Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

VI Festiwal Teologii Politycznej – Adam Mickiewicz: PROROK

VI Festiwal Teologii Politycznej – Adam Mickiewicz: PROROK

„Nie nazywajcie mnie krytykiem, ale wieszczem: przyznaję się do tego charakteru” – powiedział o sobie samym Mickiewicz. Tak właśnie się stało, więcej – słowo „wieszcz” związało się najściślej z jego osobą. Co jednak to miano oznacza? Czy wieszcz i prorok znaczy to samo? Jak rozumiał je Mickiewicz i jego współcześni, a z jakim semantycznym naddatkiem dotarło ono do naszych czasów? – o tym rozmawiać będą goście ostatniego już wydarzenia festiwalowego. Zapraszamy!

Transmisja dzisiejszego spotkania:

Debaty wraz z pokazami filmów odbywać się będą w terminach: 7 X / 12 X / 17 X w budynku Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie. Każde ze spotkań rozpoczyna się o godz. 18.00. Wszystkie spotkania transmitowane będą również online na kanale YouTube i stronie internetowej Teologii Politycznej.

Rejestracja na poszczególne spotkania jest obowiązkowa. 

***

WARSZTAT KOLAŻU (5 X 2022– ŚRODA)

Zapraszamy na warsztat tworzenia kolaży, który poprowadzi Natalia Szerszeń, autorka kolaży tradycyjnych łączących słowo z obrazem oraz Michał Strachowski, artysta i grafik. Warsztat rozpocznie się krótkim wstępem poświęconym metodzie i historii kolażu. W dalszej części uczestnicy przejdą do artystycznej praktyki, wycinając i klejąc zgromadzone obrazy i słowa, które będą nawiązywać do epoki, twórczości i postaci Adama Mickiewicza. Celem warsztatu jest obcowanie z poezją, która zaskakuje swoją wielowymiarowością. Takie osobiste spotkanie ze słowem i obrazem jest niepowtarzalną okazją, aby doświadczyć sztuki w niekonwencjonalny sposób.

KLIKNIJ i zarejestruj się

LINK do wydarzenia na Facebook

***

1. MICKIEWICZ. POETA (7 X 2022 – PIĄTEK)

KLIKNIJ i zarejestruj się

LINK do wydarzenia na Facebook

➤ Jacek Kopciński – historyk literatury, dramatolog i krytyk teatralny. Profesor Instytutu Badań Literackich PAN oraz Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Redaktor naczelny miesięcznika „Teatr”. W 2001 zorganizował Międzynarodowym Festiwal „Norwid Bezdomny”, którego owocem jest zredagowana przez niego książka o tym tytule.

Przemysław Dakowicz – polski poeta, eseista, krytyk literacki i historyk literatury; doktor habilitowany w dziedzinie nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo.

➤ Andrzej Waśko – historyk literatury polskiej, profesor nauk humanistycznych, wydawca, publicysta, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Arcana”. Autor książek, m.in.: Romantyczny sarmatyzm. Tradycja szlachecka w literaturze polskiej lat 1831-1863, Historia według poetów. Myślenie metahistoryczne w literaturze polskiej (1764-1848).

Poezję czyta Andrzej Ferenc aktor filmowy i teatralny, lektor, narrator, reżyser i wykładowca akademicki, grał w Teatrze Rozmaitości, Teatrze Dramatycznym i Teatrze Współczesnym w Warszawie, założyciel sceny w Domu Literatury w Warszawie.

Po dyskusji wyświetlony będzie film Adama... Tajemnice (reż. Krzysztof Magowski // Maria Nockowska).

Link do transmisji na YouTube: 

*** 

2. MICKIEWICZ. PATRIOTA (12 X 2022 – ŚRODA)

KLIKNIJ i zarejestruj się

LINK do wydarzenia na Facebook

W spotkaniu udział wezmą:

➤ Dariusz Gawin – historyk idei, publicysta. Wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, szef Instytutu Starzyńskiego. Kierownik Zakładu Społeczeństwa Obywatelskiego w Instytucie Filozofii I Socjologii PAN. Zajmuje się historią polskiej myśli politycznej i społecznej, filozofią polityczną, problematyką związaną z polityką historyczną.

➤ Karol Samsel – poeta, literaturoznawca, filozof, doktor habilitowany nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor „Zeszytów Poetyckich”, członek Związku Literatów Polskich. Zwycięzca wielu konkursów poetyckich. W 2017 nominowany do Orfeusza — Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego za tom Jonestown.

➤ Grażyna Halkiewicz-Sojak – profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Główne zainteresowania badawcze: historia literatury polskiej XIX wieku, także w perspektywie komparatystycznej, a w szczególności twórczość Cypriana Kamila Norwida i Zygmunta Krasińskiego. W tym ostatnim kontekście: wspólne miejsce literatury i filozofii oraz literatury i sztuk plastycznych; obecność tradycji i wątków romantycznych w poezji XX wieku.

Poezję czyta Dariusz Jakubowski – aktor filmowy i teatralny, od trzydziestu lat związany z Teatrem Studio, twórca spektakli łączących muzykę i słowo, występuje też w projektach filharmonii i orkiestr symfonicznych.

Po dyskusji wyświetlony będzie film Mickiewicz: Emigracja (3/4), (reż. Jan Sosiński).

Link do transmisji na YouTube: wkrótce

***

3. MICKIEWICZ. PROROK (17 X 2022 – PONIEDZIAŁEK)

KLIKNIJ i zarejestruj się

LINK do wydarzenia na Facebook

W spotkaniu udział wezmą:

➤ Tomasz Herbich – wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Stały współpracownik „Teologii Politycznej”, redaktor naczelny „Rocznika Historii Filozofii Polskiej”, zastępca redaktora naczelnego „Teologii Politycznej Co Tydzień”. Specjalizuje się w historii filozofii polskiej i rosyjskiej oraz teologii biblijnej.

➤ Ewa Hoffmann-Piotrowska  historyk idei, doktor habilitowana nauk humanistycznych, pracuje na Uniwersytecie Warszawskim, adiunkt w Zakładzie Literatury Romantyzmu. Redaktor naczelna czasopisma „Prace Filologiczne. Literaturoznawstwo”.

➤ Zbigniew Kaźmierczyk – literaturoznawca, pracuje w Katedrze Historii Literatury na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Pracowni Literatury Etnogenetycznej, prezes Oddziału Gdańskiego Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza i wiceprezes Pomorskiego Towarzystwa Filozoficzno-Teologicznego.

Poezję czyta Maja Komorowska – aktorka teatralna i filmowa, a także profesor sztuk teatralnych warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Związana z teatrami: Lalki i Maski „Groteska”, 13. Rzędów, Laboratorium, Współczesnym i Polskim we Wrocławiu oraz Współczesnym w Warszawie.

Po dyskusji wyświetlony będzie film Lawa. Opowieść o „Dziadach” Adama Mickiewicza (reż. Tadeusz Konwicki).

Link do transmisji na YouTube:  

Partnerzy i patroni:

Belka sponsorska 

logo PAP cmyk pl

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

1920x810

[Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania lub zmniejszenia ilości zarejestrowanych uczestników, mogących wziąć udział w festiwalu na żywo w siedzibie FINA (ul. Wałbrzyska 3/5) w związku z potencjalnym zagrożeniem epidemiologicznym. Wszelkie informacje będą wysyłane mailowo oraz dostępne na stronie www.teologiapolityczna.pl]

 


Jeżeli podobał się Państwu ten artykuł?

Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.

Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.