Na jego przedstawieniach teatralnych można było przeżyć to, o co w teatrze chodzi - katharsis
Wczoraj zmarł Andrzej Wajda, jeden z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina. O wspomnienie poprosiliśmy dramaturga Wojciecha Tomczyka autora m.in. „Norymbergii” i „Bezkrólewia”. Obaj twórcy spotkali się przy pracy nad scenariuszem do filmu „Katyń”
Wojciech Tomczyk, dramaturg, scenarzysta, producent, krytyk filmowy: – Andrzej Wajda to był bardzo miły, dobrze wychowany człowiek. Miał też wielką energię. Świadczy o tym fakt, że zrobił blisko 40 filmów, jak też wiele przedstawień teatralnych. O tym nie należy zapominać, że Wajda poza filmem był też wybitnym reżyserem teatralnym. Na jego przedstawieniach można było przeżyć to, o co w teatrze chodzi, czyli katharsis. Takie właśnie były ,,Biesy", taka była ,,Noc listopadowa", taki był ,,Danton", takie były ,, Rozmowy z katem". Te cztery przedstawienia wstrząsnęły mną, gdy je oglądałem.
Z Andrzejem Wajdą przymierzaliśmy się łącznie do dwóch projektów filmowych, z czego Pan Andrzej zrealizował jeden. Współpraca z nim odbywała się na partnerskiej stopie. Słuchał tego co mam do zaproponowania i część z tych rzeczy akceptował, natomiast większości nie. Obu nam jednak zależało na tym, by robić interesujące kino dla widza, a przy okazji opowiedzieć kawałek historii przez wielkie „H”. To właśnie podobało mi się w Panu Andrzeju i to nas łączyło przy wszystkich różnicach wizji historii Polski. Andrzej Wajda potrafił opowiadać, a to jest w Polsce rzecz bezcenna, bo talent narracjyny jest Polakom przyznawany nader skąpo. Dlatego też w kinie polskim ludzie dobrze opowiadający historie są prawdziwym skarbem.
Notował Jakub Dudek
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!
(ur. 1960) – dramaturg, scenarzysta, producent i krytyk filmowy. W teatrze debiutował sztuką Wampir. Współautor wystawy w narodowym pawilonie polskim na wystawie światowej EXPO Hanover 2000. Autor licznych scenariuszy teatralnych i filmowych. Jego sztuka Norymberga została przetłumaczona na dziewięć języków. Za tę sztukę otrzymał nagrodę Grand Prix festiwalu Dwa Teatry. Laureat nagrody Strażnik Pamięci 2019. Uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2019). Nakładem wydawnictwa Teologii Politycznej ukazały się: „Dramaty” (nagroda literacka Biblioteki Narodowej „Skrzydła Dedala" 2018), „Felietony" (2019) oraz „Komedie” (2020).