Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Nowe pokolenie otwarte na nauczanie Jana Pawła II. Konkurs Papieski rozstrzygnięty!

Nowe pokolenie otwarte na nauczanie Jana Pawła II. Konkurs Papieski rozstrzygnięty!

W dniu 17 sierpnia 2023 r. odbył się finał III edycji Konkursu Papieskiego skierowanego do studentów i doktorantów. Konkurs jest zaproszeniem do rozpoczęcia głębszych studiów nad myślą Jana Pawła II oraz pogłębiania wiedzy z zakresu Katolickiej Nauki Społecznej.

W finale dziewięciu studentów i doktorantów z całej Polski rywalizowało o roczne stypendium Fundacji Świętego Mikołaja na studia podyplomowe JP2 Studies w Instytucie Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie w roku akademickim 2023-2024. Wartość stypendium wynosi 15 tys. euro.

Zwycięzcami konkursu i stypendystami zostali: Jan Grzegorzewski z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Magdalena Biolik-Moroń z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Wojciech Stawarz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ponadto, wyróżnienia otrzymały Katarzyna Rodziewicz z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Agnieszka Grochala z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wszyscy finaliści otrzymali także nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów Konkursu.

Konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszym etapie uczestnicy wypełnili test online z wiedzy o nauczaniu papieskim, m.in. na podstawie encykliki Centesimus Annus oraz Listu Jana Pawła II do młodych całego świata Parati semper – Zawsze wierni. Uczestnicy, którzy pomyślnie przeszli test, w II etapie mieli za zadanie napisanie eseju na temat: „Jan Paweł II i kultura”. Następnie 10 wybranych uczestników broniło swojego eseju przed komisją w składzie: ks. prof. dr hab. Franciszek Longchamps de Bérier, prof. UKSW dr hab. Sławomir Sowiński, dr Tomasz Herbich oraz dr Mariusz Sulkowski. Jury podsumowując obrady wyraziło głęboką satysfakcję, że „nauczanie św. Jana Pawła II pomimo «ducha czasów» dla młodych Polaków jest stale inspirujące i intrygujące”, a rozmowy z finalistami oceniło jako „dojrzałe, otwarte i skłaniające do refleksji”.

Organizatorami dorocznego Konkursu Papieskiego są: Instytut Tertio Millennio (tertio.pl) oraz Teologia Polityczna (teologiapolityczna.pl).

 

Kim są tegoroczni laureaci?

Laureaci III edycji Konkursu Papieskiego najbliższy rok akademicki spędzą w Rzymie. Jan Grzegorzewski, Magdalena Biolik-Moroń i Wojciech Stawarz zdobyli stypendium przyznawane przez Fundację Świętego Mikołaja o wartości 15 tys. euro i będą zgłębiać nauczanie Jana Pawła II podczas rocznych JP2 Studies na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu – Angelicum.

– Nie wyobrażam sobie lepszej uczelni – stwierdził Jan Grzegorzewski, student IV roku filozofii i II roku filologii klasycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, który w Konkursie Papieskim okazał się najlepszy. Laureat cieszy się ze stypendium i spodziewa się, że studia na Angelicum otworzą przed nim nowe możliwości, lepiej też przygotuje się do magisterium z filozofii. Grzegorzewski przyznał też, że najbardziej spośród światowej klasy profesorów, wykładowców JP2 Studies interesuje go prof. Jean-Luc Marion, historyk filozofii i fenomenolog. Spodziewa się, że studia janopawłowe w Rzymie wzbogacą go intelektualnie.

Jego kontakt z Janem Pawłem II właściwie – jak sam mówi – rozpoczął się od lektury pierwszych młodzieńczych utworów poetyckich Karola Wojtyły. – To we mnie pracowało i wróciło potem na studiach filozoficznych. U Jana Pawła II znajduję połączenie klasycznego, metafizycznego dyskursu i ogólne narracje o rzeczywistości, które stara się budować w oparciu o ideę najwyższego bytu – Boga. Jan Paweł II próbował to wszystko tłumaczyć na język fenomenologiczny czyli doświadczenie człowieka. Chciałbym, aby Jan Paweł patronował mi podczas tych studiów - dodał.

O stypendium walczyła także Magdalena Biolik-Moroń, doktorantka z Uniwersytetu Śląskiego, ale jak sama mówiła tuż po odebraniu symbolicznego czeku, mimo wszystko nie spodziewała się wygranej. To zaskoczenie dla mnie, ale bardzo się cieszę, że mogłam odbierać tę nagrodę razem ze swoją rodziną, bo to jest nauczanie Jana Pawła II w praktyce – mówiła doktorantka teologii.
Na konkurs przygotowała esej pt. „Kult ciała a kultura ciała – body positive a Jana Pawła II spojrzenie na cielesność człowieka”. Zwróciła w nim uwagę, iż „teologia ciała zachęca do koncentracji na człowieku jako osobie w miejsce fragmentarycznego ujmowania wybranych wymiarów ludzkiej egzystencji”. Podkreśliła, że „ciało może, dzięki teologicznej inspiracji, znaleźć właściwe miejsce w postrzeganiu przez człowieka samego siebie. Nie jest ono centrum człowieka, ale jest zawsze obecne w jego działaniu”. Podczas ustnej obrony eseju komisja zadawała pytania z zakresu tej tematyki, ale też z teologii moralnej, z encykliki „Veritatis splendor” – zdradziła laureatka.

Trzecie stypendium zdobył Wojciech Stawarz, absolwent reżyserii dźwięku, a obecnie student filologii hiszpańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. – Jesteśmy pokoleniem, które Jana Pawła II zna „z drugiej ręki”. Czuję odpowiedzialność, która ma swoją wagę; odpowiedzialność wzięcia dziedzictwa i próby interpretacji rzeczywistości według nauczania Jana Pawła II a jednocześnie może interpretacji jego nauczania w nowej rzeczywistości – przyznał Wojciech Stawarz.

Jak się okazało już po ogłoszeniu wyników przez Komisję Konkursową, dwaj laureaci poznali się wcześniej na spotkaniach sekcji myśli chrześcijańskiej Koła Naukowego Studentów Filozofii UJ w Krakowie, ale nie wiedzieli, że obaj startują w Konkursie Papieskim o stypendium na JP2 Studies na rzymskim Angelicum. Spotkali się dopiero w Warszawie w redakcji „Teologii Politycznej”, gdzie miał miejsce III etap konkursu – rozmowy przed komisją a następnie finał Konkursu.

awo

 

fot. Jacek Łagowski


Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.