pozwala diagnozować, co dzieje się w kulturze i jakie wojny się w niej toczą, wbrew usypiającej narracji o konieczności powszechnej miłości w myśl powiedzenia, że „wilki wśród baranów głoszą równość stanów”.

 

W Sympozjum udział wezmą:

Agata Ławniczak, reżyser filmowy, krytyk sztuki, publicystka

Bronisław Wildstein, pisarz, eseista, dziennikarz, publicysta

Włodzimierz Bolecki, historyk literatury, krytyk literacki

Antoni Libera, pisarz i tłumacz

Spotkanie prowadzi Maciej Mazurek, red. nacz. magazynu „Arttak-Sztuki Piękne”.

Serdecznie zapraszamy!


Ambitna kultura potrzebuje Twojego wsparcia. Prosimy, przekaż darowiznę w dowolnej wysokości i dołącz do grona darczyńców Teologii PolitycznejKliknij tu lub przekaż darowiznę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, Volkswagen Bank Polska S.A. 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Teologię Polityczną”. Dziękujemy!

Zostań współwydawcą Teologii Politycznej. Przekaż darowiznę.

Wpłać darowiznę
50 zł
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
200 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.