Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Thomas Joseph White OP: Przemowa na inaugurację roku akademickiego w Angelicum

Thomas Joseph White OP: Przemowa na inaugurację roku akademickiego w Angelicum

Zrozumienie powołania ludzkiego ukierunkowania na Boga jest kluczowe dla wspólnoty ludzkiej, dla jej dobrobytu i, owszem, dla jej życia politycznego. Zwłaszcza w epoce ideologii, dla Kościoła i całej ludzkości istotne jest utrzymanie żywych aren, czy też ujść nauki, gdzie człowiek może kontemplować Boga jako złożoność i jedność prawdy, aby we własnej osobie i życiu dążyć do uobecnienia wszystkich rzeczy Bogu w prawdzie, modlitwie i wzajemnym chrześcijańskim szczęściu – mówił o. Thomas Joseph White podczas inauguracji roku akademickiego na Angelicum.

Św. John Henry Newman w swojej słynnej książce "Idea Uniwersytetu" rozróżnia dwie formy nauki. Jedną z nich nazywa sztukami służebnymi: formy nauki, które służą praktycznym celom, jakkolwiek szlachetnym, jak medycyna, prawo czy inżynieria. Inni nazywają to sztukami wyzwolonymi: formy nauki, których jedynym celem jest dążenie do prawdy. Kończą się one kontemplacją i zrozumieniem. Obie formy nauki mają swoje miejsce na uniwersytecie, zauważa Newman, ale druga, sztuki wyzwolone, jest bardziej definitywna, ponieważ istoty ludzkie są stworzone do poszukiwania i poznawania prawdy oraz do uczenia się praktycznego życia w świetle prawdy. Oczywiście, ta perspektywa jest głęboko chrześcijańska, i rzeczywiście, Newman twierdził, że teologia ma główną rolę, wraz z filozofią, w orkiestracji uczenia się ludzkiej społeczności, tak aby kultura ludzka mogła zmierzać ku Bogu.

Żyjemy w bardzo konkretnych czasach, złożonych kwestii politycznych, konfliktów i wojen, międzynarodowych debat o naturze jedności społecznej, inflacji i niepewności gospodarczej, ideologii politycznej i szybkiego rozwoju technologicznego. W obecnym momencie historycznym mogłoby się wydawać, że życie refleksyjnego studium na uniwersytecie pontyfikalnym nie jest łatwe do zdefiniowania jako "użyteczne".

Może nam tu jednak pomóc prosta prawda wyłożona przez św. Tomasza. Powołaniem człowieka jest podporządkowanie ciała duszy, a duszy Bogu. Jest to powołanie duchowe i intelektualne, a także praktyczne. Teoretyczne rozumienie Boga i miłość do Boga, która wynika z wiedzy, może prowadzić do zintegrowanego i uporządkowanego życia, w sobie samym oraz w przyjaźni i życiu politycznym z innymi. Zrozumienie powołania ludzkiego ukierunkowania na Boga jest zatem kluczowe dla wspólnoty ludzkiej, dla jej dobrobytu i, owszem, dla jej życia politycznego. Zwłaszcza w epoce ideologii, dla Kościoła i całej ludzkości istotne jest utrzymanie żywych aren, czy też ujść nauki, gdzie człowiek może kontemplować Boga jako złożoność i jedność prawdy, aby we własnej osobie i życiu dążyć do uobecnienia wszystkich rzeczy Bogu w prawdzie, modlitwie i wzajemnym chrześcijańskim szczęściu. Na szczęście w Angelicum mamy to powołanie, które jest bardzo piękne i szlachetne. Chciałbym pogratulować absolwentom z okazji wręczenia dyplomów. Pragnę podziękować naszym profesorom, pracownikom i administracji za ogromną pracę, którą nieustannie wykonują na rzecz Uniwersytetu, a wszystkim naszym studentom życzę powodzenia w dalszym postępie w poznawaniu i miłowaniu żywego Chrystusa oraz w służbie Jego Kościołowi.

Thomas Joseph White OP
Rektor Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu, Angelicum w Rzymie

*

Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie w stulecie urodzin Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Celem Instytutu jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, a więc np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy.

Instytut jest współprowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja (wydawcę Teologii Politycznej) i w całości finansowany przez prywatnych darczyńców z Polski. Zapraszamy serdecznie do ich grona!  >> https://teologiapolityczna.pl/jp2


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.