Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Zapraszamy na studia podyplomowe „JP2 Studies” na Angelicum w Rzymie

Zapraszamy na studia podyplomowe „JP2 Studies” na Angelicum w Rzymie

Zapisy na kolejną edycję rocznych JP2 STUDIES w Instytucie Kultury św. Jana Pawła II na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Angelicum w Rzymie trwają do września 2024 r.

Zapraszamy do zapisów na „JP2 Studies” – roczny interdyscyplinarny program studiów nad myślą i dziełem św. Jana Pawła II. Zajęcia odbywają się w języku angielskim na historycznej rzymskiej uczelni –  Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie – gdzie Jan Paweł II napisał swój doktorat.

Zajęcia dla studentów prowadzone będą przez wybitnych ekspertów, którzy przybliżą twórczość i nauczanie papieża św. Jana Pawła II, a także przedstawią kluczowe zagadnienia współczesnej myśli filozoficznej i teologicznej. Wśród profesorów znajdą się: Helen Alford OP, Cezary Binkiewicz OP, Rémi Brague, Jarosław Kupczak OP, Jean-Luc Marion, George Weigel a także Dariusz Karłowicz. Celem programu jest refleksja nad największymi wyzwaniami naszych czasów ze św. Janem Pawłem II jako przewodnikiem i nauczycielem. Podejmujemy pytania o godność i wolność osoby ludzkiej, solidarność i wspólnotę, nowoczesność i tradycję, kulturę i prawdę, a wszystko to w świetle Objawienia.

Św. Jan Paweł II może nam pomóc zrozumieć świat, w którym żyjemy. Zjednoczmy się jako uczniowie wielkiego Papieża w Angelicum w Rzymie!

 

O „JP2 Studies”

„JP2 Studies” to przedsięwzięcie Instytutu Kultury św. Jana Pawła II powołanego w setną rocznicę urodzin Wielkiego Papieża z inicjatywy Fundacji Świętego Mikołaja i Fundacji Futura Iuventa.

– Nasza propozycja jest niepowtarzalna: to znakomici wykładowcy, myślenie nie tylko o Janie Pawle II, ale również myślenie wraz z nim, świetna uczelnia, no i do tego wieczne miasto. Myślę, że dla studentów może to być wielka życiowa przygoda – mówi dr Dariusz Karłowicz, jeden z inicjatorów powołania Instytutu Kultury św. Jana Pawła II. 

– Jestem bardzo zadowolony, że mogę mieć wkład w tę ważną inicjatywę – mówi prof. George Weigel, biograf i wybitny znawca nauczania św. Jana Pawła II, jeden z wykładowców „JP2 Studies”. – Mam nadzieję, że pomoże ona studentom spojrzeć na świat przez pryzmat myśli i nauczania Jana Pawła II. Nie tylko na niego samego jako wyjątkowego człowieka, którym rzecz jasna był, ale również na tego, który posiadał głęboką zdolność analizy i rozpoznania źródeł kryzysu współczesnej cywilizacji. Moim zdaniem ta analiza jest dziś szczególnie warta zgłębiania – dodaje George Weigel.

– Można powiedzieć, że studia nad myślą Jana Pawła II wracają do swojego źródła. Myślę że wybór Angelicum jest niesłychanie cenny i ważny dla całej inicjatywy. Oczywiście istotne jest również, że Instytut Kultury św. Jana Pawła II umiejscowiony został w Rzymie, ponieważ w ten sposób ma możliwość oddziaływania międzynarodowego. Na uniwersytecie Angelicum, od samego początku uczą się przyszli biskupi, przyszli kardynałowie z całego świata – mówi o. prof. Jarosław Kupczak OP, prezes polskiego Towarzystwa Teologów Dogmatyków, wybitny znawca teologii Jana Pawła II, także wykładowca „JP2 Studies”.

– Jan Paweł II jest nie tylko inspirującym papieżem i świętym. Był także najbardziej produktywnym intelektualnie papieżem XX wieku. Instytut Kultury św. Jana Pawła II zapewnia formację w zakresie jego myśli oraz jej znaczenia w XXI wieku – mówi prof. Russell Hittinger, członek zarządu Papieskiej Akademii św. Tomasza z Akwinu, do 2019 roku członek Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, jeden z zaledwie dwóch świeckich uczonych na świecie powołanych jednocześnie do dwóch akademii papieskich.

Zdecydowałam się na JP2 Studies, ponieważ poprzez nauczanie Jana Pawła II chcę nauczyć się patrzeć na człowieka oczami miłości – tak jak on – to słowa jednej z uczestniczek programu Studiów Janopawłowych w roku 2021/2022. 

 

DLA KOGO?

Program został stworzony z myślą o studentach z różnych środowisk i o różnych powołaniach, zainteresowanych pogłębieniem wiedzy o życiu, twórczości i nauczaniu św. Jana Pawła II. Program skierowany jest do duchownych, osób zakonnych i świeckich. W szczególności zapraszamy:

  • seminarzystów, księży i członków wspólnot zakonnych
  • studentów świeckich i duchownych z tytułem licencjata i studenci studiów magisterskich
  • badaczy i pracowników naukowych
  • katechetów
  • dziennikarzy specjalizujących się w tematyce wiary i Kościoła.

 

PROGRAM STUDIÓW

Program w ciągu dwóch semestrów obejmuje wykłady i seminaria, w tym przedmioty obowiązkowe i do wyboru, pogrupowane w trzy bloki:

1. Myśląc o św. Janie Pawle II
Kursy podstawowe obejmujące życie i twórczość Jana Pawła II, czasy w jakich dorastał, a także najważniejsze elementy jego nauczania:

  • „JP2 – Życie, praca i kontekst historyczny” – prof. George Weigel (Centrum Etyki i Polityki Publicznej, Waszyngton, D.C.)
  • „JP2 i filozofia” – prof. Cezary Binkiewicz OP (Papieski Uniwersytet św. Tomasza z Akwinu)
  • „JP2 – Najważniejsze zagadnienia teologiczne” – prof. Jarosław Kupczak OP (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
  • „JP2 – Nauczanie Społeczne” – prof. Helen Alford OP (Papieski Uniwersytet św. Tomasza z Akwinu)

2. Myśląc ze św. Janem Pawłem II
Wykłady i seminaria monograficzne skupiające się na kluczowych zagadnieniach współczesnej myśli filozoficznej i teologicznej oraz powiązaniu ich z dziedzictwem św. Jana Pawła II.

Kursy prowadzone są co roku przez profesorów wizytujących. Byli wśród nich: prof. Rémi Brague (Université de Paris), prof. Marek Cichocki (College of Europe, Natolin), ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier (Uniwersytet Jagielloński), prof. Jean-Luc Marion (Uniwersytet w Chicago), prałat dr Michaela Nazir-Ali (Oxford Centrum Szkoleń, Badań, Rzecznictwa i Dialogu).

Ponadto program obejmuje:

  • cykl comiesięcznych wykładów i towarzyszących im seminariów „JP2 Lectures”, w których biorą udział tak wybitni goście, jak: John Cavadini, Chantal Delsol, John Milbank, Vittorio Possenti, Fr. Raymond de Souza, George Weigel, Joseph Weiler, bp Rowan Williams.
  • Warsztaty teatralne zakończone publicznym przedstawieniem – prowadzenie prof. Jarosław Kilian (Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie).

Zobacz relację ze spektaklu Hiob na podstawie sztuki Karola Wojtyły:

 

KIEDY SIĘ ZGŁASZAĆ?

Zgodnie z kalendarzem akademickim Angelicum rejestracja na studia rozpoczyna się w maju.

Więcej informacji dla zainteresowanych studiami pod adresem: JP2studies@pust.it

Informacje o „JP2 Studies” na stronie Angelicum

Zobacz, co o programie mówią studenci poprzedniej edycji: Izabela Hryciukks. Tomasz PodlewskiAntonina MazanJan PałkaSinéad GaffneyHarriet Andrews 

Posłuchaj, co o programie na Angelicum mówi prof. Jarosław Kupczak OP 

 *

Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie w 2020 r. w stulecie urodzin Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. 

Celem Instytutu jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy.

Instytut jest współprowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja (wydawcę Teologii Politycznej) i w całości finansowany przez prywatnych darczyńców z Polski. Zapraszamy serdecznie do ich grona!


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Herezję sekularności” Piotra Popiołka
Pierwsza polska monografia koncepcji Radykalnej Ortodoksji Johna Millbanka
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.