Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Literatura w Warszawie, Warszawa w literaturze

Literatura w Warszawie, Warszawa w literaturze

17 lipca 2014 r. z inicjatywy Fundacji Otwarty Dialog, Teologii Politycznej i Foksal Eleven odbyła się pierwsza dyskusja z cyklu "Literatura na Chmielnej", na temat: "Literatura w Warszawie, Warszawa w literaturze". Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i relacji ze spotkania.

Warszawa od dawna jest „bohaterką” utworów literackich. Czy miasto, jego struktura, zaułki, historia, specyfika, tempo życia, które jest jego udziałem, pomagają raczej pisarzom w tworzeniu, czy przeszkadzają? Są tylko pretekstem, punktem wyjścia, a może czymś znacznie więcej? W końcu miasta, nie tylko zresztą Warszawa, tak mocno obecne choćby w książkach Szczepana Twardocha, Leopolda Tyrmanda, Marka Krajewskiego, występują nie tylko na równych prawach z postaciami z książek, ale z czasem stają się od nich ważniejsze. Jaki obraz Warszawy kształtują pisarze? Czy jest on analogiczny do obrazu, który znamy zza szyb tramwajów i autobusów? Które fragmenty stolicy są najchętniej „eksploatowane” przez twórców, a które w tekstach literackich w ogóle się nie pojawiają? Co jest tego przyczyną? I wreszcie: literacki obraz Warszawy w jakikolwiek sposób jest w stanie pomóc miastu, jego działaniu, czy zupełnie nie?


W spotkaniu wzięli udział:


Maciej Parowski (Nowa Fantastyka)
Małgorzata Büthner-Zawadzka (literaturoznawczyni)
Michał Barcikowski (Christianitas)
Piotr Gociek (Do Rzeczy)

prowadzenie: Tomasz Herbich (Teologia Polityczna)

 

Wideo zrealizowane przez Foksal Eleven

 

Galeria
(fot. Zofia Orłowska)


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.