Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Konkurs Papieski o stypendia na JP2 Studies rozstrzygnięty

Konkurs Papieski o stypendia na JP2 Studies rozstrzygnięty

W sobotę 13 lipca 2024 r. odbył się finał Konkursu Papieskiego skierowanego do studentów i doktorantów organizowanego już po raz czwarty przez Teologię Polityczną wraz Instytutem Tertio Millennio. Konkurs jest zaproszeniem do rozpoczęcia głębszych studiów nad myślą Jana Pawła II oraz poszerzenia wiedzy z zakresu Katolickiej Nauki Społecznej.

W finale dwunastu studentów i doktorantów z całej Polski rywalizowało o stypendia Fundacji Świętego Mikołaja na roczne studia podyplomowe JP2 Studies w Instytucie Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie w roku akademickim 2024-2025. Wartość jednego stypendium wynosi 15 tys. euro.

Zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu i stypendystami zostali: Seweryn Górecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Jakub Horbacz z Uniwersytetu Wrocławskiego. Ponadto, wyróżnienia otrzymali: Jan Bednarski z Uniwersytetu Warszawskiego, Emilia Zawadzka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Rafał Świergiel z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wszyscy finaliści otrzymali także nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów Konkursu.

Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym etapie uczestnicy odpowiadali na trzy otwarte pytania online oraz pisali esej na temat „Jan Paweł II wobec współczesności”, w którym identyfikowali i rozwijali w świetle nauczania Jana Pawła II zagadnienia, które ich zdaniem są szczególnie ważne obecnie dla świata i Kościoła z perspektywy młodego pokolenia wiernych. Następnie 12 wybranych uczestników broniło swojego eseju przed komisją w składzie: o. dr Cezary Binkiewicz OP (Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum), dr Mariusz Sulkowski (Wydział Społeczno-Ekonomiczny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego) i Marta Broniewska (Teologia Polityczna, Fundacja Świętego Mikołaja). 

Organizatorami dorocznego Konkursu Papieskiego są: Instytut Tertio Millennio (tertio.pl) oraz Teologia Polityczna (teologiapolityczna.pl). Dwa stypendia na studia w roku 2024/2025 zostały ufundowane dzięki hojności darczyńców Fundacji Świętego Mikołaja oraz Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II. 

Kim są tegoroczni laureaci i wyróżnieni?

Laureaci IV edycji Konkursu Papieskiego najbliższy rok akademicki spędzą w Rzymie. Seweryn Górecki oraz Jakub Horbacz zdobyli stypendium o wartości 15 tys. euro i będą zgłębiać nauczanie Jana Pawła II podczas rocznych JP2 Studies na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu – Angelicum. 

Seweryn Górecki jest studentem IV roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W przyszłości planuje podjąć studia z prawa kanonicznego oraz sinologii; dotychczas opanował język chiński na poziomie HSK3. Jego zainteresowania sięgają od prawa przez historię i filozofię, po muzykę, sztuki sceniczne oraz naukę języków. Jak sam podkreśla, każde z nich stara się realizować w jak największym stopniu w praktyce, biorąc udział m.in. w licznych konferencjach naukowych dotyczących interesujących go zagadnień, takich jak katolicka nauka społeczna, historia doktryn i ruchów politycznych, czy również prawo kanoniczne i historia Kościoła. Filozofią głębiej pasjonuje się od liceum, szczególnie pociągnęła go wówczas myśl świętych Augustyna i Akwinaty. Dwukrotnie uczestniczył w Olimpiadzie Filozoficznej, w której zdobył kolejno tytuły finalisty i laureata.

W dziedzinie artystycznej głównym obszarem jego zainteresowania jest opera, którą uznaje za najdoskonalszą próbę syntezy sztuk. Uczęszcza do szkoły muzycznej II stopnia, aby rozwijać zaszczepioną mu przez rodzinę pasję do śpiewu operowego oraz pogłębiać wiedzę z historii muzyki. Swoje zainteresowanie stara się wspomagać zaangażowaniem w różne grupy aktorskie. Jak wspomina, udział w inscenizacji sztuki Przed sklepem jubilera pozwolił mu na zaangażowane poznanie myśli Karola Wojtyły. „Aktywność na rzecz umiejscowienia katolickiej wizji świata na scenie, dążenie do wyrażania Bożej prawdy przez sztukę podzielam w najgłębszym stopniu. Wyrażana tym sposobem wszechstronność świętego papieża jest jego cechą, którą najbardziej staram się naśladować w swoim życiu” – twierdzi. 

W Konkursie napisał esej nt. „Nauczanie Jana Pawła II wobec współczesnego kryzysu demograficznego”.

Drugi z laureatów, Jakub Horbacz jest doktorantem z dziedziny literaturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Jego praca doktorska będzie poświęcona antropologii poetyckiej oraz kulturze śródziemnomorskiej w twórczości Zbigniewa Herberta. Interesuje go wpływ literatury na życie publiczne, duchowość w literaturze, antropologia literatury. Wydał debiutancki tomik wierszy Dokumentacja wewnętrzna ze wstępem Karola Maliszewskiego. Publikuje teksty na portalu oraz w miesięczniku „Nowe Życie”. 

Perspektywę podjęcia studiów JP2 Studies w Instytucie Kultury św. Jana Pawła II widzi jako ważne doświadczenie łączące wiarę, z nauką i kulturą. Jak mówi – „podnoszenie swojej wiedzy oraz spojrzenie na postać Papieża w kontekście Europy, jako drogi rzymskiej (Rémi Brague), w ujęciu badawczym katolickiej nauki społecznej, w bliskości z kulturą i współczesnością, to nie tylko wartość poznawcza, ale i życiowa szansa. Dostrzegam na co dzień, jak humanistyce współczesnej brakuje światła prawdy”. Zauważa, że wybór drogi akademickiej nie musi oznaczać wycofania się z cytowania Jana Pawła II, ale zamiast instrumentalnego wykorzystania widzi potrzebę jakościowego dyskursu w tym obszarze. „Chciałbym pełniej i wartościowo myśleć z Janem Pawłem II, to moja największa motywacja do podjęcia studiów” – dodaje. 

Swój esej zatytułował: „Wyruszając na ‘areopagi’ – Jan Paweł II wobec współczesności”. 

 

Wyróżnieni w Konkursie zostali:

Jan Bednarski, absolwent informatyki na Wydziale Matematyki Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego – I wyróżnienie

Inspirując się amerykańskimi inicjatywami (jak m.in. Word on Fire, Theology of the Body Institute) dostrzega w Polsce brak pozytywnej popularyzacji skomplikowanych dla młodego człowieka teologicznych treści. Wierząc, że każdy ochrzczony jest powołany do głoszenia Ewangelii, stara się robić to w różnych środowiskach: w pracy, we wspólnocie, na uczelni, czy w środowisku sportowym. Postać i nauczanie św. Jana Pawła II są dla niego wielką inspiracją i widzi jak wielkie owoce mogą przynosić, jeśli zostaną odpowiednio przekazane młodym ludziom. W konkursie przedstawił esej pt. „Teologia ciała i Blask Prawdy wskazówkami Jana Pawła II na współczesne problemy” 

Emilia Zawadzka, studentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – II wyróżnienie 

Myśl Jana Pawła II stała się dla niej osobistym odkryciem i inspiracją. Szczególnie ceni jego refleksje na temat człowieka, godności, wolności, prawdy i piękna. Widzi w nich głębię rozumienia świata, którą chciałaby poznać i aplikować w swoim życiu, również zawodowym. Należy do duszpasterstwa akademickiego oo. dominikanów w Poznaniu i scholi dominikańskiej. Jej pasją jest śpiew, który doskonaliła w szkole muzycznej II stopnia, a także w chórze akademickim. Swój esej konkursowy poświęciła tematowi „Chrześcijański feminizm”. 

Rafał Świergiel, doktorant z dziedziny prawa konstytucyjnego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu – III wyróżnienie

Jak zauważył – „życie Jana Pawła II w spektakularny sposób skupiło w sobie wiele do dziś aktualnych problemów społecznych i aksjologicznych.” Umiejętność współtworzenia szeroko pojętego dobra wspólnego od najmłodszych lat, osiągnięcia sukcesu dzięki swej ciężkiej i wytężonej pracy, mimo wielu niekorzystnych życiowych i systemowych uwarunkowań, niezwykła zdolność przebaczenia swym nieprzyjaciołom i wreszcie, zręczność budowania porozumień cechujące papieża Jana Pawła II świadczą w jego mniemaniu o tym, że mimo upływu kilku dekad, dziedzictwo polskiego papieża pozostaje wciąż aktualne. W Konkursie napisał esej „Jan Paweł II. Moralny dydaktyk prawa”. 

***

Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie w stulecie urodzin Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. 

Celem Instytutu jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy.

Instytut jest współprowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja (wydawcę Teologii Politycznej) i w całości finansowany przez prywatnych darczyńców z Polski. Zapraszamy serdecznie do ich grona! 

Fot. Kali Halder


Serdecznie zapraszamy do włączenia się w >>>ZBIÓRKĘ<<< na wydanie Tomu VI „Dzieł wybranych” o. Jacka Salija OP zatytułowanego „Kazania”. Ostatni tom naszej niezwykłej serii to zbiór 175 kazań ułożonych zgodnie z kalendarzem liturgicznym. Każdy z darczyńców znajdzie się w gronie Współwydawców na pierwszych stronach książki. 

Wydaj z nami

Wydaj z nami ostatni tom „Dzieł wybranych” o. Jacka Salija OP pt. „Kazania”
Wydaj z nami „Dzieła wybrane. Tom VI. Kazania” o. Jacka Salija OP
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.