Ponad dwieście osób odwiedziło pierwszy zagraniczny wernisaż obrazów Jezusa Miłosiernego według wizji s. Faustyny, który odbył się 19 kwietnia w Rzymie. Wystawa dziesięciu dzieł współczesnych polskich artystów potrwa do 21 maja. Zapraszamy!
W ciepły wiosenny wieczór, 19 kwietnia, w muzeum przy kościele San Salvatore in Lauro w Rzymie odbył się pierwszy zagraniczny wernisaż obrazów Jezusa Miłosiernego, przygotowanych w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa”. Uroczystość, którą gościło urokliwe wnętrze barokowego XVI-wiecznego kościoła, zgromadziła ponad dwustu gości, którzy po brzegi wypełnili komnaty muzeum.
Kurator i inicjator projektu, Dariusz Karłowicz, rozpoczął wieczór od naszkicowania misji, jaką stawiają sobie organizatorzy projektu: „Nie mam wątpliwości, że sztuka sakralna jest najtrudniejszą i najważniejszą dziedziną artystyczną: dotyczy nieskończonej Prawdy i Piękna. Prawdziwym tematem sztuki sakralnej jest zawsze Chrystus w misterium paschalnym. Dlatego wydawało nam się, że nawet tak skromną próbę odnowy współczesnego malarstwa sakralnego należy rozpocząć od samego centrum życia chrześcijańskiego i współczesnej pobożności: od obrazu Miłosierdzia Bożego”.
Jak wskazał założyciel środowiska Teologii Politycznej, wystawa ta jest jedynie początkiem szeroko zakrojonego przedsięwzięcia odrodzenia współczesnej sztuki sakralnej: „obrazy Bożego Miłosierdzia to nie koniec projektu «Malowania katolicyzmu od nowa». Ta wystawa jest częścią większej całości: namalowanie obrazu Bożego Miłosierdzia to tylko pierwszy krok. W ciągu następnych dwudziestu lat chcemy pracować nad dwudziestoma tajemnicami Różańca Świętego. Mam nadzieję, że za rok o tej porze będę mógł pokazać efekt pracy nad pierwszą tajemnicą radosną – Zwiastowaniem”.
Po wystąpieniu Dariusza Karłowicza rozpoczął się krótki koncert akademickiego kwartetu wokalnego Schola Peregrina. Zgromadzonej w murach San Salvatore in Lauro publiczności zaprezentowane zostały trzy kompozycje o tematyce pasyjnej: „Vexilla regis” Antona Brucknera, „Jesu Dulcis Memoria” Tomasa Luis de Victoria i „Omni die dic Mariae” Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Nieprzeciętna akustyka barokowej komnaty i tematyka utworów wprowadziła gości muzeum w podniosłą atmosferę tego wieczoru.
Gdy tylko wybrzmiały echem ostatnie dźwięki barokowego motetu polskiego kompozytora, licznie zgromadzona publiczność ruszyła przez malowniczy dziedziniec San Salvatore in Lauro w stronę wystawy, gdzie po raz pierwszy zaprezentowane zostały za granicą obrazy Jezusa Miłosiernego autorstwa wybitnych polskich malarzy: Bogny Podbielskiej, Beaty Stankiewicz, Ignacego i Wincentego Czwartosów, Jacka Dłużewskiego, Wojciecha Głogowskiego, ojca Jacka Hajnosa, Krzysztofa Klimka oraz Artura Wąsowskiego.
Wystawa odbywająca się w Musei di San Salvatore in Lauro, Piazza di San Salvatore in Lauro 15 w Rzymie, będzie otwarta dla publiczności do 21 Maja 2023 roku. Godziny otwarcia wystawy:
Poniedziałek – Sobota: 10:00 – 13:00, 16:00 – 19:00
Niedziela: 9:00 – 12:00
Wystawa będzie zamknięta w dni: 25 i 30 kwietnia oraz 1 maja.
____________
Organizatorzy: Fundacja Świętego Mikołaja, redakcja Teologii Politycznej, Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie, Musei di San Salvatore in Lauro.
____________
Przeczytaj relację z wernisażu w Krakowie: https://bit.ly/3WS76XC
Zobacz nagranie z wernisażu w Warszawie: https://bit.ly/3LfXtQi
Katalog dostępny na stronie księgarni: http://bit.ly/3krN9d6
____________
Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie w stulecie urodzin Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II.
Celem Instytutu jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy.
Instytut jest współprowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja (wydawcę Teologii Politycznej) i w całości finansowany przez prywatnych darczyńców z Polski. Zapraszamy serdecznie do ich grona!
____________
Namalować katolicyzm od nowa. Rozmowa z Dariuszem Karłowiczem
Bp Jacek Grzybowski o malowaniu obrazu Miłosierdzia Bożego
Czy sztuka wysoka wróci do Kościoła? Polscy artyści namalują ponownie obraz Miłosierdzia Bożego
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!