Literatura w Warszawie, Warszawa w literaturze

*17 lipca 2014 r. z inicjatywy Fundacji Otwarty Dialog, Teologii Politycznej i Foksal Eleven odbyła się pierwsza dyskusja z cyklu "Literatura na Chmielnej", na temat: "Literatura w Warszawie, Warszawa w literaturze". *Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i relacji ze spotkania.**

17 lipca 2014 r. z inicjatywy Fundacji Otwarty Dialog, Teologii Politycznej i Foksal Eleven odbyła się pierwsza dyskusja z cyklu "Literatura na Chmielnej", na temat: "Literatura w Warszawie, Warszawa w literaturze". Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i relacji ze spotkania.

Warszawa od dawna jest „bohaterką” utworów literackich. Czy miasto, jego struktura, zaułki, historia, specyfika, tempo życia, które jest jego udziałem, pomagają raczej pisarzom w tworzeniu, czy przeszkadzają? Są tylko pretekstem, punktem wyjścia, a może czymś znacznie więcej? W końcu miasta, nie tylko zresztą Warszawa, tak mocno obecne choćby w książkach Szczepana Twardocha, Leopolda Tyrmanda, Marka Krajewskiego, występują nie tylko na równych prawach z postaciami z książek, ale z czasem stają się od nich ważniejsze. Jaki obraz Warszawy kształtują pisarze? Czy jest on analogiczny do obrazu, który znamy zza szyb tramwajów i autobusów? Które fragmenty stolicy są najchętniej „eksploatowane” przez twórców, a które w tekstach literackich w ogóle się nie pojawiają? Co jest tego przyczyną? I wreszcie: literacki obraz Warszawy w jakikolwiek sposób jest w stanie pomóc miastu, jego działaniu, czy zupełnie nie?


W spotkaniu wzięli udział:


Maciej Parowski (Nowa Fantastyka)
Małgorzata Büthner-Zawadzka (literaturoznawczyni)
Michał Barcikowski (Christianitas)
Piotr Gociek (Do Rzeczy)

prowadzenie: Tomasz Herbich (Teologia Polityczna)

 

Wideo zrealizowane przez Foksal Eleven

 

Galeria
(fot. Zofia Orłowska)