Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Zamiast bać się porzucenia przez USA powinniśmy chwytać szansę

Zamiast bać się porzucenia przez USA powinniśmy chwytać szansę

Za oceanem rośnie przekonanie, że Europa musi przejąć odpowiedzialność za obronę swych wschodnich rubieży. Biorąc pod uwagę nastroje w głównych europejskich państwach, otwiera to przed Polską możliwości istotnego wzmocnienia swojej pozycji – pisze Marek A. Cichocki w nowym felietonie na łamach „Rzeczpospolitej”.

Po prawie półtora roku wojny w Ukrainie można, niestety, zobaczyć już wyraźnie zmianę społecznych nastrojów w Stanach Zjednoczonych wobec kluczowego dla całej Europy Środkowej i Wschodniej konfliktu. Równolegle do zbliżającego się roku prezydenckich wyborów zmienia się także poparcie Amerykanów dla dalszego wsparcia Ukrainy przez rząd w Waszyngtonie. O ile na początku wojny zdecydowana większość 62 proc. Amerykanów popierała wsparcie w sprzęcie i pomocy finansowej dla walczącej Ukrainy, teraz proporcje się zmieniły – 51 proc. uważa, że Ameryka zrobiła wystarczająco dużo dla Kijowa, a 48 proc., że powinna zrobić więcej. Tak przynajmniej wynika z wykonanego w lipcu badania na zlecenie stacji CNN.

Przedłużająca się wojna, zmęczenie tematem, a przede wszystkim rosnące znaczenie wewnętrznej polityki wobec zbliżających się wyborów prezydenckich robią swoje. Dokładnie z tych powodów, niezależnie od sytuacji na polu bitwy, Kreml raczej nie będzie zainteresowany w nadchodzących miesiącach porozumieniem w sprawie zakończenia wojny. Rosnąć za to będzie gotowość do różnych form eskalacji. Czas gra tutaj na korzyść Rosjan.

Czas gra na korzyść Rosjan

U nas takie potencjalne czy faktyczne zmiany nastrojów w amerykańskim społeczeństwie i polityce wywołują zwykle fale obaw, graniczących chwilami z histerią, że oto zaraz Ameryka się wycofa i będziemy oglądali w Rzeszowie obrazy podobne do tych z Afganistanu w 2021 r. Lęk przed byciem porzuconym pozostaje w polskiej świadomości nadal bardzo silnym bodźcem.

Od lutego 2022 r. zmieniło się jednak bardzo wiele i o opcji wycofania się Ameryki nie może być mowy. W grę wchodzi bowiem przyszła pozycja amerykańskiego imperium, także względem rywalizacji z Chinami. Natomiast z pewnością wobec zmieniających się w kraju nastrojów i zbliżających się wyborów rosnąć będzie presja na to, by szukać sposobów zatrzymania wojny choćby poprzez jej zamrożenie. Rosnąć będzie także przekonanie, wśród demokratów i republikanów, że Europa musi stopniowo przejmować odpowiedzialność za obronę swych wschodnich rubieży. Francja jest za daleko, Niemcy będą się zawsze ociągać. Biorąc więc pod uwagę nastroje panujące w głównych europejskich państwach, otwiera to przed Polską możliwości istotnego wzmocnienia swojej pozycji w Europie, których nie powinna zmarnować.

Marek A. Cichocki

Felieton ukazał się w dzienniku „Rzeczpospolita”

Przeczytaj inne felietony Marka A. Cichockiego ukazujące się w „Rzeczpospolitej”


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.