Wydajmy nowe tłumaczenie platońskiego „Protagorasa”!

Wesprzyj
Już zebraliśmy
Zbiórka zakończona
%

Taki oto mit ci opowiedziałem, Sokratesie, wraz z uzasadnieniem, że cnota jest wyuczalna i że również Ateńczycy są tego samego zdania, i że nie ma nic dziwnego w tym, że z dobrych ojców rodzą się źli synowie i – na odwrót – ze złych dobrzy synowie”  słowa sławnego sofisty w dialogu Platona „Protagoras”

 

„Protagoras” należy do grona najważniejszych spośród wczesnych, tak zwanych sokratycznych pism Platona. Sokrates, główny bohater dialogu, dyskutuje w nim z tytułowym bohaterem, wybitnym sofistą, centralnym przedmiotem ich rozmowy jest zaś pytanie o to, czy cnoty można nauczyć. W toku prowadzonej rozmowy zostaje sformułowane przez Sokratesa między innymi przekonanie, że cnota jest czymś jednym, a także inne, równie charakterystyczne dla jego poglądów w wersji takiej, jaką znamy dzięki Platonowi, zgodnie z którym cnota jest wiedzą. Na podkreślenie oprócz istotnego znaczenia tego dialogu zasługuje także jego szczególny kunszt literacki – jest on powszechnie uważany za jedno z największych pod tym względem osiągnięć Platona.

 

Prosząc o Państwa pomoc liczymy, że wkrótce w serii Biblioteka Klasyczna opublikujemy „Protagorasa” w nowym tłumaczeniu przygotowanym przez profesor Ewę Osek. Książka oprócz samego przekładu będzie zawierała komentarz naukowy przygotowany przez autorkę tłumaczenia, a także tekst grecki dialogu, obszerne noty komentujące fragmenty tekstu, bibliografię oraz indeks osobowy.

 

Fragment nowego tłumaczenia dialogu „Protagoras” [CZYTAJ]

 

Fragment komentarza naukowego prof. Ewy Osek [CZYTAJ]

 

 

Zostań Współwydawcą nowego tłumaczenia platońskiego „Protagorasa”:

 

➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w dowolnej wysokości zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach książki oraz w artykule z podsumowaniem zbiórki wraz z podziękowaniami.

 

➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 80 złotych w podziękowaniu otrzyma bezpłatny egzemplarz „Protagorasa”, zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach książki oraz w artykule z podsumowaniem zbiórki wraz z podziękowaniami.

 

➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 200 złotych w podziękowaniu otrzyma pakiet DIALOGI składający się z książek: "Platon i dialog sokratyczny" oraz "Platon i dialog postsokratyczny" Charlesa H. Kahna oraz zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach książki i w w artykule podsumowującym zbiórkę wraz z podziękowaniami.

 

➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 1000 złotych otrzyma tytuł Honorowego Darczyńcy „Protagorasa”, a w podziękowaniu otrzyma pakiet DIALOGI składający się z książek: "Platon i dialog sokratyczny" oraz "Platon i dialog postsokratyczny" Charlesa H. Kahna  oraz zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach książki i w w artykule podsumowującym zbiórkę wraz z podziękowaniami.

 

 

Darowiznę na rzecz wydania książki można przekazać także wpłacając wybraną kwotę na konto:

Fundacja Świętego Mikołaja

numer konta: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001

z dopiskiem: darowizna Protagoras

 

Konto bankowe tylko do przelewów zagranicznych:

Nazwa odbiorcy: Fundacja Świętego Mikołaja

Nazwa banku: Bank Pekao SA

Tytuł przelewu: darowizna Protagoras

 

Kod SWIFT: PKOPPLPW

Konto IBAN w EUR: PL95 1240 6003 1978 0010 8524 6705

Konto IBAN w USD: PL30 1240 6003 1787 0010 8524 6561

Konto IBAN w GBP: PL02 1240 6003 1789 0010 8524 6965

Wspieram

80
200
1000
Podaj kwotę