Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

[DZIŚ – SZTUKA TEATRALNA] „Hiob” Karola Wojtyły

[DZIŚ – SZTUKA TEATRALNA] „Hiob” Karola Wojtyły

Już dziś, w 102. rocznicę urodzin Jana Pawła II serdecznie zapraszamy na premierę „Hioba” Karola Wojtyły w reżyserii Jarosława Kiliana z udziałem studentów Angelicum.

Na podstawie biblijnej Księgi Hioba dwudziestoletni Karol Wojtyła stworzył poruszającą medytację nad ludzkim losem, reinterpretując historię człowieka z ziemi Uz w duchu chrześcijańskiej nadziei. Podczas kursu organizowanego przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II studenci Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu analizowali ten dramat i przygotowywali się do jego wystawienia pod okiem prof. Kiliana.

Przedstawienie, które odbędzie się w drugą rocznicę powołania Instytutu Kultury św. Jana Pawła II, rozpocznie się o godz. 18.30 w kościele św. Dominika i Sykstusa na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. Wstęp wolny – zapraszamy!

Dołącz do wydarzenia na Facebooku!

*

Karol Wojtyła przez wiele dziesięcioleci był związany z teatrem jako krytyk, eseista, filozof-teoretyk i dramaturg. Jako młody student polonistyki w Krakowie, w czasie II wojny światowej w 1941 roku współtworzył z Mieczysławem Kotlarczykiem Teatr Rapsodyczny. Był nie tylko jednym z czołowych aktorów tego teatru, ale także przyczynił się do ukształtowania jego głównych idei, co przygotowało go także do przyszłej posługi duszpasterskiej.

Bolesław Taborski, tłumacz „Hioba” na język angielski o przyszłym papieżu mówił tak: „Karol Wojtyła jako dramaturg nie był nikomu dłużny i konsekwentnie budował własną wizję dramatu ludzkiej egzystencji: wizję miejsca człowieka na ziemi w Bożym planie stworzenia”.

Prof. Jarosław Kilian jest historykiem sztuki i reżyserem teatralnym. Był stypendystą British Council i Departamentu Stanu USA. Jako reżyser teatralny szkolił się pod kierunkiem Petera Brooka w Wiedniu. Od 2016 roku jest dyrektorem Teatru Lalka w Warszawie. Reżyserował opery, spektakle plenerowe, sztuki dla dzieci, a przede wszystkim przedstawienia sceniczne europejskich i polskich arcydzieł: Moliera, Williama Szekspira, Juliusza Słowackiego i Aleksandra Fredry.

Organizatorami spektaklu są Instytut Kultury św. Jana Pawła II oraz Instytut Polski w Rzymie. Dofinansowano go ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
MKiDN kolor 9

*

Instytut Kultury Św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie w stulecie urodzin Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Celem Instytutu ośrodka jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, a więc np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy.

Instytut jest współprowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja (wydawcę Teologii Politycznej) i został powołany dzięki wsparciu finansowemu od prywatnych darczyńców z Polski. Zapraszamy serdecznie do ich grona!

Kliknij i wesprzyj Instytut Kultury Św. Jana Pawła II 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.