Już jest! Nowy, 11. numer Teologii Politycznej trafił dzisiaj do sprzedaży. „Liberalizm, pęknięty fundament” w centrum uwagi stawia palącą kwestię kondycji fundamentów współczesnej kultury. Mierzy się też z pytaniami o to, czy współczesny liberalizm spełnia pokładane w nim nadzieje i odpowiada wyzwaniom czasów.
Autorzy najnowszego, 11. numeru rocznika filozoficznego „Teologia Polityczna” przyjrzeli się zarówno wizjom teoretyków liberalizmu (Rawls, Fukuyama, Rorty, Lilla), jak i politycznej praktyce dokonującej się pod liberalnym sztandarem, zarówno w Polsce, jak i w Europie. – Głęboko frapuje nas pytanie, czy nie mamy dziś do czynienia z poważnym kryzysem założeń, na których została zbudowana dzisiejsza Europa – mówi Dariusz Karłowicz, redaktor naczelny „Teologii Politycznej”.
Głęboko frapuje nas pytanie, czy nie mamy dziś do czynienia z poważnym kryzysem założeń, na których została zbudowana dzisiejsza Europa
W publikacji nie brak wywiadów z wybitnymi intelektualistami uczestniczącymi w ostatnich latach w dyskusjach o kształcie Europy i jej porządku politycznym, prawnym i aksjologicznym. Rozmawiając z Frankiem Furedim i Jospehem Weilerem stawialiśmy pytania o pogłębiający się chaos wokół pojęcia liberalizmu oraz jego konsekwencje dla relacji państwa i religii, edukacji czy kultury. – Liberalizm staje się technokatyczny. Nie ma nic wspólnego z liberalizmem w pierwotnym znaczeniu tego słowa – podkreśla Frank Furedi. Z kolei Joseph Weiler, jeden z najwybitniejszych konstytucjonalistów zaangażowanych w dyskusje nad kształtem prawa międzynarodowego i unijnego ostrzega: „sekularyzacja staje się nową religią, a jej wyznawcy często wykazują nietolerancyjne i nieliberalne nastawienie”.
Podobnie jaka w poprzednich numerach, w roczniku zamieszczone zostały eseje autorów związanych ze środowiskiem Teologii Politycznej. W numerze znajdziemy esej Marka A. Cichockiego zatytułowany „Od społeczeństwa kryzysu do końca historii”, który diagnozuje kryzys toczący świat liberalnej demokracji. W artykule Dariusza Gawina – „1989. Liberalizm po polsku” – Czytelnik zapozna się z dogłębną analizą korzeni polskiej transformacji politycznej i specyfiki początków kapitalizmu w Polsce. Natomiast w eseju Dariusza Karłowicza – „Reset czy rewolucja?” – poruszona została kwestia stabilności porządku politycznego ukształtowanego w świecie zachodnim po drugiej wojnie światowej, którą autor zestawia z pesymistycznymi i rewolucyjnymi nastrojami wśród obywateli Unii Europejskiej.
Wśród autorów najnowszego rocznika spotkamy, jak dotychczas, wielu wybitnych naukowców, publicystów i obserwatorów życia publicznego. W roczniku znajdziemy artykuły m.in.: Alaina Besancona, Agnieszki Kołakowskiej, Bronisława Wildsteina, Tomasza Żyry, ks. Jacka Grzybowskiego, Pierre’a Manenta, Johna Cavadiniego, Ewy Thompson, czy Stanisława Grygiela.
Obok tekstów związanych z głównym tematem 11. numeru „Teologii Politycznej”, Czytelnicy publikacji mogą zapoznać się z pokaźną porcją najciekawszych recenzji książek ostatnich lat.
Zapraszamy do lektury!
UWAGA! Prezentacja rocznika i debata wokół zagadnień w nim poruszanych – z udziałem twórców i założycieli Teologii Politycznej – odbędzie się 8 października (wtorek) o godz. 18.00. Wkrótce podamy więcej szczegółów – zapraszamy do śledzenia naszej strony i fanpege'a na Facebooku.
Kup 11. numer Teologii Politycznej w naszej księgarni
11. numer „Teologii Politycznej” ukazuje się dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!