29 października 1924 roku we Lwowie przyszedł na świat Zbigniew Herbert. Poeta, którego wiersze z upływem lat nie tracą, lecz zyskują na wartości. Celebracją jego twórczości jest Warszawski Festiwal Herbertowski, na którego ostatnią część zapraszamy już jutro.
Jeden z najwybitniejszych poetów XX wieku debiutował w 1956 roku tomem „Struna światła”, którego publikacja opóźniała się z powodu trwania w sztuce oficjalnej doktryny socrealizmu, której Zbigniew Herbert był zdecydowanie przeciwny. Był wielkim miłośnikiem słowa poetyckiego, które pozostaje wierne rzeczywistości, a nie hołduje przemijającym tendencjom artystycznym. Można w tym dostrzec źródła jego pasji do podróży i poznawania europejskiej kultury, która od czasu pierwszego wyjazdu za granicę w 1957 roku stała się nieodłącznym elementem scenerii Herbertowskiej poezji i esejów.
Zmarł 28 lipca 1998 roku w wieku 73 lat. Z okazji 20. rocznicy śmierci poety Sejm ustanowił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta. Cytując treść uchwały, „w epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu”.
Organizowany przez Teologię Polityczną i Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny Warszawski Festiwal Herbertowski jest jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów Roku Herbertowskiego. Już jutro przed nami ostatnie spotkanie w ramach Festiwalu – dyskusja zatytułowana „Herbert – (Re)integracja” z udziałem prof. Krzysztofa Koehlera, dr. Józefa Marii Ruszara oraz Antoniego Libery, a także projekcja filmu „Herbert. Fresk w kościele” w reż. Piotra Załuskiego. Serdecznie zapraszamy!
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!