Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Trzecia tajemnica: Boże Narodzenie – warsztaty malarskie w Toskanii

 Trzecia tajemnica: Boże Narodzenie – warsztaty malarskie w Toskanii

Gdy wystawa obrazów Zwiastowania odwiedza kolejne miasto, finiszujemy przygotowania do wernisażu i wystawy obrazów Nawiedzenia w Warszawie, malarze związani z projektem „Namalować katolicyzm od nowa” rozpoczęli już prace nad zobrazowaniem Narodzenia Pańskiego – trzeciej tajemnicy różańca. Właśnie zakończyli kilkudniowe warsztaty w Toskanii. [FOTO]

Na zaproszenie mecenasów projektu „Namalować katolicyzm od nowa” Jolanty i Mirosława Gruszków, tegoroczne warsztaty przygotowujące dziesięciu malarzy do zmierzenia się z tematem trzeciej tajemnicy radosnej Narodzenia Pańskiego, odbyły się w ich posiadłości w południowej Toskanii. W malowniczym otoczeniu winnic i gajów oliwnych, w ciągu pięciodniowego pobytu znalazł się czas, zarówno na szereg wykładów i dyskusji, jak i na zwiedzanie pobliskich miast, muzeów i kościołów. Grupie dziesięciu malarzy (w składzie: Jarosław Modzelewski, Beata Stankiewicz, Bogna Podbielska, Karolina Żądło, Ignacy Czwartos, Jacek Hajnos OP, Wojciech Głogowski, Krzysztof Klimek, Jacek Dłużewski, Grzegorz Wnęk) towarzyszyli gospodarze Jolanta i Mirosław Gruszkowie, jak i inni mecenasi projektu – Krzysztof i Danuta Domareccy oraz pomysłodawca projektu Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja oraz wiceprezes Joanna Paciorek. 

Serie wykładów rozpoczęli zakonnicy, którzy na zaproszenie organizatorów przyjechali z Rzymu. Ojciec Paweł Trzopek biblista, dominikanin z Angelicum, w wykładzie otwierającym warsztaty skupił się na analizie sceny Bożego Narodzenia w dwóch ewangeliach (według św. Mateusza i wg. św. Łukasza) oraz na starotestamentalnych zapowiedziach tego wydarzenia, zwłaszcza w księdze Izajasza.

Paulin, ojciec Bazyli Degórski jako patrolog omawiał scenę Narodzenia Pańskiego z perspektywy Ojców Kościoła i tradycji, kształtującej się w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. O istocie tamtych rozstrzygnięć świadczy fakt, że w dużej mierze pozostały niezmienione do czasów współczesnych i były zbiorem twórczego zasobu, z którego korzystały kolejne pokolenia chrześcijan.

Każdy wykład kończyła seria pytań malarzy, którzy dociekliwie starali się uchwycić temat przedstawienia tej tajemnicy. Oprócz zrozumienia tej sceny w historii zbawienia ludzkości, malarzy interesowała konieczna symbolika, która musi zaistnieć, aby obraz był czytelny i mógł służyć kultowi we wspólnocie Kościoła.

Historyk sztuki, Anna Kilian w ramach serii trzech wykładów prezentowała dziesiątki przedstawień Bożego Narodzenia, które na przestrzeni wieków stawały się inspiracją do modlitwy i nawrócenia. Różne epoki i różne style, uwypuklały inne aspekty tej tajemnicy.

Malarze mieli również okazję wysłuchać dwóch wykładów przygotowanych i nagranych wcześniej. Wysłuchali ojca Jarosława Kupczaka OP oraz ks. Józefa Naumowicza. Ojciec Jarosław Kupczak OP swój wykład poświęcił zagadnieniom dogmatycznym związanym z Narodzeniem Pańskim, akcentując pojawienie się wraz z narodzinami Jezusa, nowego pokoju Pax Christiana w przeciwieństwie do porządku Pax Romana i tym samym wyniesienia człowieka do innej rzeczywistości.

Z kolei, ks. Józef Naumowicz wykład poświęcił podstawom biblijnym i późniejszej tradycji Bożego Narodzenia, skupiając się na rozszyfrowaniu symboliki pochodzącej bezpośrednio z opisów ewangelicznych (gwiazda, dary mędrców itd.) jak i tradycji, choćby wyboru daty narodzin Chrystusa.

Pobytowi w Toskanii towarzyszyło zwiedzanie okolicznych miast. Udało się dwukrotnie odwiedzić Sienę (w tym gigantyczne zbiory w Pinacoteca Nazionale di Siena, Museo dell’Opera del Duomo, Palazzo Pubblico, jak również katedrę i kościoły zakonów mendykanckich oraz dom św. Katarzyny), Pienzę i San Giminiano. Dzięki obecności Juliusza Gałkowskiego, historyka sztuki a na tym wyjeździe również znakomitego przewodnika, malarze mogli poznać historię odwiedzanych miast i rozwijającej w nich architektury i sztuki oraz podziwiać na żywo sceny Bożego Narodzenia.

Wystawa obrazów Bożego Narodzenia i kontemplacji Dzieciątka odbędzie się w listopadzie 2025 w podziemiach katedry św. Floriana na warszawskiej Pradze. 

Mikołaj Marczak

fot. Mikołaj Marczak, Małgorzata Czajkowska 

 

Zobacz też:

Namalować katolicyzm od nowa 

Wystawa Zwiastowania w Białymstoku od 8 października 2024

 


Wydaj z nami

Zostań mecenasem tygodnika idei Teologii Politycznej w 2025!
„Interesują nas właśnie te idee, które zbudowały naszą rzeczywistość, postaci odzwierciedlające głębsze znaczenie własnej wspólnoty politycznej, wydarzenia, które ukazują sens zastanego losu”
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.