Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Nowy numer Teologii Politycznej rzuca wyzwanie liberalizmowi

Nowy numer Teologii Politycznej rzuca wyzwanie liberalizmowi

Już jest! Nowy, 11. numer Teologii Politycznej trafił dzisiaj do sprzedaży. „Liberalizm, pęknięty fundament” w centrum uwagi stawia palącą kwestię kondycji fundamentów współczesnej kultury. Mierzy się też z pytaniami o to, czy współczesny liberalizm spełnia pokładane w nim nadzieje i odpowiada wyzwaniom czasów.

Autorzy najnowszego, 11. numeru rocznika filozoficznego „Teologia Polityczna” przyjrzeli się zarówno wizjom teoretyków liberalizmu (Rawls, Fukuyama, Rorty, Lilla), jak i politycznej praktyce dokonującej się pod liberalnym sztandarem, zarówno w Polsce, jak i w Europie. – Głęboko frapuje nas pytanie, czy nie mamy dziś do czynienia z poważnym kryzysem założeń, na których została zbudowana dzisiejsza Europa – mówi Dariusz Karłowicz, redaktor naczelny „Teologii Politycznej”.

Głęboko frapuje nas pytanie, czy nie mamy dziś do czynienia z poważnym kryzysem założeń, na których została zbudowana dzisiejsza Europa 

W publikacji nie brak wywiadów z wybitnymi intelektualistami uczestniczącymi w ostatnich latach w dyskusjach o kształcie Europy i jej porządku politycznym, prawnym i aksjologicznym. Rozmawiając z Frankiem Furedim i Jospehem Weilerem stawialiśmy pytania o pogłębiający się chaos wokół pojęcia liberalizmu oraz jego konsekwencje dla relacji państwa i religii, edukacji czy kultury. – Liberalizm staje się technokatyczny. Nie ma nic wspólnego z liberalizmem w pierwotnym znaczeniu tego słowa – podkreśla Frank Furedi. Z kolei Joseph Weiler, jeden z najwybitniejszych konstytucjonalistów zaangażowanych w dyskusje nad kształtem prawa międzynarodowego i unijnego ostrzega: „sekularyzacja staje się nową religią, a jej wyznawcy często wykazują nietolerancyjne i nieliberalne nastawienie”.

Podobnie jaka w poprzednich numerach, w roczniku zamieszczone zostały eseje autorów związanych ze środowiskiem Teologii Politycznej. W numerze znajdziemy esej Marka A. Cichockiego zatytułowany „Od społeczeństwa kryzysu do końca historii”, który diagnozuje kryzys toczący świat liberalnej demokracji. W artykule Dariusza Gawina – „1989. Liberalizm po polsku” – Czytelnik zapozna się z dogłębną analizą korzeni polskiej transformacji politycznej i specyfiki początków kapitalizmu w Polsce. Natomiast w eseju Dariusza Karłowicza – „Reset czy rewolucja?” – poruszona została kwestia stabilności porządku politycznego ukształtowanego w świecie zachodnim po drugiej wojnie światowej, którą autor zestawia z pesymistycznymi i rewolucyjnymi nastrojami wśród obywateli Unii Europejskiej.

Wśród autorów najnowszego rocznika spotkamy, jak dotychczas, wielu wybitnych naukowców, publicystów i  obserwatorów życia publicznego. W roczniku znajdziemy artykuły m.in.: Alaina Besancona, Agnieszki Kołakowskiej, Bronisława  Wildsteina, Tomasza Żyry, ks. Jacka Grzybowskiego, Pierre’a Manenta, Johna Cavadiniego, Ewy Thompson, czy Stanisława Grygiela.  

Obok tekstów związanych z głównym tematem 11. numeru „Teologii Politycznej”, Czytelnicy publikacji mogą zapoznać się z pokaźną porcją najciekawszych recenzji książek ostatnich lat. 

Zapraszamy do lektury! 

UWAGA! Prezentacja rocznika i debata wokół zagadnień w nim poruszanych – z udziałem twórców i założycieli Teologii Politycznej – odbędzie się 8 października (wtorek) o godz. 18.00. Wkrótce podamy więcej szczegółów – zapraszamy do śledzenia naszej strony i fanpege'a na Facebooku. 

Kup 11. numer Teologii Politycznej w naszej księgarni

Okladka A10

 

11. numer „Teologii Politycznej” ukazuje się dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.