Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Znamy laureatów V edycji Konkursu Papieskiego. Nagrodą: JP2 Studies w Rzymie

Znamy laureatów V edycji Konkursu Papieskiego. Nagrodą: JP2 Studies w Rzymie

Trzy równorzędne nagrody główne w Konkursie Papieskim dla studentów, doktorantów i młodych absolwentów przyznała 19 lipca w Warszawie komisja konkursowa. Stypendia o wartości 12 tys. euro na JP2 Studies w Rzymie zdobyli: Krystyna Kleszcz – absolwentka ekonomii na Uniwersytecie Zielonogórskim, Franciszek Kubiak – student historii i prawa na KUL oraz Weronika Maciejewska – doktorantka Międzydziedzinowej Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Warszawskiego

Komisja pod przewodnictwem o. dr. Cezarego Binkiewicza OP – dyrektora Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum w Rzymie, gdzie realizowany jest program interdyscyplinarnych Studiów JanoPawłowych, przeprowadziła rozmowy z dwunastoma finalistami. - Gdybyśmy mieli możliwość, to wszystkich zaprosilibyśmy na studia do Rzymu – podkreślił o. Binkiewicz OP, doceniając wysoki poziom esejów nadesłanych na konkurs oraz rozmów z ich autorami. Zaznaczył, że finalistów cechowały głębokie przemyślenia, zainteresowanie Janem Pawłem II i chęć zgłębiania jego myśli.

Krystyna Kleszcz, absolwentka ekonomii na Uniwersytecie Zielonogórskim, która przez 18 lat trenowała wyczynowo akrobatykę, na Konkurs Papieski przygotowała esej „Sport jako droga do integralnego rozwoju współczesnego człowieka na przykładzie nauczania Jana Pawła II” i przedstawiła go komisji. W rozmowie przyznała, że wybór takiego tematu był owocem jej wieloletniej kariery sportowej, w czasie której miała zaszczyt reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej.

– JP2 Studies w Rzymie to będzie fascynujący czas i już nie mogę się doczekać – mówiła po ogłoszeniu wyników. - To dla mnie szansa na pogłębienie wiedzy o filozoficznej i teologicznej myśli Karola Wojtyły, której uniwersalizm może służyć dialogowi we współczesnym, często podzielonym świecie.

Franciszek Kubiak, student historii i prawa na KUL, w konkursie przedstawił esej o problematyce sumienia, która jego zdaniem dotyka nie tylko młodych katolików, ale w ogóle współczesną młodzież. Pisał m.in. o wolności i o formowaniu sumienia, jest przekonany, że na wiele problemów związanych z moralnością odpowiedź dał w profetyczny sposób Jan Paweł II w encyklice „Veritatis splendor”.

– Z wielką euforią przyjąłem wiadomość, że otrzymałem stypendium na JP2 Studies na Angelicum w Rzymie. Każdy humanista pragnie studiować w mateczniku cywilizacji łacińskiej, jakim jest Rzym. Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu i mnie też zaprowadziły przez Konkurs Papieski. Przyjmuję tę nagrodę z wielką pokorą, patrzę z nadzieją w przyszłość i nie mogę doczekać się rozpoczęcia nowego semestru już w Rzymie.

Weronika Maciejewska, doktorantka Międzydziedzinowej Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Warszawskiego zaprezentowała esej pt. „Jak ciało jedno się staje? Szkice z filozofii miłości małżeńskiej”. Podzieliła się, że szczególnie cenna była dla niej możliwość skonfrontowania i przedyskutowania z komisją tematów bardzo dla niej ważnych.

– Co znaczy dla mnie ta nagroda? To przede wszystkim możliwość poświęcenia się pogłębionym studiom i pracy naukowej. Nowych spotkań w inspirującym środowisku – podkreśliła laureatka.

Zwycięzcy, dzięki stypendium w wysokości 12 tys. euro, rozpoczną roczne, podyplomowe JP2 Studies na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu, w Instytucie Kultury św. Jana Pawła II w roku akademickim 2025/2026.

Komisja konkursowa w składzie: o. dr Cezary Binkiewicz OP (przewodniczący), Marta Broniewska z Fundacji Świętego Mikołaja, ks. dr Tomasz Podlewski z Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II i dr Mariusz Sulkowski z UKSW w Warszawie przyznała również cztery wyróżnienia. Otrzymali je: Wiktoria Dmytruk – studentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, Antonina Kot – absolwentka kulturoznawstwa Europy Środkowo-Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim, studentka kierunku „Globalny biznes, finanse i zarządzanie” w Szkole Głównej Handlowej, Piotr Potoniec – absolwent teologii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Monika Szymczak – studentka nauk o rodzinie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Tym samym zakończyła się piąta edycja Konkursu Papieskiego adresowana do studentów, doktorantów i absolwentów uczelni wyższych, zorganizowana w tym roku dzięki współpracy Instytutu Tertio Millennio z Teologią Polityczną oraz Watykańską Fundacją Jana Pawła II.

Studia JanoPawłowe w Instytucie Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum są współorganizowane przez Fundację Świętego Mikołaja i finansowane w całości przez prywatnych darczyńców z Polski.

Trzy stypendia umożliwiające studia na kierunku JP2 Studies oraz całoroczne utrzymanie w Rzymie w roku akademickim 2025/2026 ufundowała Watykańska Fundacja Jana Pawła II.

awo

fot. Jacek Łagowski  


Ty też możesz wydawać z nami książki, produkować PODCASTY, organizować wystawy oraz WYDAWAĆ „Teologię Polityczną Co Tydzień”, jedyny tygodnik filozoficzny w Polsce. Twoje darowizny zamienią się w kolejne artykuły takie jak ten, który właśnie czytałeś i pomogą nam kontynuować i rozwijać nasze projekty oraz tworzyć kolejne. Środowisko Teologii Politycznej działa dzięki darowiznom prywatnych mecenasów kultury – tych okazjonalnych oraz regularnych. Dołącz do nich już dziś i WSPIERAJ TEOLOGIĘ POLITYCZNĄ!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.