"Bełkocze ten, kto rezygnuje z uznawanej w danej wspólnocie rozmowy" - napisał we wstępie do numeru redaktor naczelny Mateusz Matyszkowicz
"Bełkocze ten, kto rezygnuje z uznawanej w danej wspólnocie rozmowy" - napisał we wstępie do numeru redaktor naczelny Mateusz Matyszkowicz
Słowo wstępne redaktora naczelnego TPCM:
Arystoteles bardzo wyraźnie połączył społeczne inklinacje człowieka z jego zdolnościami komunikacyjnymi. Przeprowadził tu jednak wyraźnie rozróżnienie między całą resztą uspołecznionego świata zwierzęcego a wspólnota ludzką. Zwierzęta są w stanie komunikować wiele, jak pies poprzez szczekanie potrafi wyrazić gniew. Jedynie człowiek jest zdolny do nazywania tego, co dobre i złe, pożyteczne i bezużyteczne, wreszcie, sprawiedliwe i niesprawiedliwe. Zwornikiem świata ludzkiego jest więc aksjologia, a wspólnota jest budowana na umiejętności jej komunikowania. To zakłada podstawowe porozumienie co do pojęć oraz racjonalność dyskursu publicznego, to znaczy sprowadzenie go do uznawanych w danej wspólnocie ram.
Historia naszego państwa pokazuje także, że ustanowienie takiej wspólnej aksjologicznej jest najlepszą ochroną jednostki ludzkiej przed systemami totalitarnymi. Polskie państwo podziemne lub ruch Solidarności były ustanawiane oddolnie, a łączył je nie państwowy aparat przymusu, ale wspólnota celów, ostatecznie sprowadzalna do wspólnoty wartości – uświadomionych i komunikowanych.
Bełkocze ten, kto rezygnuje z uznawanej w danej wspólnocie rozmowy.
Mateusz Matyszkowicz
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!