Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Wieczór z książką Tomasza Stefanka pt. "Być albo nie być"

Wieczór z książką Tomasza Stefanka pt. "Być albo nie być"

Teologia Polityczna zaprasza na "Wieczór z książką". Tym razem dyskusja toczyć się będzie wokół książki Tomasza Stefanka pt. "Być albo nie być - szkice o podmiotowości"

Teologia Polityczna zaprasza na "Wieczór z ksiązką". Tym razem dyskusja toczyć się będzie wokół książki Tomasza Stefanka pt. "Być albo nie być - szkice o podmiotowości"

Kiedy: 15 listopada
Gdzie: Cafe Niespodzianka ul. Marszałkowska 7, Warszawa
Godzina: 18:00
WSTĘP WOLNY!

W dyskusji udział wezmą:

- Dariusz Gawin (Teologia Polityczna, Muzeum Powstania Warszawskiego)
- Tomasz Stefanek (Autor, Ośrodek Badań nad Totalitaryzamami)
- Bronisław Wildstein (pisarz, publicysta)

Dyskusję poprowadzi - Piotr Szlagowski


Patroni medialni książki:
Pressje, TV Republika, Rebelya.pl, Fronda LUX, wPolityce.pl, DoRzeczy

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1088734544558832/

----------------------
Książka została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
----------------------

Książka Tomasza Stefanka "Być albo nie być? Szkice o podmiotowości" to zbiór artykułów poświęconych zagadnieniu podmiotowości w dwóch wymiarach: politycznym oraz myślenia. Do książki weszły artykuły poświęcone centralnym zagadnieniom myśli konserwatywnej i jej najważniejszym przedstawicielom, wśród nich m.in. Allanowi Bloomowi, Leo Straussowi, Tomaszowi Mercie i Warszawskiemu Klubowi Krytyki Politycznej. Autor czyta dzieła klasyków myśli konserwatywnej tak, aby wyprowadzać z nich diagnozy i rozwiązania dotyczące dzisiejszych problemów. Książka pokazuje nieraz zaskakującą aktualność pism myślicieli z przeszłości (zaskakującą zwłaszcza wtedy, gdy chodzi o autorów tak odległych nam w czasie, jak choćby Tukidydes) oraz świadczy o nieustającej potrzebie filozofii polityki.

O książce napisali:


Prof. Zbigniew Stawrowski:
Książka autorstwa Tomasza Stefanka to zbiór artykułów naukowych, esejów i tekstów publicystycznych pisanych na przestrzeni ostatnich kilku lat. Łączy je zagadnienie podmiotowości politycznej, które autor rozpatruje w odniesieniu do sytuacji Polski po 1989 r. W jego ujęciu kluczowym dylematem polskiej polityki jest ciągłe zawieszenie między istnieniem a zagładą, konieczność zabiegania o samodzielny byt polityczny oraz pragnienie trwałego osadzenia państwa polskiego na mapie Europy i w historii powszechnej. Autor odwołuje się do perspektywy filozofii politycznej, sięgając zwłaszcza do tradycji klasycznej. Stawia pytania o naturę wspólnoty politycznej, znaczenie aktu założycielskiego, rolę wspólnej kultury i pamięci zbiorowej oraz warunki trwałego pokoju. Konfrontuje zarazem teoretyczne przemyślenia z wyzwaniami, przed którymi stoi wspólnota polityczna Polaków. Okazuje się, że wielcy myśliciele – Platon, Arystoteles, Burke i Nietzsche – mają coś istotnego do powiedzenia o suwerenności państw w Unii Europejskiej, temperaturze konfliktu politycznego w Polsce czy problemie zerwanej ciągłości politycznej i kulturowej po półwieczu komunizmu. Książka stanowi zapis dialogu z rzeczywistością, podejmowanego z perspektywy tradycji filozofii politycznej, co jest jej największą zaletą.

Prof. Paweł Kaczorowski:
W rezultacie dialogu Autora zbioru z komentatorami wcześniejszej i późniejszej współczesności, powstały prace finezyjne, finezyjne pod względem tak formalnym, jak i merytorycznym. Napisane zostały potoczystym stylem, który w literaturze naukowej częściej chciałoby się spotykać. Prezentują one trafnie wybrane główne wątki tematyczne podejmowane przez analizowanych autorów, zarazem wątki problematyzujące istotne zagadnienia współczesności. W należących do zbioru artykułach ukazany został we frapujący i inspirujący intelektualnie sposób zwłaszcza polityczny wymiar całego nowożytnego projektu kulturowego. Wymiar ten jest podstawowy, w swym charakterze faustowski być może albo prometejski, czyni on przestrzeń nowożytności miejscem dramatycznego, obarczonego ryzykiem, spiętrzenia i kumulacji dążeń indywidualnych i zbiorowych.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Kotwice w niebie” Rémiego Brague'a po polsku
Zostań współwydawcą pierwszego tłumaczenia książki prof. Rémiego Brague'a
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.