Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Metafizyka i polska sztuka dziś – nowa witryna internetowa

Metafizyka i polska sztuka dziś – nowa witryna internetowa

W ramach projektu naukowego „Metafizyczność i polskość w sztuce pierwszego dwudziestolecia XXI wieku” powstała strona internetowa zawierająca teksty, ilustracje a także prezentacje ukazujące polską sztukę początku XXI wieku postrzeganą poprzez tradycyjnie rozumiane transcendentalia i uniwersalia. Jednym z jej przykładów jest inicjatywa namalowania nowej wersji obrazu Jezusa Miłosiernego.

Teksty wskazują na nieusuwalność i użyteczność metafizyki w spojrzeniu na sztukę, naród - jego ideę i etos, religię i historię, także współcześnie. - Proponowana afirmatywna perspektywa jest propozycją dyskusji z popularnymi postawami krytycznymi – podkreśla dr hab. Rafał Solewski, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Wśród analizowanych i interpretowanych przykładów polskiej sztuki XXI wieku jego uwagę zwrócił także obraz Jarosława Modzelewskiego powstały w ramach projektu „Namalować katolicyzm na nowo”. Opisuje go w tekście poświęconym afirmacji i krytyce polskiej religijności w sztuce początku XXI stulecia.

Udostępnione w internecie materiały, wkrótce ukażą się również w publikacji książkowej pt. Afirmacja i krytyka. Metafizyczność i polskość w sztuce pierwszego dwudziestolecia XXI wieku, w języku polskim i angielskim. Natomiast elementy rozważań, w uproszczonej formie i w połączeniu z przybliżeniem specyfiki sztuki współczesnej, zaprezentowane będą podczas krótkich lekcji w najstarszych klasach liceów.

Strona internetowa Metafizyka i polska sztuka dziś dostępna jest pod adresem: https://metafizykapolskasztukadzis.up.krakow.pl/

Metafizyczność i polskość w sztuce XXI wieku 

awo

 

 


Wydaj z nami

Namalować katolicyzm od nowa: Parlin
Zostań mecenasem sztuki sakralnej i stwórz z nami nowy wystrój XVII-wiecznego kościoła w Parlinie
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.