W dzień Świętego Mikołaja, 19 grudnia, Fundacja Świętego Mikołaja otworzyła nowoczesną świetlicę w Iwano-Frankiwsku – miejsce, w którym dzieci przesiedlone z powodu rosyjskiej agresji będą mogły skorzystać ze wsparcia psychologicznego, uczestniczyć w warsztatach i spędzać czas bez trosk. Nowa placówka kontynuuje misję świetlicy Fundacji Świętego Mikołaja w Mariupolu, która pomagała dzieciom od 2019 roku aż do brutalnej pacyfikacji miasta przez wojska rosyjskie.
Święto Świętego Mikołaja to uroczystość, która co roku napełnia ukraińskie domy atmosferą życzliwości i wzajemnego obdarowywania się – to dzień szczególnie wyczekiwany przez najmłodszych. Ten rok jest wyjątkowy – tysiące ukraińskich rodzin i dzieci będą obchodzić święto z dala od własnych domów i miast, które znalazły się pod rosyjską okupacją. W ten dzień Fundacja Świętego Mikołaja otworzyła wyjątkowe miejsce: edukacyjno-integracyjną świetlicę dla dzieci w Iwano-Frankiwsku. Uroczystość otwarcia, w której udział wzięli przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, Maltańskiej Służby Pomocy i Fundacji Świętego Mikołaja, zgromadziła kilkadziesiąt rodzin z dziećmi.
W trakcie uroczystości główną rolę odgrywały dzieci z uchodźczych rodzin. Podczas święta najmłodsi chętnie podchodzili do mikrofonu, by zarecytować wiersze, zaśpiewać piosenki i opowiedzieć o swoich życzeniach skierowanych do Świętego Mikołaja. Goście nowej placówki Fundacji Świętego Mikołaja mogli m.in. wysłuchać dziecięcej interpretacji piosenek, które odegrały ważną rolę w historii świetlicy: „Ой, хто хто Миколая любить” (Och, kto kocha Mikołaja!) i „Все одно добро закочає зло” (Mimo wszystko, dobro przezwycięży zło). W swoim przemówieniu w trakcie otwarcia świetlicy idee miejsca wyraził ks. Andrij Zaliskij: „Nazywamy w Ukrainie św. Mikołaja cudotwórcą. Jednym z jego cudów było powstanie Świetlicy Świętego Mikołaja. Świetlica w Mariupolu znajduje tu swoje drugie życie. Prawdy, dobry i światła nie da się zniszczyć”.
Ważną częścią uroczystości otwarcia nowej świetlicy Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku były wspomnienia twórców jej pierwowzoru: placówki w Mariupolu. Jak mówiła Kateryna Suchomłynowa, koordynatorka Świetlicy w Mariupolu: „Odczuwam niewymowną radość z faktu, że ukraińskie kobiety mogą przyjść gdzieś, gdzie ich dzieci znajdą bezpieczeństwo, ciepło i radość, gdzie będą mogły spełnić wszystkie swoje potrzeby, rozwijać się i tworzyć”. Swoimi myślami podzielił się również Roman Jaruczyk, wolontariusz i koordynator centrum humanitarnego, które Fundacja Świętego Mikołaja zorganizowała po wybuchu wojny w 2022 r.: „Od początku wojny zadajemy sobie pytanie, czy wypada nam się cieszyć i świętować. Ale ja wiem, że jednym z celów naszych wrogów jest zabić naszą duszę, zasiać w nas strach i odebrać nam radość. Nie możemy do tego dopuścić. Nie będziemy się bać, wierzymy w nasze zwycięstwo. Świetlica Świętego Mikołaja powstała po to, by dzielić się radością wbrew wszystkiemu, co dzieje się dookoła”.
Głos w trakcie uroczystości zabrała również Joanna Paciorek, dyrektorka Fundacji Świętego Mikołaja i jedna z inicjatorek powstania Świetlicy w Iwano-Frankiwsku: „Gdy zakładaliśmy placówkę w Mariupolu, chcieliśmy leczyć rany zadane przez wojnę, która rozpoczęła się w 2014 r. To było piękne miejsce. Informacja o zniszczeniu Świetlicy, która dotarła do nas kilka miesięcy temu, była druzgocząca, ale już wtedy wiedzieliśmy, że nie możemy Was zostawić. Świetlica powstała na nowo, w innym mieście i wierzę, że to ważny symbol – symbol wiary w to, że Ukraina zwycięży i zostanie odbudowana na nowo: pełna radości, wolna i dająca nadzieję wszystkim dzieciom. To zaczątek przyszłości: My z Wami!”.
Pierwszą Świetlicę Świętego Mikołaja otworzyliśmy w 2019 roku w Mariupolu na wschodzie Ukrainy. Miasto nad Morzem Azowskim było wówczas azylem dla wielu ukraińskich rodzin uciekających z terytoriów okupowanych – obwodów ługańskiego i donieckiego. W Świetlicy przez cały czas odbywały się zajęcia edukacyjne, integracyjne, pomoc psychologiczna, a także szkolenia z pierwszej pomocy. Ze środków pochodzących od darczyńców prywatnych kupiliśmy bus, który dowoził na zajęcia dzieci z niepełnosprawnościami, a także wyremontowaliśmy toalety dla uczniów w największej szkole podstawowej w mieście. Uruchomiliśmy również program stypendialny dla dzieci z najuboższych rodzin, a w trakcie pandemii COVID-19 rozdawaliśmy paczki z produktami pierwszej potrzeby rodzinom w najtrudniejszej sytuacji. Organizowaliśmy wyjazdy dla dzieci podczas wakacji i ferii zimowych. Nasza świetlica bardzo szybko stało się ważnym punktem dla lokalnej społeczności, aktywistów i wolontariuszy.
Dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych w 2021 r. w ramach świetlicy otworzyliśmy także poradnię psychologiczną dla dzieci i młodzieży. Od początku naszych działań w Mariupolu wspieraliśmy także dzieci z dwóch miejscowych Domów Dziecka. Po agresji Rosji na Ukrainę nasza świetlica stała się centrum logistycznym, z którego przekazywana była pomoc mieszkańcom oblężonego miasta. Po wkroczeniu Rosjan do Mariupola świetlica została doszczętnie zniszczona, a jej obrońcy zabici. Natychmiast uruchomiliśmy programy pomocowe w innych częściach Ukrainy, a także w Polsce, by pomagać tym dzieciom, które trafiły do naszego kraju.
19 grudnia oficjalnie otworzyliśmy Świetlicę Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku – mieście, które stało się obecnie miejscem do życia dla wielu rodzin i całych ośrodków opiekuńczych uciekających ze wschodu kraju w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Przez ostatnich kilka miesięcy Świetlica działała w lokalu zastępczym, a w budynku naszej nowej Świetlicy trwały prace remontowo-budowlane. W dniu wspomnienia Świętego Mikołaja w Ukrainie nowa siedziba Świetlicy została oddana do użytku i będzie służyła dzieciom dotkniętym skutkami wojny.
Przestronny i wygodny lokal oferuje opiekunom wszystko, co jest potrzebne do opieki nad najmłodszymi ofiarami wojny. Obok podstawowego wyposażenia sanitarnego i gastronomicznego w ośrodku znajdują się:
osobna, wyciszona salka umożliwiająca konsultacje psychologiczne i terapię indywidualną;
mała scena do prezentacji artystycznych dokonań podopiecznych;
duża sala do zabawy;
sala warsztatowa dla młodzieży ze sprzętem do nauki prac stolarskich i krawieckich;
profesjonalny zestaw nagłośnieniowy;
miejsce pamięci poświęcone Świetlicy Świętego Mikołaja w Mariupolu.
Wielkim atutem nowej Świetlicy jest widok na park i jezioro. Wokół znajdują się tereny zielone, dzięki czemu dzieci wraz z opiekunami będą mogły spędzać także dużo czasu na świeżym powietrzu. W uroczystym otwarciu Świetlicy Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku wzięła udział dyrektor Fundacji Świętego Mikołaja Joanna Paciorek oraz Karol Grabias z zespołu fundacji.
Fundacja Świętego Mikołaja planuje odbudowę świetlicy w Mariupolu po wyzwoleniu miasta.
Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!