[RELACJA + GALERIA ZDJĘĆ] Najtrudniejsze dzieło. Relacja z rzymskiego wernisażu obrazów Jezusa Miłosiernego

Ponad dwieście osób odwiedziło pierwszy zagraniczny wernisaż obrazów Jezusa Miłosiernego według wizji s. Faustyny, który odbył się 19 kwietnia w Rzymie. Wystawa dziesięciu dzieł współczesnych polskich artystów potrwa do 21 maja. Zapraszamy!

W ciepły wiosenny wieczór, 19 kwietnia, w muzeum przy kościele San Salvatore in Lauro w Rzymie odbył się pierwszy zagraniczny wernisaż obrazów Jezusa Miłosiernego, przygotowanych w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa”. Uroczystość, którą gościło urokliwe wnętrze barokowego XVI-wiecznego kościoła, zgromadziła ponad dwustu gości, którzy po brzegi wypełnili komnaty muzeum. 

Kurator i inicjator projektu, Dariusz Karłowicz, rozpoczął wieczór od naszkicowania misji, jaką stawiają sobie organizatorzy projektu: „Nie mam wątpliwości, że sztuka sakralna jest najtrudniejszą i najważniejszą dziedziną artystyczną: dotyczy nieskończonej Prawdy i Piękna. Prawdziwym tematem sztuki sakralnej jest zawsze Chrystus w misterium paschalnym. Dlatego wydawało nam się, że nawet tak skromną próbę odnowy współczesnego malarstwa sakralnego należy rozpocząć od samego centrum życia chrześcijańskiego i współczesnej pobożności: od obrazu Miłosierdzia Bożego”.

Jak wskazał założyciel środowiska Teologii Politycznej, wystawa ta jest jedynie początkiem szeroko zakrojonego przedsięwzięcia odrodzenia współczesnej sztuki sakralnej: „obrazy Bożego Miłosierdzia to nie koniec projektu «Malowania katolicyzmu od nowa». Ta wystawa jest częścią większej całości: namalowanie obrazu Bożego Miłosierdzia to tylko pierwszy krok. W ciągu następnych dwudziestu lat chcemy pracować nad dwudziestoma tajemnicami Różańca Świętego. Mam nadzieję, że za rok o tej porze będę mógł pokazać efekt pracy nad pierwszą tajemnicą radosną – Zwiastowaniem”.

Po wystąpieniu Dariusza Karłowicza rozpoczął się krótki koncert akademickiego kwartetu wokalnego Schola Peregrina. Zgromadzonej w murach San Salvatore in Lauro publiczności zaprezentowane zostały trzy kompozycje o tematyce pasyjnej: „Vexilla regis” Antona Brucknera, „Jesu Dulcis Memoria” Tomasa Luis de Victoria i „Omni die dic Mariae” Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Nieprzeciętna akustyka barokowej komnaty i tematyka utworów wprowadziła gości muzeum w podniosłą atmosferę tego wieczoru. 

Gdy tylko wybrzmiały echem ostatnie dźwięki barokowego motetu polskiego kompozytora, licznie zgromadzona publiczność ruszyła przez malowniczy dziedziniec San Salvatore in Lauro w stronę wystawy, gdzie po raz pierwszy zaprezentowane zostały za granicą obrazy Jezusa Miłosiernego autorstwa wybitnych polskich malarzy: Bogny Podbielskiej, Beaty Stankiewicz, Ignacego i Wincentego Czwartosów, Jacka Dłużewskiego, Wojciecha Głogowskiego, ojca Jacka Hajnosa, Krzysztofa Klimka oraz Artura Wąsowskiego.

Wystawa odbywająca się w Musei di San Salvatore in Lauro, Piazza di San Salvatore in Lauro 15 w Rzymie, będzie otwarta dla publiczności do 21 Maja 2023 roku. Godziny otwarcia wystawy:

Poniedziałek – Sobota: 10:00 – 13:00, 16:00 – 19:00
Niedziela: 9:00 – 12:00
Wystawa będzie zamknięta w dni: 25 i 30 kwietnia oraz 1 maja.

____________

Organizatorzy: Fundacja Świętego Mikołaja, redakcja Teologii Politycznej, Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie, Musei di San Salvatore in Lauro. 

____________

Przeczytaj relację z wernisażu w Krakowie: https://bit.ly/3WS76XC

Zobacz nagranie z wernisażu w Warszawie: https://bit.ly/3LfXtQi 

Katalog dostępny na stronie księgarni: http://bit.ly/3krN9d6

graphic IT

____________

Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie w stulecie urodzin Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II.

Celem Instytutu jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy.

Instytut jest współprowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja (wydawcę Teologii Politycznej) i w całości finansowany przez prywatnych darczyńców z Polski. Zapraszamy serdecznie do ich grona!

____________

Namalować katolicyzm od nowa. Rozmowa z Dariuszem Karłowiczem

Bp Jacek Grzybowski o malowaniu obrazu Miłosierdzia Bożego

Czy sztuka wysoka wróci do Kościoła? Polscy artyści namalują ponownie obraz Miłosierdzia Bożego