Finał Akademii Liderów 2021

Finał Akademii Liderów 2021

Zakończyliśmy szkołę zimową 6. edycji Akademii Liderów. Za nami fantastyczne 4 dni z młodymi liderami. Akademia Liderów to prowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja od 2015 roku program rozwojowy dla młodzieży.

W sumie 30 młodych osób pod skrzydłami Fundacji przeprowadziło 24 projekty społeczne, historyczne, obywatelskie, lub na rzecz środowiska naturalnego (niektóre projekty realizowały pary projektowe). Realizowane w tym roku projekty zaskakują różnorodnością. Magda i Karolina z Rzeszowa zorganizowały cykl koncertów w domach pomocy społecznej i hospicjach  angażując do wspólnego muzykowania młodych wolontariuszy. Stanisław z Łomży prowadził dokumentację zabytków architektury gotyckiej na północno-wschodnim Mazowszu. Przeprowadził też spotkania z ekspertami historii sztuki i architektury, wspólne zwiedzanie katedry, a także konkurs plastyczny dla młodszych uczniów.  Zuzia z Przygodzic otworzyła z wielkim sukcesem program mentoringowy dla rówieśników, łącząc ambitne osoby z mniejszych miejscowości z młodymi uczestnikami różnorodnych międzynarodowych programów i laureatów konkursów. Kuba z Katowic z wielkim sukcesem przeprowadził szereg działań dotyczących profilaktyki cukrzycy, w tym spotkania z dietetykami i wspólne treningi.   

Podczas szkoły zimowej akademiści podsumowywali realizowane przez siebie autorskie projekty społeczne. Każdy miał przestrzeń do zaprezentowania swoich działań, sukcesów, ale także omówienie trudności, z którymi zmagał się prowadząc własny projekt. Prócz prezentacji projektów warsztatowo pracowaliśmy z liderami wyciągając wnioski na przyszłości i przetwarzając zdobyte doświadczenie, tak aby zgromadzone w ramach Akademii Liderów doświadczenie było punktem wyjścia dla kolejnych działań podejmowanych przez młodzież na rzecz dobra wspólnego lub osób potrzebujących pomocy.

Podczas Akademii Liderów prócz rozwijania kompetencji chcemy pobudzać zaangażowaną społecznie młodzież do refleksji nad ważnymi tematami i rozwijać charaktery. Dlatego podczas szkoły zimowej uczestnicy mieli okazję wziąć udział w kilku towarzyszących wydarzeniach.

Podczas inauguracji szkoły zimowej zorganizowaliśmy wieczór poezji z Mają Komorowską. Było to wybitne, kameralne spotkanie poruszające kluczowe w życiu każdego człowieka tematy, takie jak pamięć, dobro, wrażliwość na piękno i uważność na drugiego człowieka. Pani Maja Komorowska czytała wybrane wiersze Herberta, Miłosza, Pasierba, czy Twardowskiego, a także opowiadała o własnym doświadczeniu.  

Kolejnego dnia odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie prócz rewelacyjnie poprowadzonego zwiedzania ekspozycji, młodzi liderzy wzięli udział w spotkaniu dyskusyjnym z Janem  Ołdakowskim – dyrektorem Muzeum. Podczas rozmowy poruszane był temat sensu pamięci i prowadzenia życia w oparciu o wartości cenniejsze niż życie.  Ołdakowski dzielił się też swoją wiedzą na temat pokolenia powstańców, którzy dorastali się w krótkim okresie „wolnej Polski” pomiędzy dwoma totalitaryzmami. Opowiadał o konieczności budowania wspólnoty i więzi, bez których niemożliwe jest realne i skuteczne działania na rzecz dobra wspólnego.   

Szkołę zimową zakończyliśmy rozmową z dr. Dariuszem Karłowiczem – prezesem Fundacji Świętego Mikołaja. Karłowicz zdradzał młodzieży tajniki realnej pracy nad zastaną rzeczywistością, która jest nam dana, ale którą możemy twórczo przekształcać. Kładł nacisk na koncentrowaniu się w życiu wyłącznie na tematach najważniejszych, śmiałego podejmowania odpowiedzialności i odpowiadania na problemy, które widzimy wokół nas. Sporo opowiadał o przyjaźni, która jest fundamentem efektywnej i realnej zmiany Świata. Było to poruszające spotkanie i najlepsza klamra dla prowadzonej przez nas Akademii Liderów.

W 2021 roku projekt jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, Finansowanego z Funduszy EOG.


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.