Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Antonina Karpowicz-Zbińkowska: Huelgas Ensemble, Febus Avant! Music at the Court of Gaston Febus (1331-1391)

Antonina Karpowicz-Zbińkowska: Huelgas Ensemble, Febus Avant! Music at the Court of Gaston Febus (1331-1391)

Prezentujemy zbiór utworów pisanych specjalnie dla hrabiego Gastona III Febusa, wielkiego pasjonata polowań, a zarazem wielkiego wielbiciela muzyki


Na płycie Febus Avant! można znaleźć m.in. sławny utwór – ronadeau Fumeux fume – którego autorem jest Solage, kompozytor zaliczany do kręgów awangardy, czy może raczej dekadencji artystycznej, skupionej wokół dworu papieskiego w Awignonie. Utwór ten opowiada o paleniu jakiegoś odurzającego ziela - pisze Antonina Karpowicz-Zbińkowska w felietonie z cyklu Perły Muzyki Dawnej

Gaston III Febus, hrabia Foix i wicehrabia Beam, swój przydomek otrzymał ze względu na wielką urodę, jednak w historii został zapamiętany głównie jako wielki pasjonat polowań (napisał bogato ilustrowany traktat dotyczący polowań na rozmaite zwierzęta), a także wielbiciel muzyki, zachowały się utwory pisane specjalnie dla niego i na jego cześć.

Płyta Febus Avant! Jest zbiorem tych kompozycji, znajdujących się zwłaszcza w Codexie Chantilly. Mamy tu zatem skomplikowane rytmicznie, metrycznie i melodycznie motety izorytmiczne, ballady, chase (specjalna forma muzyczna opowiadająca o polowaniu), ale także i sławny utwór – ronadeau Fumeux fume, którego autorem jest Solage – kompozytor zaliczany do kręgów awangardy, czy może raczej dekadencji artystycznej, skupionej wokół dworu papieskiego w Awignonie. Utwór ten opowiada o paleniu jakiegoś odurzającego ziela. Znalazłam znakomite tłumaczenie tekstu tego utworu w książce Piotra Orawskiego pt. „Lekcje muzyki”:

Zadymieni, okopceni,

W dymie mędrkujemy.

Niechaj inni swoje myśli

Także w dym spowiją.

My siedzimy i palimy

Omijając wszelkie zło,

Zadymieni, okopceni,

W dymie mędrkujemy.

(tłum. Krzysztof Lipka).

Utwór ten już raz prezentowałam w cyklu Perły muzyki dawnej, ale w wykonaniu zespołu Organum przy okazji omawiania płyty tego zespołu pt. Codex Chantilly.

Antonina Karpowicz-Zbińkowska

PROO NIW belka teksty91


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.