Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Michel Henry - fenomenolog życia

Osoba i dzieło Michela Henry’ego są w Polsce jeszcze mało znane,
dlatego podjęliśmy się przygotowania publikacji poruszającej niektóre
z głównych wątków tej niezwykle ciekawej twórczości filozoficznej.
Myśl Henry’ego jest zakorzeniona w fenomenologii, zainicjowanej
przez Edmunda Husserla, i rozwija w oryginalny sposób
tę tradycję, zwłaszcza jej wersję francuską.

Osoba i dzieło Michela Henry’ego są w Polsce jeszcze mało znane, dlatego podjęliśmy się przygotowania publikacji poruszającej niektóre z głównych wątków tej niezwykle ciekawej twórczości filozoficznej. Myśl Henry’ego jest zakorzeniona w fenomenologii, zainicjowanej przez Edmunda Husserla, i rozwija w oryginalny sposób tę tradycję, zwłaszcza jej wersję francuską.

 

 

 

Fenomenolog życia

Red. nauk. Andrzej Gielarowski, Robert Grzywacz

wydawca: WAM

ilość stron: 238

 

 

Wstęp

 

Osoba i dzieło Michela Henry’ego są w Polsce jeszcze mało znane, dlatego podjęliśmy się przygotowania publikacji poruszającej niektóre z głównych wątków tej niezwykle ciekawej twórczości filozoficznej. Myśl Henry’ego jest zakorzeniona w fenomenologii, zainicjowanej przez Edmunda Husserla, i rozwija w oryginalny sposób tę tradycję, zwłaszcza jej wersję francuską. Czyni to, podejmując dyskusję zarówno z jej założycielem, jak i z jej przedstawicielami tej miary, co Martin Heidegger czy Max Scheler. Dlatego Michel Henry może być uznany, obok Emmanuela Lévinasa, Paula Ricoeura czy Jean-Luca Mariona, za jednego z najbardziej twórczych fenomenologów francuskich. Jego filozofia pozostaje pod wpływem takich myślicieli jak Kartezjusz czy Maine de Biran, którzy, każdy na swój sposób, wpłynęli na bogatą wewnętrznie tradycję określaną jako „filozofowanie po francusku”. Myśl Henry’ego nosi jednak również znamię spotkania z teologią chrześcijańską, od jej początków – w postaci pism Jana Ewangelisty i Pawła, przez teksty Tertuliana i Ireneusza z Lyonu – aż po dzieła mistyków średniowiecznych takich jak Mistrz Eckhart. Z tego powodu genealogia wpływów i zależności, w jakie wchodzi myśl francuskiego fenomenologa, sama w sobie powinna stać się przedmiotem rzetelnych studiów.

 

przeczytaj cały wstęp i tekst P. Capelle'a o myśli Henry'ego

 

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.