Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Malarze Młodej Polski w William Morris Gallery

Malarze Młodej Polski w William Morris Gallery

7 października w William Morris Gallery została otwarta wystawa „Młoda Polska: Ruch Odnowy Sztuk i Rzemiosł (1890-1918)”. Wystawa to wspólny projekt londyńskiej galerii, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Instytutu Kultury Polskiej w Londynie. W ramach wystawy prezentowane jest ponad 150 dzieł sztuki z okresu młodej Polski ze zbiorów największych polskich muzeów oraz kolekcji prywatnych. To kolejny w tym roku projekt umożliwiający brytyjskiej publiczności kontakt z polską sztuką po znakomicie przyjętej wystawie Jana Matejki w National Gallery.

Głównym założeniem wystawy jest przedstawienie tego, w jaki sposób działalność artystyczna twórców z okresu Młodej Polski wpisuje się w międzynarodowy ruch Arts & Crafts. W tym celu organizatorzy wystawy postawili nacisk na przedstawienie nie tylko dzieł malarskich, ale i tych z dziedziny rzemiosła artystycznego i sztuki użytkowej. Obok obrazów wystawa gromadzi m.in. stworzone w epoce hafty, meble, witraże, modele architektoniczne, snycerkę czy ceramikę. Odwiedzający galerię mogą podziwiać dzieła artystów takich jak Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Zofia Stryjeńska czy mało znaną plastyczną twórczość Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Odwiedzający galerię mogą podziwiać dzieła Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Zofii Stryjeńskiej

Twórcy galerii podkreślają, że pomimo odmiennej historii i sytuacji geopolitycznej w Polsce i Wielkiej Brytanii na przełomie XIX i XX wieku światopogląd artystów z dwóch odległych kulturowo części Europy zbliża wiele cech wspólnych, zarówno na płaszczyźnie formy, jak i filozofii sztuki. Patron galerii, William Morris, został przez pomysłodawców wystawy zestawiony ze Stanisławem Wyspiańskim, których przedstawiają jako czołowe postacie w sztuce tego okresu. Obu artystów cechuje wszechstronność i sięganie po szeroką gamę artystycznych środków wyrazu. Autorzy podkreślają również przywiązanie obu twórców do sztuk zdobniczych i odnajdują wspólne cechy w ich formie.

Wystawa otwarta będzie do 30 stycznia 2022 roku. Zarówno strona polska, jak i brytyjska deklarują, że jest ona elementem szerszego projektu mającego na celu promocję sztuki polskiej na Wyspach Brytyjskich i ukazanie jej jako nieodłącznego elementu historii sztuki i kultury europejskiej.

Więcej informacji o wystawie na stronie internetowej galerii.

Antoni Pluta

Ilustracja artykułu: obraz Stanisława Wyspiańskiego Józef Sosnowski w roli Króla Bolesława.


Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.