94 lata temu urodził się Zbigniew Herbert

94 lata temu urodził się Zbigniew Herbert

29 października 1924 roku we Lwowie przyszedł na świat Zbigniew Herbert. Poeta, którego wiersze z upływem lat nie tracą, lecz zyskują na wartości. Celebracją jego twórczości jest Warszawski Festiwal Herbertowski, na którego ostatnią część zapraszamy już jutro.

Jeden z najwybitniejszych poetów XX wieku debiutował w 1956 roku tomem „Struna światła”, którego publikacja opóźniała się z powodu trwania w sztuce oficjalnej doktryny socrealizmu, której Zbigniew Herbert był zdecydowanie przeciwny. Był wielkim miłośnikiem słowa poetyckiego, które pozostaje wierne rzeczywistości, a nie hołduje przemijającym tendencjom artystycznym. Można w tym dostrzec źródła jego pasji do podróży i poznawania europejskiej kultury, która od czasu pierwszego wyjazdu za granicę w 1957 roku stała się nieodłącznym elementem scenerii Herbertowskiej poezji i esejów.

Zmarł 28 lipca 1998 roku w wieku 73 lat. Z okazji 20. rocznicy śmierci poety Sejm ustanowił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta. Cytując treść uchwały, „w epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu”.

Organizowany przez Teologię Polityczną i Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny Warszawski Festiwal Herbertowski jest jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów Roku Herbertowskiego. Już jutro przed nami ostatnie spotkanie w ramach Festiwalu – dyskusja zatytułowana „Herbert – (Re)integracja” z udziałem prof. Krzysztofa Koehlera, dr. Józefa Marii Ruszara oraz Antoniego Libery, a także projekcja filmu „Herbert. Fresk w kościele” w reż. Piotra Załuskiego. Serdecznie zapraszamy!

Rejestracja na debatę „Herbert – (Re)integracja”

Przeczytaj numer „Teologii Politycznej Co Tydzień”, poświęcony Zbigniewowi Herbertowi: „Herbert. Obrońca polis”


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.