Teologia Polityczna zaprasza na wydarzenie „Niepodległość a polskie tradycje intelektualne”, organizowane w ramach programu Niepodległa. Przed nami dyskusja z udziałem prof. Dariusza Gawina, prof. Pawła Skibińskiego, red. Krzysztofa Wołodźki i red. Piotra Zaremby. Uczcij z nami 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości!
Jakie jest znaczenie rodzimego dziedzictwa ideowego w procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości? Jak odzwierciedlało ono pamięć zbiorową pokoleń Polaków? Co jest gwarantem nowoczesnej podmiotowości? Włącz się w dyskusję o intelektualnych źródłach polskiej niepodległości!
Zobacz transmisję:
Kiedy: 21 listopada (wtorek), godz. 18.00
Gdzie: siedziba redakcji Teologii Politycznej (ul. Koszykowa 24 lok. 7)
W dyskusji udział wezmą:
- prof. Dariusz Gawin;
- prof. Paweł Skibiński;
- red. Krzysztof Wołodźko;
- red. Piotr Zaremba.
Prowadzenie Jakub Pyda z Teologii Politycznej.
Pragniemy ukazać zróżnicowany – zarówno pod względem ideowym, jak i regionalnym, politycznym czy kulturowym – dorobek polskiej myśli. Dlatego też przedmiotem namysłu i rozmów będą różnorodne prądy ideowe, sięgające do wielu źródeł, odnoszące się do rozmaitych aspektów rzeczywistości politycznej (doktryn politycznych), społecznej (lokalnego doświadczenia zaborów), kulturowej (działalności instytucji i twórców) czy religijnej (rola Kościoła w sytuacji państwowego rozbicia). Wszystkie wymienione obszary, których będzie dotyczyć debata, mają podkreślać tożsamościowy, konsolidujący wspólnotę charakter polskich działań niepodległościowych. Zaaranżowanie publicznej dyskusji w duchu wieloaspektowej i interdyscyplinarnej debaty ma w istotny sposób wzbogacić społeczną świadomość na temat roli tradycji intelektualnych w kształtowaniu losów Rzeczypospolitej. Przedsięwzięcie ma mieć charakter wielopokoleniowy i ponadśrodowiskowy – włączający do dyskusji odbiorców o zróżnicowanych doświadczeniach i poglądach. Ten aspekt wydarzenia ma w znaczny sposób przyczynić się do zwiększenia poziomu debaty publicznej w Polsce.
Partnerzy: Muzeum Historii Polski, dzieje.pl
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!