Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

[TRANSMISJA] Konferencja „Kościół i kultura”

[TRANSMISJA]  Konferencja „Kościół i kultura”

Zapraszamy na konferencję „Kościół i kultura” upamiętniającą 25. rocznicę publikacji „Listu do artystów” Jana Pawła II. Dyskusja, która odbywa się 11 kwietnia w murach rzymskiego Angelicum skupi się na szansach i wyzwaniach pojawiających się we wzajemnych relacjach chrześcijaństwa i kultury w przeszłości i czasach współczesnych.

Konferencję otworzą dwa wykłady: ojciec Michał Paluch OP, profesor teologii na Angelicum przedstawi najważniejsze zagadnienia poruszane przez Papieża w Liście do artystów z 1999 roku a profesor Rémi Brague z paryskiej Sorbony opowie o znaczeniu piękna w chrześcijaństwie. Następnie rozpocznie się dyskusja panelowa, w czasie której rozmawiać będą: kard. Grzegorz Ryś, o. Riccardo Lufrani OP i dr Dariusz Karłowicz. Dyskusję poprowadzi Michał Kłosowski.

Prelegenci i uczestnicy dyskusji:

  • o. Michał Paluch OP – teolog, wykładowca i były rektor Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie. Specjalizuje się między innymi w teologii fundamentalnej i eschatologii
  • Rémi Brague – pisarz, filozof, profesor Sorbony oraz Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium. Jeden z najwybitniejszych współczesnych myślicieli europejskich. Laureat Nagrody Ratzingera.
  • kard. Grzegorz Ryś – arcybiskup metropolita łódzki, teolog i historyk Kościoła (w 2000 r. uzyskał habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii). Członek watykańskiej Dykasterii ds. Biskupów (2020-) oraz od 2023 r. Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W ramach Konferencji Episkopatu Polski jest m.in. członkiem Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego 
  • o. Riccardo Lufrani OP – teolog i historyk, wykładowca Libera Università degli Studi Maria Ss. Assunta di Roma (LUMSA) oraz Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie.
  • Dariusz Karłowicz – filozof, wykładowca, publicysta. Współzałożyciel i redaktor naczelny rocznika filozoficznego „Teologia Polityczna”. Prezes Fundacji Świętego Mikołaja i dyrektor programowy Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum.
  • Michał Kłosowski – dziennikarz i watykanista, dyrektor działu Analiz i Rozwoju Instytutu Nowych Mediów, zastępca redaktora naczelnego „Wszystko Co Najważniejsze”.

 

Ogłoszony przed 25 laty List Jana Pawła II do artystów, papież (w przeszłości aktor, dramaturg i poeta) adresował „do tych, którzy z pasją i poświęceniem poszukują nowych epifanii piękna, aby podarować je światu w twórczości artystycznej”.

Organizatorem konferencji jest Instytut Kultury im. św. Jana Pawła II na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie. Więcej o Instytucie i programie interdyscyplinarnych studiów JP2 Studies 

 

Transmisję konferencji „Kościół i kultura” można śledzić na kanałach You Tube uniwersytetu Angelicum oraz Teologii Politycznej:

 

 


Jeżeli podobał się Państwu ten artykuł?

Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.

Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.