Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Dyskusja: „Niepodległość a polskie tradycje intelektualne” // 21.11 // g. 18.00

Dyskusja: „Niepodległość a polskie tradycje intelektualne” // 21.11 // g. 18.00

Teologia Polityczna zaprasza na wydarzenie „Niepodległość a polskie tradycje intelektualne”, organizowane w ramach programu Niepodległa. Przed nami dyskusja z udziałem prof. Dariusza Gawina, prof. Pawła Skibińskiego, red. Krzysztofa Wołodźki i red. Piotra Zaremby. Uczcij z nami 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości!

Jakie jest znaczenie rodzimego dziedzictwa ideowego w procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości? Jak odzwierciedlało ono pamięć zbiorową pokoleń Polaków? Co jest gwarantem nowoczesnej podmiotowości? Włącz się w dyskusję o intelektualnych źródłach polskiej niepodległości!

Zobacz transmisję:

 

Kiedy: 21 listopada (wtorek), godz. 18.00
Gdzie: siedziba redakcji Teologii Politycznej (ul. Koszykowa 24 lok. 7)

W dyskusji udział wezmą:
- prof. Dariusz Gawin;

- prof. Paweł Skibiński;
- red. Krzysztof Wołodźko;
- red. Piotr Zaremba.
Prowadzenie Jakub Pyda z Teologii Politycznej.

Pragniemy ukazać zróżnicowany – zarówno pod względem ideowym, jak i regionalnym, politycznym czy kulturowym – dorobek polskiej myśli. Dlatego też przedmiotem namysłu i rozmów będą różnorodne prądy ideowe, sięgające do wielu źródeł, odnoszące się do rozmaitych aspektów rzeczywistości politycznej (doktryn politycznych), społecznej (lokalnego doświadczenia zaborów), kulturowej (działalności instytucji i twórców) czy religijnej (rola Kościoła w sytuacji państwowego rozbicia). Wszystkie wymienione obszary, których będzie dotyczyć debata, mają podkreślać tożsamościowy, konsolidujący wspólnotę charakter polskich działań niepodległościowych. Zaaranżowanie publicznej dyskusji w duchu wieloaspektowej i interdyscyplinarnej debaty ma w istotny sposób wzbogacić społeczną świadomość na temat roli tradycji intelektualnych w kształtowaniu losów Rzeczypospolitej. Przedsięwzięcie ma mieć charakter wielopokoleniowy i ponadśrodowiskowy – włączający do dyskusji odbiorców o zróżnicowanych doświadczeniach i poglądach. Ten aspekt wydarzenia ma w znaczny sposób przyczynić się do zwiększenia poziomu debaty publicznej w Polsce.

Partnerzy: Muzeum Historii Polski, dzieje.pl

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Strona 3

 

 

 

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.