Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

„Antoni Michalak [1902-1975]. Wiele opowieści”: wystawa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

„Antoni Michalak [1902-1975]. Wiele opowieści”: wystawa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Antoni Michalak był jednym z najbardziej oryginalnych twórców polskiej sztuki religijnej XX wieku, wybitnym rysownikiem, uważnym portrecistą i pedagogiem. Na wystawie, którą podziwiać będzie można od 9 maja do 29 czerwca w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, zaprezentowanych zostanie około dziewięćdziesiąt prac artysty.

Wystawa pomyślana jest jako droga przez wielowątkową historię życia i twórczości Antoniego Michalaka – artysty wymykającego się wszelkim stereotypom i uproszczonym klasyfikacjom. Należał on do Bractwa św. Łukasza – grupy absolwentów pracowni Tadeusza Pruszkowskiego w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych (późniejszej ASP). Prace Łukaszowców oparte były na wzorcach ikonograficznych i technikach malarstwa dawnego, a jednocześnie grupę inspirowały takie nurty sztuki współczesnej jak art déco, koloryzm czy kubizm.

Zwiedzający podążą śladem Michalaka od lat nauki w Szkole Sztuk Pięknych; przez czas spędzony w Paryżu, do którego wyjechał na stypendium; przez długie lata w Kazimierzu Dolnym, w którym malarz osiadł w 1929 roku; okres zleceń publicznych i działalności „firmy portretowej”; aż po lata powojenne. Na wystawę składa się około dziewięćdziesiąt niezwykle różnorodnych prac. Są to obrazy religijne, portrety, sceny alegoryczne, pejzaże, szkice przygotowawcze, projekty witraży, fresków oraz rzeźb, a także cymelia pokroju katalogu słynnej, pierwszej wystawy Bractwa św. Łukasza, przyborów malarskich artysty czy unikalnych fotografii archiwalnych. Część z tych dzieł nigdy wcześniej nie była publicznie prezentowana. Pokazane zostaną również świadectwa charakterystycznych dla Michalaka praktyk warsztatowych – obraz dwustronny oraz repliki autorskie – co stanowi bardzo istotny kontekst dla odbioru jego twórczości i zrozumienia jego postaci.

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej mieści się na ulicy Dziekania 1. Wystawę, której kuratorem jest Anna Krawczyk, oglądać będzie można od 9 maja do 29 czerwca 2025 roku.


Wydaj z nami

Zostań Współproducentem podcastów Teologii Politycznej
Pomóż nam wyprodukować kolejne serie wartościowych podcastów o filozofii, polityce, historii i sztuce
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.