Nagrodą główną w IV edycji Konkursu Papieskiego dla studentów i doktorantów są roczne podyplomowe studia JP2 Studies w Instytucie Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie. Stypendium na ten cel wynosi 15 tys. euro. Zgłaszać się można tylko do 3 lipca br.
To wyjątkowa okazja dla studentów, doktorantów oraz młodych absolwentów, by rozpocząć naukową przygodę w Wiecznym Mieście i bliżej poznać nauczanie Jana Pawła II, studiując na uczelni, której on sam był absolwentem. Organizatorami konkursu są Instytut Tertio Millennio oraz Teologia Polityczna.
Konkurs Papieski – Edycja Studencka jest konkursem ogólnopolskim, odwołującym się do dziedzictwa Jana Pawła II. Adresowany jest do studentów i doktorantów oraz młodych absolwentów, którzy ukończyli studia nie wcześniej niż w 2023 roku. Aby wziąć w nim udział, należy być absolwentem co najmniej studiów licencjackich. Nagroda główna to stypendium o wartości 15 000€
na roczne, interdyscyplinarne studia podyplomowe w Instytucie Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum w roku akademickim 2024/2025. Przewidziano dwie nagrody główne oraz wyróżnienia z nagrodami rzeczowymi od partnerów Konkursu.
Konkurs składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich potrwa do 3 lipca. Do tego dnia zainteresowani mogą rejestrować się poprzez formularz na stronie internetowej Konkursu: https://studenci.konkurspapieski.pl/, odpowiadając na pytania o swoje zainteresowania akademickie i motywację do zgłębiania myśli i dziedzictwa polskiego papieża. Ponadto należy przesłać esej na temat „Jan Paweł II wobec współczesności”.
Do drugiego etapu wejdą autorzy esejów wybranych przez komisję konkursową. Zostaną oni zaproszeni na finał Konkursu, który odbędzie się w połowie lipca w siedzibie Teologii Politycznej w Warszawie. Zwycięscy zostaną wyłonieni podczas rozmowy i obrony prac przed komisją pod przewodnictwem o. dr. Cezarego Binkiewicza OP, dyrektora Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim Angelicum.
Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną jednostką naukowo-dydaktyczną powołaną w 2020 r. w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II, na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Celem Instytutu jest nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, a więc m.in. o solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy. Instytut jest współprowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja (wydawcę Teologii Politycznej) i ufundowany przez prywatnych darczyńców z Polski.
Konkurs Papieski – Edycja Studencka odbywa się równolegle do Konkursu Papieskiego dla uczniów szkół średnich. W tym roku dzięki współpracy Instytutu Tertio Millennio z Teologią Polityczną organizowana jest już czwarta edycja adresowana do studentów i doktorantów. Jest ona odpowiedzią na zauważalną potrzebę popularyzacji nauczania papieskiego wśród młodych dorosłych. Konkurs Papieski kształtuje twórcze myślenie, stwarza możliwość skonfrontowania własnych przekonań z przesłaniem papieża Polaka. Jest też zaproszeniem do rozpoczęcia pogłębionych studiów nad myślą Jana Pawła II oraz poszerzania wiedzy z zakresu Katolickiej Nauki Społecznej. JP2 Studies na Angelicum prowadzone są w języku angielskim.
Fundatorami tegorocznych stypendiów dla laureatów Konkursu są: Fundacja Świętego Mikołaja oraz Watykańska Fundacja Jana Pawła II.
Więcej informacji dotyczących Konkursu można znaleźć na stronie internetowej: http://studenci.konkurspapieski.pl/ i w mediach społecznościowych organizatorów.
JP2 Studies: https://angelicum.it/st-john-paul-ii-institute-of-culture/jp2-studies/
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!