Zapraszamy na studia podyplomowe „JP2 Studies” na Angelicum w Rzymie

Roczne podyplomowe Studia Janopawłowe – „JP2 Studies” uruchomione przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie to unikalna propozycja zgłębiania myśli i dziedzictwa intelektualnego Jana Pawła II. W gronie wykładowców „JP2 Studies” znajdują się intelektualiści światowego formatu, m.in.: George Weigel, Rémi Brague, Jarosław Kupczak OP, Michael Nazir-Ali, Helen Alford OP, Dariusz Gawin, Michał Gierycz, czy Jean-Luc Marion. Podwoje Angelicum otwarte są również na studentów z Polski. Studia są współorganizowane przez Fundację Świętego Mikołaja (wydawcę Teologii Politycznej).

Zapraszamy do zapisów na „JP2 Studies” – roczny interdyscyplinarny program studiów nad myślą i dziełem św. Jana Pawła II. Zajęcia odbywają się w języku angielskim na historycznej rzymskiej uczelni – na Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie – gdzie Jan Paweł II napisał swój doktorat.

W ramach „JP2 Studies”, studenci, poza udziałem w wykładach tak wybitnych intelektualistów i znawców myśli św. Jana Pawła II, jak George Weigel, Jarosław Kupczak OP, Rémi Brague, Jean-Luc Marion, Dariusz Gawin, Helen Alford, Michał Gierycz czy Michael Nazir-Ali, będą mogli uczestniczyć w seminarium teatralnym oraz wziąć udział w wystawieniu sztuki, a także odbyć podróż do Polski szlakami Jana Pawła II. „JP2 Studies” to przedsięwzięcie Instytutu Kultury św. Jana Pawła II powołanego w setną rocznicę urodzin Wielkiego Papieża z inicjatywy Fundacji Świętego Mikołaja i Fundacji Futura Iuventa.

O „JP2 Studies”

– Nasza propozycja jest niepowtarzalna: to znakomici wykładowcy, myślenie nie tylko o Janie Pawle II, ale również myślenie wraz z nim, świetna uczelnia, no i do tego wieczne miasto. Myślę, że dla studentów może to być wielka życiowa przygoda – mówi dr Dariusz Karłowicz, jeden z inicjatorów powołania Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II. 

– Jestem bardzo zadowolony, że mogę mieć wkład w tę ważną inicjatywę – mówi prof. George Weigel, biograf i wybitny znawca nauczania św. Jana Pawła II, jeden z wykładowców „JP2 Studies”. – Mam nadzieję, że pomoże ona studentom spojrzeć na świat przez pryzmat myśli i nauczania Jana Pawła II. Nie tylko na niego samego jako wyjątkowego człowieka, którym rzecz jasna był, ale również na tego, który posiadał głęboką zdolność analizy i rozpoznania źródeł kryzysu współczesnej cywilizacji. Moim zdaniem ta analiza jest dziś szczególnie warta zgłębiania – dodaje George Weigel.

– Można powiedzieć, że studia nad myślą Jana Pawła II wracają do swojego źródła. Myślę że wybór Angelicum jest niesłychanie cenny i ważny dla całej inicjatywy. Oczywiście istotne jest również, że Instytut Kultury św. Jana Pawła II umiejscowiony został w Rzymie, ponieważ w ten sposób ma możliwość oddziaływania międzynarodowego. Na uniwersytecie Angelicum, od samego początku uczą się przyszli biskupi, przyszli kardynałowie z całego świata – mówi o. prof. Jarosław Kupczak OP, prezes polskiego Towarzystwa Teologów Dogmatyków, wybitny znawca teologii Jana Pawła II, także wykładowca „JP2 Studies”.

– Jan Paweł II jest nie tylko inspirującym papieżem i świętym. Był także najbardziej produktywnym intelektualnie papieżem XX wieku. Instytut Kultury św. Jana Pawła II zapewnia formację w zakresie jego myśli oraz jej znaczenia w XXI wieku – mówi prof. Russell Hittinger, członek zarządu Papieskiej Akademii św. Tomasza z Akwinu, do 2019 roku członek Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, jeden z zaledwie dwóch świeckich uczonych na świecie powołanych jednocześnie do dwóch akademii papieskich.

Zdecydowałam się na JP2 Studies, ponieważ poprzez nauczanie Jana Pawła II chcę nauczyć się patrzeć na człowieka oczami miłości – tak jak on – to słowa jednej z uczestniczek programu Studiów Janopawłowych w roku 2021-2022. 

DLA KOGO?

Na studia zapisywać się mogą osoby z całego świata zainteresowane pogłębieniem wiedzy o życiu, nauczaniu i twórczości Jana Pawła II. Zajęcia prowadzone będą stacjonarnie w języku angielskim. Skierowane są one zarówno do osób duchownych jak i świeckich. A zwłaszcza do: 

  • seminarzystów, księży i członków wspólnot zakonnych;

  • absolwentów studiów I i II stopnia, doktorantów;

  • pracowników naukowych i akademickich;

  • katechetów;

  • dziennikarzy i publicystów specjalizujących się w tematyce wiary i Kościoła. 


PROGRAM STUDIÓW

Dwa semestry studiów obejmują ponad 230 godzin wykładów i seminariów, za które student będzie mógł uzyskać do 50 punktów ETCS. Kursy zorganizowane są w trzech blokach:

1. Myśląc o św. Janie Pawle II – THINKING ON ST. JOHN PAUL II

Kursy podstawowe obejmą wiedzę o życiu, pracy i działalności Jana Pawła II, o czasach w których żył i wzrastał, a także o najważniejszych elementach jego nauczania. Zajęcia w ramach tego bloku roku 2022/2023 to:

  • “JPII – life work and historical context” – prof. George Weigel (Ethics and Public Policy Center in Washington D.C.);

  • “JPII – most important theological issues” – o. prof. Jarosław Kupczak OP (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie); 

  • “JPII – social teaching” – s. prof. Helen Alford (Angelicum) oraz prof. Michał Gierycz (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie);

  • “JPII and philosophy” – o. dr Cezary Binkiewicz OP (Angelicum).

2. Myśląc ze św. Janem Pawłem II – THINKING WITH ST. JOHN PAUL II

Zajęcia dodatkowe obejmą wykłady i seminaria poświęcone kluczowym zagadnieniom teologicznym i filozoficznym oraz wyzwaniom współczesnego świata i Kościoła w świetle nauczania św. Jana Pawła II.

Wśród nich znajdą się wykłady monograficzne profesorów wizytujących, zaproszonych na Angelicum przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II: 

  • “Revelation and phenomenality” – prof. Jean-Luc Marion (Académie Française/University of Chicago);

  • “The emergence of the notion of person in the West and human dignity, equality and liberty in Christian and secular thought” – Monisignor Michael Nazir-Ali (Oxford Centre for Training, Research, Advocacy and Dialogue);

  • “Europe's philosophical identity” – prof. Rémi Brague (Sorbonne–Université de Paris/Ludwig-Maximilians-Universität München);

  • “The Road to Solidarity 1956-1980. Polish Catholic Church, democratic opposition and John Paul II” – prof. Dariusz Gawin (Polska Akademia Nauk).

a także: 

  • Cykl comiesięcznych wykładów i seminariów organizowanych przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II – “JP2 Lectures”. Prelegentami cyklu w roku akademickim 2022/2023 będą profesorowie: Joseph Weiler (New York University), Vittorio Possenti (Università Ca’ Foscari Venezia), Mirosława Grabowska (Uniwersytet Warszawski), Antoine Arjakovsky (Collège des Bernardins, Paris), s. Helen Alford OP (Angelicum), ks. Raymond de Souza (Queen's University, Ontario), o. Thierry-Dominique Humbrecht OP (Institut Catholique de Toulouse), Rusty Reno (First Things, Creighton University), ks. Franciszek Longchamps de Bérier (Uniwersytet Jagielloński);

  • Wycieczka po Polsce „Śladami Jana Pawła II”;

  • Warsztaty zakończone inscenizacją sztuki teatralnej – prowadzenie prof. Jarosław Kilian (Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie).

Zobacz relację z spektaklu Hiob na podstawie sztuki Karola Wojtyły:

3. Konteksty Janopawłowe – ST. JOHN PAUL II CONTEXTS

Wykłady uzupełniające – kursy wybrane z aktualnego programu nauczania Angelicum na Wydziałach Filozofii, Teologii i Nauk Społecznych. Kursy te pomogą uzupełnić i poszerzyć wiedzę o nauczaniu św. Jana Pawła II w szerszym kontekście filozoficznym i teologicznym.

KIEDY SIĘ ZGŁASZAĆ?

Zgodnie z kalendarzem akademickim Angelicum rejestracja na studia rozpoczyna się w maju.

Więcej informacji dla zainteresowanych studiami pod adresem: JP2studies@pust.it

Informacje o „JP2 Studies” na stronie Angelicum

Zobacz, co o programie mówią studenci poprzedniej edycji: Izabela Hryciukks. Tomasz PodlewskiAntonina MazanJan PałkaSinéad GaffneyHarriet Andrews 

Posłuchaj, co o programie na Angelicum mówi prof. Jarosław Kupczak OP 

 *

Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie w stulecie urodzin Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. 

Celem Instytutu jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy.

Instytut jest współprowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja (wydawcę Teologii Politycznej) i w całości finansowany przez prywatnych darczyńców z Polski. Zapraszamy serdecznie do ich grona!