Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Czy literatura jest życiu publicznemu potrzebna?

Czy literatura jest życiu publicznemu potrzebna?

18 lipca 2014 r. z inicjatywy Fundacji Otwarty Dialog, Teologii Politycznej i Foksal Eleven odbyła się pierwsza dyskusja z cyklu "Literatura na Chmielnej", na temat: "Czy literatura jest życiu publicznemu potrzebna?". Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i relacji ze spotkania.

Co się stanie, jeśli literatura zniknie z życia publicznego? Literatura (lub szerzej: kultura, do której zalicza się tak samo teatr, sztuki wizualne, muzyka) bywa dzisiaj instrumentalnie wykorzystywana do działań pozaliterackich, a od samych pisarzy wymaga się „uścisku z teraźniejszością”, opisywania „tu i teraz”, dawania świadectwa naszym czasom. Mimo to, choć mówi się o „upolitycznieniu” kultury, nigdy nie stanowiła ona ważnego punktu zaczepienia dla debaty publicznej. Kulturę wręcz spycha się na margines życia publicznego, a literaturę zastępuje wydarzeniem literackim, za które uchodzą ważne nagrody literackie, rankingi, reklamy w dużych mediach „wyczarterowane” przez wydawców. Czy zatem literatura jest życiu publicznemu do czegoś potrzebna? I z drugiej strony, skoro mówi się o kryzysie czytelnictwa, czy szeroko pojęte życie publiczne jest literaturze dzisiaj potrzebne?

 
W spotkaniu wzięli udział:

Wacław Holewiński (pisarz)
Piotr Górski (Res Publica Nowa)
Piotr Pałka (Rebelya.pl)
Jarosław Sellin (poseł RP)

prowadzenie: Tomasz Herbich (Teologia Polityczna)

 

Wideo zrealizowane przez Foksal Eleven

 

Galeria
(fot. Zofia Orłowska)


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.