Eric Voegelin, Świat polis

*Świat polis Tytuł oryginału: *The World of Polis  *Autor:* Eric Voegelin     *Tłumaczenie: *Michał J. Czarnecki     *Redakcja naukowa:* Mateusz Matyszkowicz     *Oprawa: *miękka     Format: 21x15     *Liczba stron:* 664     *Wydawnictwo:* Teologia Polityczna     *ISBN:* 978-83-62-884-00-1

Świat polis
Tytuł oryginału:
The World of Polis 
Autor: Eric Voegelin    
Tłumaczenie: Michał J. Czarnecki    
Redakcja naukowa: Mateusz Matyszkowicz    
Oprawa: miękka     Format: 21x15    
Liczba stron: 664    
Wydawnictwo: Teologia Polityczna    
ISBN: 978-83-62-884-00-1

Kup w internetowej księgarni Teologii Politycznej – kliknij!

Eric Voegelin, jeden z wybitnych i wpływowych uczonych minionego wieku, którego sława staje się z dnia na dzień większa, proponuje w „Świecie polis” wnikliwą analizę dziejów Grecji. Znajduje świeże i mało oczywiste tropy i odniesienia, ukazując historię polis w świetle napięcia między religią, kulturą a polityką.    

 

To lektura dla każdego, kogo obchodzą sprawy wolności i jej ograniczeń, a przede wszystkim dzieje trudnych związków myśli i rzeczywistości społecznej.

Włodzimierz Lengauer

    

Część publikacji traktuje o niezwykle ważkim problemie, jakim jest sposób pojmowania i używania władzy politycznej, opisany w dziełach historyków greckich: Herodota i Tukidydesa. Zwłaszcza analiza wojny peloponeskiej, konfrontowana z dziełem Machiavellego, ze względu na charakterystykę stanowisk, które dziś określamy mianem realizmu i idealizmu politycznego, ujawnia przekonanie autora, że nihilizm moralny w polityce musi prowadzić do katastrofy. 

Miłowit Kuniński

    

Niewiele powstało dzieł o takiej sile, oryginalności i rozmachu. 

Dariusz Karłowicz

    

Voegelin nie chciał czerpać określonych reguł z przeszłości, lecz przywrócić – na wyższym poziomie różnicowania – moc reakcji Platona na kryzys Aten. 

Athanasios Moulakis