Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Wydajmy nowe tłumaczenie platońskiego „Protagorasa”!

Wydajmy nowe tłumaczenie platońskiego „Protagorasa”!

„Taki oto mit ci opowiedziałem, Sokratesie, wraz z uzasadnieniem, że cnota jest wyuczalna i że również Ateńczycy są tego samego zdania, i że nie ma nic dziwnego w tym, że z dobrych ojców rodzą się źli synowie i – na odwrót – ze złych dobrzy synowie” – słowa sławnego sofisty w dialogu Platona „Protagoras”.

„Protagoras” należy do grona najważniejszych spośród wczesnych, tak zwanych sokratycznych pism Platona. Sokrates, główny bohater dialogu, dyskutuje w nim z tytułowym bohaterem, wybitnym sofistą, centralnym przedmiotem ich rozmowy jest zaś pytanie o to, czy cnoty można nauczyć. W toku prowadzonej rozmowy zostaje sformułowane przez Sokratesa między innymi przekonanie, że cnota jest czymś jednym, a także inne, równie charakterystyczne dla jego poglądów w wersji takiej, jaką znamy dzięki Platonowi, zgodnie z którym cnota jest wiedzą. Na podkreślenie oprócz istotnego znaczenia tego dialogu zasługuje także jego szczególny kunszt literacki – jest on powszechnie uważany za jedno z największych pod tym względem osiągnięć Platona.

WSPIERAM

Prosząc o Państwa pomoc liczymy, że wkrótce w serii Biblioteka Klasyczna opublikujemy „Protagorasa” w nowym tłumaczeniu przygotowanym przez profesor Ewę Osek. Książka oprócz samego przekładu będzie zawierała komentarz naukowy przygotowany przez autorkę tłumaczenia, a także tekst grecki dialogu, obszerne noty komentujące fragmenty tekstu, bibliografię oraz indeks osobowy.

Fragment nowego tłumaczenia dialogu „Protagoras” [CZYTAJ]

Fragment komentarza naukowego prof. Ewy Osek [CZYTAJ]

Zostań Współwydawcą nowego tłumaczenia platońskiego „Protagorasa”: 

➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w dowolnej wysokości zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach książki oraz w artykule z podsumowaniem zbiórki wraz z podziękowaniami.

➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 80 złotych w podziękowaniu otrzyma bezpłatny egzemplarz „Protagorasa”, zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach książki oraz w artykule z podsumowaniem zbiórki wraz z podziękowaniami.

➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 200 złotych w podziękowaniu otrzyma pakiet DIALOGI składający się z książek: "Platon i dialog sokratyczny" oraz "Platon i dialog postsokratyczny" Charlesa H. Kahna oraz zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach książki i w w artykule podsumowującym zbiórkę wraz z podziękowaniami.

➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 1000 złotych otrzyma tytuł Honorowego Darczyńcy „Protagorasa”, a w podziękowaniu otrzyma pakiet DIALOGI składający się z książek: "Platon i dialog sokratyczny" oraz "Platon i dialog postsokratyczny" Charlesa H. Kahna  oraz zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach książki i w w artykule podsumowującym zbiórkę wraz z podziękowaniami.

WSPIERAM

Darowiznę na rzecz wydania książki można przekazać także wpłacając wybraną kwotę na konto:

Fundacja Świętego Mikołaja
numer konta: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001
z dopiskiem: darowizna Protagoras 

Konto bankowe tylko do przelewów zagranicznych:

Nazwa odbiorcy: Fundacja Świętego Mikołaja
Nazwa banku: Bank Pekao SA
Tytuł przelewu: darowizna Protagoras 

Kod SWIFT: PKOPPLPW
Konto IBAN w EUR: PL95 1240 6003 1978 0010 8524 6705
Konto IBAN w USD: PL30 1240 6003 1787 0010 8524 6561
Konto IBAN w GBP: PL02 1240 6003 1789 0010 8524 6965


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.