Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Debata: Polska (jak) u Sławomira Mrożka?

Debata: Polska (jak) u Sławomira Mrożka?

W piątek 17 lipca zapraszamy na dyskusję poświęconą postaci dramaturga, który stał się klasykiem już za swojego życia. Czy groteskowy i absurdalny świat z dramatów Sławomira Mrożka jest tylko twórczą fikcją? Między innymi na to pytanie będziemy starali się odpowiedzieć z naszymi rozmówcami: Antonim Liberą, Maciejem Urbanowski i Pawłem Charą.

W dyskusji poświęconej postaci i twórczości Sławomira Mrożka udział wezmą:
Paweł Chara – sekretarz i fotograf Sławomira Mrożka, prezes fundacji jego imienia;
Antoni Libera – pisarz, tłumacz, reżyser teatralny i przyjaciel Sławomira Mrożka;
Maciej Urbanowski – literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego;
Karol Grabias – prowadzenie (Teologia Polityczna).

Gdzie: INTERNET – transmisja ONLINE!
Kiedy: 17 lipca (piątek);
Godz. 18.00;
LINK DO TRANSMISJI

WEŹ UDZIAŁ W WYDARZENIU

___________________

Urodzony 90 lat temu pisarz, dramaturg – to postać, która stała się klasykiem już za swojego życia. Jego twórczość szybko zyskała rozgłos, uznanie i doczekała się przekładów na języki obce. Jak sam pisał w Dzienniku z przekąsem „jestem już polską – jedną z polskich – instytucją”. Rzeczywiście, dzięki swoim dramatom z nietuzinkową formą i humorem, został rozsławiony i stawiany wśród takich postaci jak Beckett czy Ionesco. Jednak – co ważne – Mrożek nie ucieka do czystej formy, do czystego nonsensu, a wychodzi od pewnych przesłanek umocowanych w rzeczywistości, w historii, w doświadczeniu osobistym, ale i wspólnoty, z której się wywodził. Można w pewnym stopniu zestawić go (i z pewnością bardzo by był rad z tego porównania!) z Gombrowiczem, wadzącym się z polskością, która uwiera, ale magnetyzuje i zniewala własną niezbywalną formą.

Chcemy spojrzeć na twórczość autora nieśmiertelnego „Tanga” i zadać mu pytania o współczesność. Czy konwencja teatru absurdu, należąca już do historii literatury, nie zdążyła stracić swój egzystencjalny ładunek? Jak z perspektywy czasu prezentuje się uniwersalizm Mrożka i jego zmagania z polską i nowoczesną formą? Co jego groteska i humor mówią nam o późnej nowoczesności? Zachęcamy do udziału w debacie!
___________________

2020 NCK dofinans interwencje RGB 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.