Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

[RELACJA + ZDJĘCIA] Spektakl „Jeremiasz” Karola Wojtyły na Angelicum

[RELACJA + ZDJĘCIA] Spektakl „Jeremiasz” Karola Wojtyły na Angelicum

Z okazji 105. rocznicy urodzin Jana Pawła II oraz 5. rocznicy powołania Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum w Rzymie, studenci podyplomowych studiów JP2 Studies wystawili sztukę teatralną na podstawie dramatu Karola Wojtyły „Jeremiasz”.

Na scenie, przed ołtarzem mistrza Berniniego, wystąpili studenci m. in. z USA, Finlandii, Węgier, Kanady i Polski. Aktorzy przygotowywali się do roli, pod kierownictwem prof. Jarosława Kiliana. Studenci biorący udział w spektaklu, zwracali uwagę, że praca z tekstem, próby oraz sam spektakl był dla nich swego rodzaju ćwiczeniem duchowym.

„To było przeżycie metafizyczne” – mówił odgrywający rolę Piotra Skargi, Seweryn Górecki. „Pomimo tego, że był to jeden z najwcześniejszych dramatów Karola Wojtyły, czuć było kunszt mistrza. To sztuka wielopoziomowa, podobna do średniowiecznych misteriów” – dodał.

Inscenizacja dramatu była nawiązaniem do poszukiwań konspiracyjnego Teatru Rapsodycznego Mieczysława Kotlarczyka, z którym Karol Wojtyła był związany jeszcze jako student polonistyki w Krakowie. Jan Paweł II był nie tylko jednym z czołowych aktorów tego teatru, ale także przyczynił się do ukształtowania jego głównych idei.

„Jeremiasz” to wczesny dramat Karola Wojtyły, napisany w pierwszych miesiącach niemieckiej okupacji. Sztuka jest intelektualnym zmaganiem młodego poety z tragicznym losem Polski podczas II wojny światowej, stawia pytania między innymi o źródła tożsamości wspólnoty. Księga Jeremiasza będąca głównym punktem odniesienia dramatu, opowiada o proroku, któremu Bóg wyznaczył zadanie nawoływania mieszkańców Judei do nawrócenia i głoszenia groźby zagłady Jerozolimy, która wkrótce się spełniła. 

„Przyszły papież w swoim dziele przeczuwa kryzys Europy spowodowany odwracaniem się od swojej tożsamości. Nawiązuje przede wszystkim do biblijnej Księgi Jeremiasza, ale są też w sztuce obecne echa Słowackiego, Wyspiańskiego, Calderona i inspiracje mistyczna poezją św. Jana od Krzyża” – mówił reżyser spektaklu, prof. Jarosław Kilian.

Wystawienie dramatu Karola Wojtyły w ramach JP2 Studies prowadzonych przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II, jest wyczekiwanym każdego roku na ANGELICUM wydarzeniem kulturalnym, związanym ze świętowaniem rocznicy urodzin Jana Pawła II. Do tej pory rzymska publiczność obejrzała spektakle „Hiob”, „Brat naszego Boga” oraz „Tryptyk rzymski”.

5 lat Instytutu Kultury św. Jana Pawła II [St. John Paul II Institute of Culture]

Instytut Kultury św. Jana Pawła II został powołany na wydziale filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Obecnie Instytut to jedyny w Rzymie akademicki ośrodek badań i rozwoju dziedzictwa Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata, inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II.

Więcej:
https://angelicum.it/st-john-paul-ii-institute-of-culture/
https://teologiapolityczna.pl/instytutjp2

Fot. Antoine Mekary


Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.