Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Konserwatyzm. Państwo. Pokolenie. Tom konferencyjny - pamięci Tomasza Merty. Pobierz za darmo

Konserwatyzm. Państwo. Pokolenie. Tom konferencyjny - pamięci Tomasza Merty. Pobierz za darmo

Tom ten pozwala zrozumieć, dlaczego idee, które były ważne dla pokolenia Tomasza Merty, nadal odgrywają rolę i znajdują swoich kontynuatorów

Konserwatyzm. Państwo. Pokolenie. Tom konferencyjny – pamięci Tomasza Merty. 

Autorzy: Cichocki, Gawin, Stefanek, Kieżun, Dardziński, Karłowicz, Kostro, Dudek, Ołdakowski, Soloch, Przybylski, Staniłłko, Matyszkowicz, Górski, Nowak, Rojek

Redakcja naukowa: Marek A. Cichocki

Wstęp: Marek A. Cichocki

ISBN: 978-83-62884-52-0

Objętość: 248 str.

Pobierz tom za darmo - pdf

Książka jest owocem debaty, która odbyła się w 2012m roku pod tym samym tytułem w Zamku Królewskim w Warszawie. Tom jest podzielony na cztery części, które odnoszą się do pojęć takich jak: tożsamość, instytucje, państwo oraz poszukiwanie formy.  Książka jest ostatnią częścią trzytomowego dzieła, które związane jest z osobą śp. Tomasza Merty – pierwsza część stanowi wybór jego pism rozproszonych po czasopismach, periodykach i książkach (Nieodzowność konserwatyzmu. Pisma wybrane, Warszawa 2011 – książka wyróżniona nagrodą im. Józefa Mackiewicza); w drugiej części (Nieodzowność konserwatyzmu. Księga pamięci, Warszawa 2011) zebrane zostały teksty, które powstały w związku z jego tragiczną śmiercią w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Tom, który teraz przekazujemy, pozwala zrozumieć, dlaczego idee, które były ważne dla pokolenia Tomasza Merty, nadal odgrywają rolę i znajdują swoich kontynuatorów.

Definiowanie własnej tożsamości przez pryzmat pokolenia jest zawsze ryzykowne i często budzi wątpliwości. Wiąże się to z niebezpieczeństwem wyolbrzymienia własnego subiektywnego doświadczenia. Pojawia się też pytanie, czy istnieją w ogóle kryteria pozwalające zdefiniować samą kategorię pokolenia. Wbrew takim obawom książka ta jest próbą pokazania pokoleniowego doświadczenia ludzi, którzy świadomie przeżywali stan wojenny, by potem wejść w proces tworzenia Polski pokomunistycznej. Krytyczny język konserwatyzmu oraz praktyczny problem państwa będą wyróżniać znaczną część przedstawicieli tego pokolenia. Dwie dekady później nadchodzi czas, aby dokonać podsumowania.

Marek A. Cichocki

Przeczytaj więcej o konferencji Konserwatyzm. Państwo. Pokolenie, która odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie

Zobacz nagrania z konferencji:

 

Słowo wstępne Dyrektora Przemysława Mrozowskiego, Dariusza Karłowicza oraz Magdaleny Merty, a także pierweszy panel Tożsamość - intelektualne i historyczne źródła (Dariusz Gawin, Tomasz Stefanek, Piotr Kieżun, Piotr Dardziński)

 

Nagrania dzięki Rebelya.pl

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.