Malarze Młodej Polski w William Morris Gallery

Malarze Młodej Polski w William Morris Gallery

7 października w William Morris Gallery została otwarta wystawa „Młoda Polska: Ruch Odnowy Sztuk i Rzemiosł (1890-1918)”. Wystawa to wspólny projekt londyńskiej galerii, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Instytutu Kultury Polskiej w Londynie. W ramach wystawy prezentowane jest ponad 150 dzieł sztuki z okresu młodej Polski ze zbiorów największych polskich muzeów oraz kolekcji prywatnych. To kolejny w tym roku projekt umożliwiający brytyjskiej publiczności kontakt z polską sztuką po znakomicie przyjętej wystawie Jana Matejki w National Gallery.

Głównym założeniem wystawy jest przedstawienie tego, w jaki sposób działalność artystyczna twórców z okresu Młodej Polski wpisuje się w międzynarodowy ruch Arts & Crafts. W tym celu organizatorzy wystawy postawili nacisk na przedstawienie nie tylko dzieł malarskich, ale i tych z dziedziny rzemiosła artystycznego i sztuki użytkowej. Obok obrazów wystawa gromadzi m.in. stworzone w epoce hafty, meble, witraże, modele architektoniczne, snycerkę czy ceramikę. Odwiedzający galerię mogą podziwiać dzieła artystów takich jak Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Zofia Stryjeńska czy mało znaną plastyczną twórczość Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Odwiedzający galerię mogą podziwiać dzieła Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Zofii Stryjeńskiej

Twórcy galerii podkreślają, że pomimo odmiennej historii i sytuacji geopolitycznej w Polsce i Wielkiej Brytanii na przełomie XIX i XX wieku światopogląd artystów z dwóch odległych kulturowo części Europy zbliża wiele cech wspólnych, zarówno na płaszczyźnie formy, jak i filozofii sztuki. Patron galerii, William Morris, został przez pomysłodawców wystawy zestawiony ze Stanisławem Wyspiańskim, których przedstawiają jako czołowe postacie w sztuce tego okresu. Obu artystów cechuje wszechstronność i sięganie po szeroką gamę artystycznych środków wyrazu. Autorzy podkreślają również przywiązanie obu twórców do sztuk zdobniczych i odnajdują wspólne cechy w ich formie.

Wystawa otwarta będzie do 30 stycznia 2022 roku. Zarówno strona polska, jak i brytyjska deklarują, że jest ona elementem szerszego projektu mającego na celu promocję sztuki polskiej na Wyspach Brytyjskich i ukazanie jej jako nieodłącznego elementu historii sztuki i kultury europejskiej.

Więcej informacji o wystawie na stronie internetowej galerii.

Antoni Pluta

Ilustracja artykułu: obraz Stanisława Wyspiańskiego Józef Sosnowski w roli Króla Bolesława.


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.