Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

[TRANSMISJA] Konferencja „Kościół i kultura”

[TRANSMISJA]  Konferencja „Kościół i kultura”

Zapraszamy na konferencję „Kościół i kultura” upamiętniającą 25. rocznicę publikacji „Listu do artystów” Jana Pawła II. Dyskusja, która odbywa się 11 kwietnia w murach rzymskiego Angelicum skupi się na szansach i wyzwaniach pojawiających się we wzajemnych relacjach chrześcijaństwa i kultury w przeszłości i czasach współczesnych.

Konferencję otworzą dwa wykłady: ojciec Michał Paluch OP, profesor teologii na Angelicum przedstawi najważniejsze zagadnienia poruszane przez Papieża w Liście do artystów z 1999 roku a profesor Rémi Brague z paryskiej Sorbony opowie o znaczeniu piękna w chrześcijaństwie. Następnie rozpocznie się dyskusja panelowa, w czasie której rozmawiać będą: kard. Grzegorz Ryś, o. Riccardo Lufrani OP i dr Dariusz Karłowicz. Dyskusję poprowadzi Michał Kłosowski.

Prelegenci i uczestnicy dyskusji:

  • o. Michał Paluch OP – teolog, wykładowca i były rektor Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie. Specjalizuje się między innymi w teologii fundamentalnej i eschatologii
  • Rémi Brague – pisarz, filozof, profesor Sorbony oraz Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium. Jeden z najwybitniejszych współczesnych myślicieli europejskich. Laureat Nagrody Ratzingera.
  • kard. Grzegorz Ryś – arcybiskup metropolita łódzki, teolog i historyk Kościoła (w 2000 r. uzyskał habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii). Członek watykańskiej Dykasterii ds. Biskupów (2020-) oraz od 2023 r. Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W ramach Konferencji Episkopatu Polski jest m.in. członkiem Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego 
  • o. Riccardo Lufrani OP – teolog i historyk, wykładowca Libera Università degli Studi Maria Ss. Assunta di Roma (LUMSA) oraz Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie.
  • Dariusz Karłowicz – filozof, wykładowca, publicysta. Współzałożyciel i redaktor naczelny rocznika filozoficznego „Teologia Polityczna”. Prezes Fundacji Świętego Mikołaja i dyrektor programowy Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum.
  • Michał Kłosowski – dziennikarz i watykanista, dyrektor działu Analiz i Rozwoju Instytutu Nowych Mediów, zastępca redaktora naczelnego „Wszystko Co Najważniejsze”.

 

Ogłoszony przed 25 laty List Jana Pawła II do artystów, papież (w przeszłości aktor, dramaturg i poeta) adresował „do tych, którzy z pasją i poświęceniem poszukują nowych epifanii piękna, aby podarować je światu w twórczości artystycznej”.

Organizatorem konferencji jest Instytut Kultury im. św. Jana Pawła II na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie. Więcej o Instytucie i programie interdyscyplinarnych studiów JP2 Studies 

 

Transmisję konferencji „Kościół i kultura” można śledzić na kanałach You Tube uniwersytetu Angelicum oraz Teologii Politycznej:

 

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.