W Mariupolu zniszczona została świetlica Fundacji Świętego Mikołaja

W Mariupolu zniszczona została świetlica Fundacji Świętego Mikołaja

Z wielką przykrością informujemy Państwa, że wczoraj, 20 marca, dotarła do nas informacja, iż w Mariupolu została zniszczona Świetlica, prowadzona przez Fundację Świętego Mikołaja i Maltańską Służbę Pomocy. Od 2019 r. było to miejsce, w którym dzieci z rodzin przesiedlonych w wyniku wojny mogły znaleźć bezpieczeństwo, uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach i otrzymać niezbędną pomoc. Do ostatniego dnia swojej działalności Świetlica służyła jako centrum pomocy dla ludności sterroryzwanej przez rosyjskie wojsko.

Wraz z wybuchem wojny na wschodzie Ukrainy w 2014 roku do Mariupola uciekło ok. 100 000 osób, z czego około 58 000 stanowiły dzieci. Wewnętrzne przesiedlenie okazało się szczególnie bolesne dla najmłodszych – oznaczało dla nich utratę poczucia bezpieczeństwa, biedę, brak dostępu do edukacji i uczucie wyrwania z przyjaznego otoczenia. Świetlica prowadzona od kwietnia 2019 r. przez Fundację Świętego Mikołaja w partnerstwie z Maltańską Służbę Pomocy z Ivano-Frankivska i pod skrzydłami lokalnej koordynatorki – niezastąpionej Kateryny Sukhomlynovej – stała się centrum integracji dzieci dotkniętych przez trudy wojny i relokacji. Było to bezpieczne miejsce, w którym mogły one spędzać czas na bezpłatnych zajęciach, uczyć się, bawić czy otrzymać wsparcie psychologa. Na potrzeby Świetlicy został zakupiony specjalny samochód z rampą, który pozwalał dowozić na zajęcia także dzieci z niepełnosprawnościami.

Dzięki zaangażowaniu Kateryny i lokalnych wolontariuszy udało się przeprowadzić w Świetlicy remont i tchnąć w miejsce nowe życie. Dość szybko Świetlica stała się ważnym miejscem na mapie miasta – ulokowanym na lewym brzegu Mariupola, tuż obok największej szkoły podstawowej w mieście oraz internatu dla dzieci i młodzieży – wokół którego rozwijała się prężnie działająca społeczność aktywistów i wolontariuszy, angażująca dzieci i młodzież w akcje pomocowe. To w świetlicy pakowane były paczki świąteczne i wyprawki szkolne dla dzieci z dwóch miejscowych domów dziecka.

119658805 2703359153239204 5229257520515227576 o FillMaxWzUwMCwzMDBd FSM Swietlica Swietego Mikolaja w Mariupolu

Wraz z wybuchem pandemii COVID-19, gdy sytuacja wielu mieszkańców Mariupola jeszcze się pogorszyła, Świetlica stała się miejscem dystrybucji żywności dla rodzin z dziećmi w najtrudniejszych miesiącach lockdownu. W 2021 roku działania Fundacji Świętego Mikołaja w Mariupolu zostały docenione przez polskie władze, czego owocem był grant z polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w 2021 roku na uzupełnienie ofert Świetlicy o poradnię psychologiczną dla dzieci. Dzięki niej, z pomocą wykształconych psychologów, dzieci mogły liczyć w Świetlicy na wsparcie w postaci arterapii, terapii indywidualnej i grupowej.

Po rosyjskiej inwazji w Ukrainie 24 lutego 2022 roku Świetlica po raz kolejny dopasowała swoje działania do najważniejszych potrzeb mieszkańców Mariupola. W trakcie wojny pełniła ona funkcję centrum logistycznego, w którym przekazywano dary i gdzie prowadzone były szkolenia z pierwszej pomocy. Dzięki ciężkiej i ryzykownej pracy Kateryny, która postanowiła zostać w Mariupolu mimo trwającego ostrzału, Świetlica do ostatnich dni swojego istnienia była miejscem, w którym otrzymać można było pomoc: jedzenie, wodę, czy też transport świetlicowym busem do pobliskiego szpitala.

20 marca 2022 roku Świetlica wraz z busem została spalona, a broniący jej żołnierze zabici. Redakcja Teologii Politycznej i Fundacja Świętego Mikołaja nigdy nie zapomni miejsca, które przez ostatnie 3 lata stało się namiastką domu, ciepła i normalności dla tych, którym odebrała je rosyjska agresja.

Redakcja Teologii Politycznej

Zrzut ekranu 2022 03 21 o 14.57.46

 

Fundacja Świętego Mikołaja od 2019 roku pomaga dzieciom z Mariupola na wschodzie Ukrainy. Pomóż dzieciom i przekaż darowiznę: mikolaj.org.pl/Ukraina lub na konto: Fundacja Świętego Mikołaja numer: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002 z dopiskiem: darowizna na pomoc dzieciom na Ukrainie


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.