Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

[RELACJA + GALERIA ZDJĘĆ] Spotkanie z Bożym Miłosierdziem. Relacja z otwarcia warszawskiej wystawy obrazów Jezusa Miłosiernego

[RELACJA + GALERIA ZDJĘĆ] Spotkanie z Bożym Miłosierdziem. Relacja z otwarcia warszawskiej wystawy obrazów Jezusa Miłosiernego

Wieczorem 27 lutego w podziemiach katedry św. Floriana i św. Michała Archanioła w Warszawie setki osób zjawiły się na wernisażu obrazów Jezusa Miłosiernego namalowanych według wizji św. siostry Faustyny. Wystawa obrazów, które powstały w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa”, potrwa do 2 kwietnia.

Wieczorem 27 lutego w podziemiach katedry warszawsko-praskiej odbyła się uroczysta ceremonia odsłonięcia dziesięciu obrazów Jezusa Miłosiernego stworzonych przez polskich malarzy na podstawie wizji św. siostry Faustyny Kowalskiej. Otwarcie wystawy poprzedziła msza święta w intencji diecezji oraz wszystkich osób związanych z projektem „Namalować katolicyzm od nowa”, koncelebrowana przez biskupa diecezji warszawsko-praskiej Romualda Kamińskiego oraz biskupa pomocniczego Jacka Grzybowskiego.

W podziemiach katedry zgromadzonych gości przywitał inicjator projektu – Dariusz Karłowicz. Podkreślił on trud zadania, jakiego podjęli się malarze – trud wynikający przede wszystkim z tego, że obraz Jezusa Miłosiernego stanowi centrum kultu, będącego najważniejszą formą pobożności przełomu XX i XXI wieku. Fakt, że istnieje już utrwalona praktyka wykonawcza obrazu, że otaczająca nas kultura coraz bardziej się sekularyzuje, że sztuka sakralna w Polsce – poza szlachetnymi wyjątkami – nie istnieje, sprawia, że wyzwanie, przed którym stanęli malarze, stało się jeszcze trudniejsze. Najtrudniejsze jednak, według Karłowicza, to w dziele malarskim zawrzeć nieskończoność, w formie artystycznej opowiedzieć to, czego opowiedzieć się słowami i obrazami tak naprawdę nie da. Jak ujął to założyciel Teologii Politycznej: „Siostra Faustyna Kowalska płakała, patrząc na obraz Eugeniusza Kazimirowskiego. Ale nie nad samym obrazem i wizerunkiem. Jako ta, która »widziała«, płakała nad wszystkimi, którzy próbowali »zajrzeć za zasłonę« tajemnicy niewidzialnego”. Właśnie za tę zasłonę spróbowali zajrzeć malarze, których dzieła można obejrzeć w podziemiach katedry, za co należą im się wielkie brawa. 

Najtrudniejsze to w dziele malarskim zawrzeć nieskończoność, w formie artystycznej opowiedzieć to, czego opowiedzieć obrazami i słowami tak naprawdę nie sposób

W czasie otwarcia wernisażu w sposób szczególny podziękowano prof. Jarosławowi Modzelewskiemu, który nie tylko zgodził się wziąć udział w tej „duchowej i artystycznej przygodzie”, jak to przedsięwzięcie określił Dariusz Karłowicz, lecz także zaprosił do niej sześcioro innych wybitnych polskich malarzy. Gromkimi brawami raz jeszcze nagrodzono wszystkich artystów projektu: wspomnianego Jarosława Modzelewskiego, Bognę Podbielską, Beatę Stankiewicz, Ignacego i Wincentego Czwartosów, Jacka Dłużewskiego, Wojciecha Głogowskiego, ojca Jacka Hajnosa, Krzysztofa Klimka i Artura Wąsowskiego.

Organizatorzy wystawy podziękowali również kluczowym sponsorom wystawy – Panu Sebastianowi Skwarze, Mariuszowi Kocielnikowi i Anonimowemu Darczyńcy – jak też głównym donatorom całego projektu „Namalować katolicyzm od nowa”: Danucie i Krzysztofowi Domareckim, Jolancie Domańskiej-Gruszce i Mirosławowi Gruszce, Wojciechowi Piaseckiemu, Dorocie i Tomaszowi Zdziebkowskim. Wśród dobroczyńców wystawy wspomniani zostali również gospodarze i patroni z Diecezji Warszawsko-Praskiej, ze szczególnym uwzględnieniem bp Romualda Kamińskiego i bp Jacka Grzybowskiego.

Dariusz Karłowicz nie zapomniał także o proboszczach, którzy zdecydowali się zakupić obrazy do swoich parafii. Wyraził podziw dla ich „odwagi, wyobraźni oraz rozmachu”. Dzięki nim siedem obrazów wkrótce ozdobi ściany kilku świątyń. Co istotne, obrazy powstałe w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa” to tylko pierwszy krok w stronę znacznie większego przedsięwzięcia. Następne dzieła malarskie zostaną poświęcone 20 tajemnicom różańca świętego. 

Następne dzieła malarskie w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa” zostaną poświęcone 20 tajemnicom różańca świętego

Głos zabrał również biskup Jacek Grzybowski, przypominając, że chrześcijaństwo i sztuka spotykają się na wielu płaszczyznach, a łączy je cześć dla prawdy, wolności, piękna i zachwyt Bożą epifanią. Biskup podkreślił, że kultura pozbawiona transcendencji staje się pusta, a chrześcijaństwo bez kultury – nieme. Dlatego warszawska wystawa obrazów Jezusa Miłosiernego i proponowana przez Teologię Polityczną inicjatywa „renesansu katolickiego malarstwa sakralnego” są tak istotne, i dlatego należy starać się ze wszystkich sił, by do rozłąki kultury i chrześcijaństwa nigdy nie doszło. Wernisaż to świadectwo tego, że wbrew pozorom sztuka sakralna nie jest zjawiskiem należącym do przeszłości, a przesłanie o Bożym Miłosierdziu, które kryje się w obrazach i którego wagę podkreślały wielkie postaci wiary, św. siostra Faustyna oraz św. Jan Paweł II, wciąż jest aktualne. Wydarzenie to ma przypominać, że dla człowieka nie ma innego ratunku niż miłosierdzie. Biskup wyraził wdzięczność organizatorom za zaproszenie diecezji do współpracy, a także podziękował artystom za ich talent oraz wrażliwość, odsłaniające na nowo piękno tajemnicy, którą kryje w sobie wizerunek Jezusa Miłosiernego.

Tuż przed oficjalnym odsłonięciem obrazów biskup Romuald Kamiński wezwał wstawiennictwa św. Jana Pawła II, bł. Michała Sopoćki oraz duchowej patronki projektu – św. Faustyny, by na koniec skierować do zgromadzonych słowa: „Teraz powinna zapaść cisza, abyśmy mogli oddać się kontemplacji”. 

Relację opracowała Aniela Łukowska

Zdjęcia: Jacek Łagowski

____________

Informacje o wystawie

LetsPaintCatholicismAgain.com

____________

Kiedy: 27 lutego – 02 kwietnia 2023 r.

Gdzie: Bazylika katedralna św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie, ul. Floriańska 3

Wystawa będzie otwarta w dniach:
poniedziałek-sobota 12:00 – 20:00
niedziela 8:00 – 21:30

Wstęp wolny!

____________

Wideo z otwarcia wystawy w Krakowie:

Przeczytaj relację z wernisażu w Krakowie: https://bit.ly/3WS76XC

Katalog dostępny na stronie księgarni: http://bit.ly/3krN9d6

Zrzut ekranu 2023 02 27 o 01.56.33

 ____________

Zobacz film o początkach projektu: 

***

Organizatorzy: Fundacja Świętego Mikołaja, redakcja Teologii Politycznej, Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie.

Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie w stulecie urodzin Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Celem Instytutu jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy. Instytut jest współprowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja (wydawcę Teologii Politycznej) i w całości finansowany przez prywatnych darczyńców z Polski. Zapraszamy serdecznie do ich grona!


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Nowy początek” prof. Vittorio Possentiego!
Wydaj „Nowy początek” prof. Possentiego z Teologią Polityczną
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.