Świat polis
Tytuł oryginału: The World of Polis
Autor: Eric Voegelin
Tłumaczenie: Michał J. Czarnecki
Redakcja naukowa: Mateusz Matyszkowicz
Oprawa: miękka Format: 21x15
Liczba stron: 664
Wydawnictwo: Teologia Polityczna
ISBN: 978-83-62-884-00-1
Kup w internetowej księgarni Teologii Politycznej – kliknij!
Eric Voegelin, jeden z wybitnych i wpływowych uczonych minionego wieku, którego sława staje się z dnia na dzień większa, proponuje w „Świecie polis” wnikliwą analizę dziejów Grecji. Znajduje świeże i mało oczywiste tropy i odniesienia, ukazując historię polis w świetle napięcia między religią, kulturą a polityką.
To lektura dla każdego, kogo obchodzą sprawy wolności i jej ograniczeń, a przede wszystkim dzieje trudnych związków myśli i rzeczywistości społecznej.
Włodzimierz Lengauer
Część publikacji traktuje o niezwykle ważkim problemie, jakim jest sposób pojmowania i używania władzy politycznej, opisany w dziełach historyków greckich: Herodota i Tukidydesa. Zwłaszcza analiza wojny peloponeskiej, konfrontowana z dziełem Machiavellego, ze względu na charakterystykę stanowisk, które dziś określamy mianem realizmu i idealizmu politycznego, ujawnia przekonanie autora, że nihilizm moralny w polityce musi prowadzić do katastrofy.
Miłowit Kuniński
Niewiele powstało dzieł o takiej sile, oryginalności i rozmachu.
Dariusz Karłowicz
Voegelin nie chciał czerpać określonych reguł z przeszłości, lecz przywrócić – na wyższym poziomie różnicowania – moc reakcji Platona na kryzys Aten.
Athanasios Moulakis
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!
(1901-1985) –jeden z najwybitniejszych filozofów polityki XX wieku, autor książek z pogranicza filozofii, religii oraz historii idei. Po Anschlussie Austrii wyemigrował z Wiednia do Anglii, potem do Stanów Zjednoczonych, wiążąc się z ośrodkami uniwersyteckimi w Baton Rogue, Stanford i Monachium. W filozofii na zawsze zapisał się jako twórca pojęcia religii politycznej, koncepcji skoku w istnieniu oraz nowatorskich interpretacji historii. Nakładem Teologii Politycznej ukazały się Izrael i objawienie (2014), Świat polis (2013), Platon (2009), Arystoteles (2011) oraz Epoka ekumeniczna (2016) natomiast 2010 roku ukazała się książka autorstwa Michała J. Czarneckiego i Agaty Miętek Problem ładu politycznego: eseje o myśli Erica Voegelina.