Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Wolność religijna, wojna sprawiedliwa i suwerenność narodów w ujęciu Pawła Włodkowica

Wolność religijna, wojna sprawiedliwa i suwerenność narodów w ujęciu Pawła Włodkowica

Pisma Pawła Włodkowica, XV-wiecznego prawnika, dyplomaty i rektora Uniwersytetu Krakowskiego będą punktem wyjścia do dyskusji nad pojęciami wolności religijnej, wojny sprawiedliwej i suwerenności narodów w kontekście historycznym i współczesnym. We wtorek, 22 października na Angelicum odbędzie się konferencja organizowana przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II

Konferencję otworzy przemówienie wprowadzające o. Thomasa Josepha White'a OP, rektora Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu oraz wykład inauguracyjny prof. Paula Knolla z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, znawcy historii Europy Wschodniej i redaktora Pism Pawła Włodkowica (1416-1432). Walka o samostanowienie Europy Środkowej (The Struggle for the Self-Appliance of Central Europe) wydanej przez Instytut Kultury im. św. Jana Pawła II w 2023 roku.

Profesor Knoll zapozna nas z Pawłem Włodkowicem i jego twórczością, a następnie wraz z prof. Wojciechem Fałkowskim z Uniwersytetu Warszawskiego i prof. Catherine Droste OP z Wydziału Teologicznego Angelicum weźmie udział w dyskusji panelowej na temat spuścizny Włodkowica i jej tła historycznego.

Po krótkiej przerwie pomysłodawca naszej konferencji, prof. Marek Cichocki z natolińskiego Kolegium Europejskiego, wygłosi wykład wprowadzający nas we współczesne znaczenie i rozumienie idei Pawła Włodkowica. W dyskusji panelowej wezmą udział John Lord Alderdice z Izby Lordów oraz George Weigel z Centrum Etyki i Polityki Publicznej w Waszyngtonie.

Początek konferencji i transmisji: 22 października o godz. 14:00. 

 

Nakładem Teologii Politycznej ukazała się seria Polskie tradycje prawa międzynarodowego Książki są do nabycia w naszej księgarni internetowej

Dostępne są także: Paweł Włodkowic, Writings (1416-1432) [ENGLISH]


Wydaj z nami

Zostań mecenasem tygodnika idei Teologii Politycznej w 2025!
„Interesują nas właśnie te idee, które zbudowały naszą rzeczywistość, postaci odzwierciedlające głębsze znaczenie własnej wspólnoty politycznej, wydarzenia, które ukazują sens zastanego losu”
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.