W ramach projektu naukowego „Metafizyczność i polskość w sztuce pierwszego dwudziestolecia XXI wieku” powstała strona internetowa zawierająca teksty, ilustracje a także prezentacje ukazujące polską sztukę początku XXI wieku postrzeganą poprzez tradycyjnie rozumiane transcendentalia i uniwersalia. Jednym z jej przykładów jest inicjatywa namalowania nowej wersji obrazu Jezusa Miłosiernego.
Teksty wskazują na nieusuwalność i użyteczność metafizyki w spojrzeniu na sztukę, naród - jego ideę i etos, religię i historię, także współcześnie. - Proponowana afirmatywna perspektywa jest propozycją dyskusji z popularnymi postawami krytycznymi – podkreśla dr hab. Rafał Solewski, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Wśród analizowanych i interpretowanych przykładów polskiej sztuki XXI wieku jego uwagę zwrócił także obraz Jarosława Modzelewskiego powstały w ramach projektu „Namalować katolicyzm na nowo”. Opisuje go w tekście poświęconym afirmacji i krytyce polskiej religijności w sztuce początku XXI stulecia.
Udostępnione w internecie materiały, wkrótce ukażą się również w publikacji książkowej pt. Afirmacja i krytyka. Metafizyczność i polskość w sztuce pierwszego dwudziestolecia XXI wieku, w języku polskim i angielskim. Natomiast elementy rozważań, w uproszczonej formie i w połączeniu z przybliżeniem specyfiki sztuki współczesnej, zaprezentowane będą podczas krótkich lekcji w najstarszych klasach liceów.
Strona internetowa Metafizyka i polska sztuka dziś dostępna jest pod adresem: https://metafizykapolskasztukadzis.up.krakow.pl/
Metafizyczność i polskość w sztuce XXI wieku
awo
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!