Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

„Elektra” w Teologii Politycznej. Literacka uczta z Antonim Liberą

„Elektra” w Teologii Politycznej. Literacka uczta z Antonim Liberą

Historia „Elektry” na dobre wypełniła ściany redakcji Teologii Politycznej w ten listopadowy wieczór, wprowadzając widownię za kulisy antycznego teatru – pisze Jakub Pyda w relacji z wczorajszego spotkania

Wielu sympatyków i przyjaciół Teologii Politycznej dobrze pamięta cykl seminariów „Libera tłumaczy klasyków”, którego inauguracja przypadła na wiosnę. Pierwsze spotkania objęły wspólną lekturę Króla Edypa w przekładzie Antoniego Libery. Głośne odczytanie na role dramatu Sofoklesa poprzedzone zostało wówczas obszernym filologicznym wstępem tłumacza. Cykl znalazł potem swoją kontynuację w prezentacji dzieła klasyka nowożytności – Bereniki Jeana Baptiste’a Racine’a, także w tłumaczeniu Antoniego Libery.

Zainteresowanie, którym w letnim semestrze cieszyły się seminaria, sprawiły, że cykl „Libera tłumaczy klasyków” powrócił jesienią. 14 listopada miało miejsce niezwykłe spotkanie. Jego niezwykłość z pewnością przejawiała się w tym, że przybyli goście mogli usłyszeć nowe, niepublikowane ani nieogłaszane wcześniej tłumaczenie Elektry – dramatu Sofoklesa kontynuującego wątki trojańskie.

Goście mogli usłyszeć nowe, niepublikowane ani nieogłaszane wcześniej tłumaczenie Elektry

Antoni Libera, który przetłumaczył Elektrę, rozpoczął spotkanie od wprowadzenia w tematykę samego dzieła a także kontekst filologiczny i społeczny, bez którego znajomości wiele aspektów lektury zostałoby pominiętych. Gość między innymi wskazał na umiejscowienie Elektry wobec dramatów tworzących cykl trojańskie a także podkreślił sytuację życiową i artystyczną, w której znajdował się Sofokles w czasie obmyślania i pisania tragedii.

Głównym punktem wydarzenia było publiczne odczytanie przez Antoniego Liberę klasycznego utworu we własnym nowym przekładzie. Zarówno rozległa przedmiotowa wiedza tłumacza, jak i jego świadomość językowa pozwoliły wybrzmieć słowom dramatu w niespodziewanej, porywającej formie. Interpretacja lekturowa, którą umożliwiły niewątpliwe zdolności aktorskie Libery, ożywiła Sofoklesowy pomnik, zdmuchnęła z niego kurz. Licznie przybyła publiczność ze skupieniem, nierzadko notując uwagi i komentarze Libery, śledziła wydarzenia antycznego dramatu. Kolejne cenne zalecenia i wskazówki lekturowe otwierały w Elektrze coraz to nowe furtki sensów i symboli.

Spotkanie otwierające jesienną edycję cyklu „Libera tłumaczy klasyków” było okazją do głębokiego wejrzenia w problematykę twórczości Sofoklesa. Historia Elektry na dobre wypełniła ściany redakcji Teologii Politycznej w ten listopadowy wieczór, wprowadzając widownię za kulisy antycznego teatru. Po zakończeniu seminarium jeszcze długo trwały rozmowy w kuluarach, wielu przybyłych skorzystało zaś z okazji, aby zamienić słowo z Antonim Liberą oraz poprosić go o autograf na dotychczas wydanych przez niego książkach i tłumaczeniach, w tym na nowo wydanym dwutomowym zbiorze wybranych utworów Samuela Becketta. Gdy wieczór dobiegł już końca, zapewne wiele osób zadało sobie pytanie: „Kiedy następne spotkanie w ramach cyklu «Libera tłumaczy klasyków»”? Jeżeli i Tobie, szanowny czytelniku, przemknęła podobna myśl przez głowę, śledź inicjatywy Teologii Politycznej.

Jakub Pyda

Już wkrótce:

21 listopada - debata: Niepodległość a polskie tradycje intelektualne 

28 listopada - czytamy Platona: „Eutyfron" w seminarium duchownym

 


Jeżeli podobał się Państwu ten artykuł?

Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.

Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.